Ekoregion Ujście Warty, czasopismo regionalne      [LKP Home Page]
['Ekoregion Ujście Warty' - Home Page]
[Park Krajobrazowy i Narodowy Ujście Warty - Home Page]
[Spis treści tego nr (7)]

Anna Niemyt
Rolnictwo a ochrona przyrody - spotkanie w Witnicy

Dnia 12 marca 2002 roku w Witnicy odbyło się seminarium zorganizowane przez Fundację IUCN - Poland oraz Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF) poświęcone programom rolnośrodowiskowym. W gronie kilkudziesięciu osób reprezentujących różne zawody zastanawiano się nad możliwościami dialogu między rolnictwem a ochroną środowiska.
Rolnictwo i ochrona środowiska uważane są za główne problemy Polski w procesie negocjacji o członkostwo w Unii Europejskiej. W związku z niedostateczną informacją dla rolników i mieszkańców wsi na temat ustawodawstwa Unii Europejskiej oraz instrumentów jej polityki spotkanie miało na celu opracowanie właściwych informacji na temat konieczności zintegrowania polityki rolnej z polityką ochrony środowiska oraz rozpowszechnianie ich wśród wszystkich zainteresowanych instytucji i osób, zwłaszcza lokalnych decydentów.
Wygłoszono szereg referatów przedstawiających aktualny stan przygotowań programu rolnośrodowiskowego dla Ujścia Warty. Zasadniczy temat omówiła dr Anna Liro z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Następnie o perspektywach współpracy Parku Narodowego Ujście Warty z rolnikami mówił Konrad Wypychowski, dyrektor Parku. Omówiono też problem obaw i oczekiwań rolników oraz przedstawicieli organizacji działających na rzecz ochrony przyrody wobec planowanych programów dla Ujścia Warty. Na przykładzie Parku Narodowego Unteres Odertal uczestnicy zapoznali się z działaniami rolnośrodowiskowymi na tym terenie. Problemy powstające na styku rolnictwa z ochroną przyrody zostały także omówione przez hodowcę bydła - Bogdana Wiatra oraz Przemysława Chylareckiego ze Stacji Ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.
Poruszona na seminarium tematyka wzbudziła żywe zainteresowanie uczestników i gorące dyskusje. Jaka będzie praktyka - pokaże czas.

Z ostatniej chwili

Jak trąbią media, rusza w Polsce program Sapard. Dla przyrodników ważne jest jednak, że program ten rusza zubożony o tzw. Działanie 5 - Pilotażowe Programy Środowiskowe. Zrezygnowano z ich uruchomienia, ponieważ nie przygotowano na czas szczegółów i procedur. Pilotażowe Programy Rolnośrodowiskowe były postrzegane jako jedyna realna szansą na skuteczną ochronę przyrody w przestrzeni rolniczej. Była to też szansą "przeciwwagi" wobec obowiązujących przepisów prawnych promujących zalesianie cennych przyrodniczo terenów nieleśnych. Według Ministerstwa Rolnictwa programy rolnośrodowiskowe mają zostać uruchomione z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej, jednak "stopniowo". Nie wiadomo, jakie obszary Polski obejma i kiedy naprawdę wystartują. [Więcej >>]