Przegląd Wydawnictw z zakresu ochrony przyrody
w serwisie Klubu Przyrodników

[Strona główna Klubu Przyrodników]
[Strona główna Przeglądu Wydawnictw]
[Księgarnia internetowa Klubu Przyrodników]
[Inne księgarnie internetowe]

Rozmiar: 18792 bajtówŚwiaty Babiej Góry. Praca zbiorowa pod redakcją D. Ptaszyckiej-Jackowskiej. Wyd. Babiogórski Park Narodowy, 2002.

Popularyzatorska, półalbumowa monografia Babiogórskiego Parku Narodowego, pierwsza większa publikacja prezentująca Park w granicach po jego powiększeniu w 1997 r. i pierwsza syntetyczna publikacja wykorzystująca wyniki prac nad planem ochrony BgPN. Oprócz typowych "przyrodniczych" rozdziałów zawiera interesujące omówienie dziedzictwa kulturowego Babiogórców, a także historię ochrony przyrody masywu. Interesująca, a mało znana jest historia Rezerwatu Biosfery na Babiej Górze, wreszcie, po wielu staraniach, ukształtowanego tak jak powinien być zorganizowany - z wykraczającymi daleko poza granice parku narodowego strefami przejściowymi. Bardzo ciekawe są artykuły dotyczące przyrody i kultury słowackiej strony masywu, czego w dotychczasowych monografiach Babiej Góry nie uwzględniano. Artykuł J. Holeksy i J. Szwagrzyka o szacie roślinnej nie jest zwykłym omówieniem flory i roślinności, a jednym z najlepszych w polskiej literaturze popularnonaukowej przedstawieniem mechanizmów funkcjonowania ekosystemu leśnego, zgodnym ze współczesnymi ideami ekologii lasu, jak i z babiogórską rzeczywistością.

. Ja w każdym razie po przejrzeniu tej książki uświadomiłem sobie z żalem, jak bardzo dawno na Babiej nie byłem. I pomyślałem, że czas by to zmienić...