Szop pracz (Procyon lotor)

Zdjęcie z książki 'Spotkania z przyrodą - Zwierzeta Wydawnictwa Multico'Drapieżnik z rodziny szopowatych, blisko spokrewnionych z niedźwiedziami, częsty bohater amerykańskich filmów przyrodniczych. Długość ciała do 65cm, waga do 8kg. Ubarwienie szaro-brązowe, charakterystyczne ciemne "okulary" i okazały, pręgowany ogon. Doskonale wspina się i pływa. Chętnie zanurza swój pokarm w wodzie i pociera go przednimi łapami - stąd nazwa gatunkowa.

Pierwotnie mieszkaniec Ameryki Północnej, w latach 30-tych XX wieku został sprowadozny do Europy jako zwierzę futerkowe. Hodowany, uciekał z ferm, był także celowo wypuszczany na wolność. W rezultacie w latach 50-tych i 60-tych powstała dzika populacja w Niemczech, stopniowo rozprzestrzeniająca się, także na zachód.

Od lat 80-tych pojawiają się coraz częstsze informacje o występowaniu szopa także w Polsce, w zachodniej części kraju. Dzis trzeba go już uznac za składnik naszej fauny.

O informacje na temat występowania szopa pracza na terenie województwa lubuskiego prosi szczególnie Małgorzata Sawras, pisząca o nim pracę magisterską. Kontakt: bijou22@poczta.onet.pl; Piłsudzkiego 46/2, 66-200 Świebodzin.


[<< Powrót] [Lubuska Kartoteka Przyrodnicza] [Do strony głównej Lubuskiego Klubu Przyrodników]