Ekoregion Ujście Warty, czasopismo regionalne      [LKP Home Page]
['Ekoregion Ujście Warty' - Home Page]
[Park Krajobrazowy i Narodowy Ujście Warty - Home Page]
[Spis treści tego nr (7)]

Magdalena Bartoszewicz
Powstała Rzeczpospolita Ptasia

Rozpoczynająca się wiosna i znowu pojawiające się nad rozlewiskami Warty i Postomii niezmierzone rzesze ptaków spowodowały, że wśród mieszkańców Słońska pojawiła się zupełnie nowa, unikalna w skali Polski, inicjatywa. Okolice Słońska to jeden z najważniejszych w całej Europie terenów podmokłych, rozciągający się na przestrzeni kilku tysięcy hektarów i gromadzący wokresie w ędrówek setki tysięcy ptaków - to dawny Rezerwat Słońsk. Obok ciekawej historii miejscowości, związanej od wieków z Zakonem Joannitów stanowi to doskonały, choć wciąż niewykorzystany atut. Aby uatrakcyjnić wieś dla ruchu turystycznego, przyczynić się do promocji Słońska i Parku Narodowego Ujście Warty pan Henryk Radowski rodowity mieszkaniec tej miejscowości i jeden z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Słońska Unitis viribus zainicjował powstanie Rzeczpospolitej Ptasiej. Pomysł trafił na podatny grunt innych energicznych mieszkańców i tak oto 20 kwietnia 2002 miało miejsce uroczyste otwarcie granic Rzeczpospolitej. Ponieważ władzę w tym para-państwie sprawować ma prezydent na pierwszą kadencję został powołany pomysłodawca powstania klubu Henryk Radowski. W następnych latach rządy mają być ustalane drogą tajnych wyborów.
Celem powołania republiki jest klubowe zrzeszenie odwiedzających Słońsk miłośników ptaków. Jest ich już dzisiaj wielu, a zapewne grono osób, dla których dobro ptaków i ich środowiska nie jest bez znaczenia będzie rosło wraz z niedawną zmianą statusu ochronnego tego terenu.
Wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej będzie obowiązywała konstytucja, a także kodeks obserwatora ptaków wskazujący, w jaki sposób obserwować jak najmniej ingerując w ich życie. Miłośnicy ptaków otrzymają jedyne w swoim rodzaju paszporty, w których będą zbierać pieczątki potwierdzające pobyt (różne w każdym roku). Każdy rok poświęcony będzie innemu gatunkowi ptaka, wybranemu spośród rzadkich lub zagrożonych, występujących w Rzeczpospolitej Ptasiej. Organizowane będą zloty ptakolubów iimprezy edukacyjne.  
Uroczystość otwarcia granic spotkała się z nadspodziewanie dużym zainteresowaniem. Na Stację Pomp w Słońsku, gdzie odbywała się impreza, przybyło ponad 150 osób z różnych stron Polski oraz mieszkańców Słońska i okolic. Najpierw przedstawiony został cel inicjatywy przez Prezesa TPS Pawła Kisielewskiego, później po kilka przychylnych słów wygłosili zaproszenie goście wójt gminy Słońsk Antoni Polak, dyrektor Parku Narodowego Ujście Warty Konrad Wypychowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego Stanisław Bąkowski, wicestarosta starostwa w Sulęcinie, został również odczytany list od Głównego Konserwatora Przyrody - Ewy Symonides, która nie mogła osobiście przybyć na uroczystość.
Zasadniczą część uroczystości rozpoczęło odczytanie treści Konstytucji Rzeczpospolitej Ptasiej przez dziewczynkę w wyszukanym bocianim przebraniu - Alę Talaskę. Kolejnym ważnym punktem programu było zaprzysiężenie Prezydenta i Rady Gabinetowej, czyli zarządu klubu. Ptasie państwo ma najmniej liczny rząd na świecie- tworzą go ministrowie: środowiska, finansów, zdrowia i spraw zagranicznych. Miłym akcentem było wręczenie aktów nadania honorowego obywatelstwa Rzeczpospolitej Ptasiej oraz pierwszych paszportów osobom szczególnie zasłużonym dla ochrony przyrody tego regionu. Była też prezentacja Ptaka Roku 2002 derkacza zilustrowana jego charakterystycznym głosem. Pieczątkę z wizerunkiem derkacza otrzyma, każdy kto w tym roku odwiedzi ptasie państwo. Po wygłoszeniu orędzia Prezydent ogłosił otwarcie granic Rzeczpospolitej Ptasiej, a symboliczny słup graniczny z piękną, rzeźbioną w drewnie nazwą nowego państwa pozostał na pamiątkę tego wydarzenia przy Stacji Pomp i nadal prezentuje się imponująco. Po zakończeniu uroczystości liczni chętni do przyjęcia obywatelstwa Rzeczpospolitej tłoczyli się w biurze paszportowym. Można było dodatkowo dokształcić się nabywając przyrodnicze wydawnictwa na stoisku Klubu Przyrodników.
Po regenerującym siły posiłku przy ognisku i smakowitym cieście upieczonym przez niektórych członków TPS, część nowych obywateli ruszyła na spływ kajakami po rozlewiskach Rzeczpospolitej Ptasiej, inni wybrali się na długą wycieczkę pełną ornitologicznych atrakcji. Spokojnie wysiadujące jaja perkozy rdzawoszyje, żerujące białe czaple, niemal wszystkie lęgowe krajowe gatunki kaczek wykazały pełne zrozumienie dla zainteresowania nimi i dawały się oglądać niczym żywe eksponaty. Po wszystkich atrakcjach terenowych najbardziej wytrwali uczestnicy imprezy wzięli jeszcze udział w pokazie przeźroczy Artura i Seni Homanów i Tomka Ogrodowczyka. Fotografie o tematyce przyrodniczej doskonale ilustrowane muzycznie były ucztą dla oczu i duszy wspaniałym zakończeniem tej bardzo udanej imprezy.
Rzeczpospolita Ptasia ma szansę stać się niewątpliwą atrakcją regionu przyczyniając się (z racji powstania pod patronatem TPS Unitis Viribus) do poszerzenia wiedzy nie tylko przyrodniczej swych obywateli. Gorąco zachęcamy do wstąpienia do grona obywateli RP!
W tym celu należy po przyjeździe do Rzeczpospolitej Ptasiej, zgłosić się w jednym z biur paszportowych w Słońsku (najlepiej z własnym zdjęciem), wypełnić wniosek o wydanie paszportu, wpłacić 10 zł jako cegiełkę na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Słońska Unitis Viribus i otrzyma się paszport.
Adresy biur paszportowych w Słońsku: ul. WOP-u 11, Puszkina 44, Stacja Pomp 2