Ekoregion Ujście Warty, czasopismo regionalne      [LKP Home Page]
['Ekoregion Ujście Warty' - Home Page]
[Park Krajobrazowy i Narodowy Ujście Warty - Home Page]
[Spis treści tego nr (7)]

Janusz Wieczorek
Przyrodnicza majówka

W przepięknej scenerii Parku Narodowego Ujście Warty 28 maja br. odbył się VIII Konkurs Przyrodniczy szkół podstawowych Kostrzyna i ościennych gmin. Uczestniczyły w nim szkoły podstawowe z Dąbroszyna, Górzycy, Żabic i wszystkie szkoły kostrzyńskie (SP nr 1,SP nr 2,SP nr 4). 48 uczniów z sześciu szkół podstawowych.
Konkurs zaszczycili swoją obecnością: burmistrz Grzegorz Tomczak, dyrektor PN Konrad Wypychowski, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Opieki UM Marzena Brenk, pracownik Biura Promocji i Współpracy UM Agnieszka Zurawska-Tatała.
Zmagania konkursowe
Każda ze szkół wystawiła ośmioosobowe drużyny, które rywalizowały w czterech dziedzinach konkursowych. W turnieju wiedzy ekologicznej trzeba było wykazać się znajomością gospodarki odpadami, sposobem ich segregacji i utylizacji oraz podać zachowania przyjazne środowisku na codzień. Był to bardzo wyrównany turniej , o czym świadczy punktacja. SP nr 2 i SP nr 4 uzyskały jednakową ilość punktów, zdobywając o jeden punkt więcej niż pozostałe szkoły.
Tematyka turnieju wiedzy przyrodniczej była bardzo urozmaicona i wymagała od uczestników konkursu dużego znawstwa walorów przyrodniczych okolic Kostrzyna ze szczególnym uwzględnieniem Parku Narodowego Ujście Warty. Należało rozpoznać gatunki pospolitych drzew i krzewów na podstawie materiałów zielnikowych, a na podstawie prezentowanych slajdów, określić gatunki zwierząt m.in. ptaka o nazwie ostrygojad. Następnie drużyny na otrzymanych mapach oznaczały położenie rezerwatów przyrody okolic Kostrzyna. Należało również na innej mapie nanieść położenie scharakteryzowanych słownie trzech parków narodowych; największego w Polsce chroniącego środowisko torfowisk i bagien ,charakteryzującego się unikatowymi labiryntami skalnymi oraz Park, w którym występują najwyższe w kraju zbocza klifowe.
W tym czasie jak drużyny pracowały nad rozwiązywaniem zadań, prowadząca bardzo sprawnie konkurs pani Radzisława Dzibczyk, aktywizowała publiczność pytając o gatunki drzew z przygotowanego zielnika, nazwy ptaków pokazując osobniki preparowane, czy też nazwę parku narodowego, gdzie występują ruchome wydmy. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane widokówkami przyrodniczymi. W turnieju wiedzy przyrodniczej zwyciężyła drużyna SP nr 1 w składzie Paulina Kosman, Anna Piotrowska, Michał Stefański. Miejsce drugie ex equo zajęły SP nr 2 w składzie: Agata Guzik, Tymoteusz Drewniak Raff, Sławomir Niziński i SP nr 4 w składzie :Wioleta Nytko, Marlena Wieczorek, Agnieszka Król. Trzecie miejsce przypadło SP z Dąbroszyna w składzie: Paweł Śliwczyński, Paweł Straus, Ewa Pałczyńska.
Park Narodowy w twoich oczach
Tuż po tym, jak dyrektor SP nr 1 Danuta Pawlina otworzyła konkurs i powitała jego uczestników i zaproszonych gości rozpoczął się konkurs plastyczny. Reprezentanci szkół udali się na wieżę widokową przy budynku dyrekcji Parku, aby tworzyć w technice Collage (technika mieszana z wykorzystaniem różnych materiałów ) na przygotowanych sztalugach dzieło plastyczne pt. Park Narodowy w twoich oczach. Wielkie trudności miało jury w składzie: Dorota Wypychowska pracownik PN Ujście Warty, Andrzej Jermaczek prezes Klubu Przyrodników, Agnieszka Hylewicz przedstawiciel Celowego Związku Gmin CZG-12, by wytypować najlepszą pracę plastyczną , gdyż wszystkie były przepiękne. Największe uznanie zdobyła praca wykonana przez Joannę Dorczyńską z SP z Dąbroszyna.
Podobne dylematy jury wystąpiły przy ocenie treści i prezentacji wiersza promującego walory przyrodnicze Ziemi Kostrzyńskiej; czwartej konkurencji konkursowej. Najwyżej i równorzędnie oceniono wiersze autorstwa: Mateusza Szerwińskiego z Dąbroszyna, Kornelii Gniewczyńskiej z Górzycy i Agaty Szymczyk z SP nr 1 (treść wiersza w tekście).
Przebieg konkursu uświetnił występ zespołu muzycznego z SP nr 1, który jako przerywniki śpiewał melodyjne piosenki o tematyce przyrodniczej. Sugestywnie i z humorem zaprezentowano scenkę rodzajową O wodzie.
Wygrali wszyscy
Poziom VIII edycji Konkursu Przyrodniczego , którego organizatorem w tym roku była SP nr 1, był wysoki. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą teoretyczną jak i praktyczną. Sprawdziła się formuła konkursu międzygminnego, przeprowadzonego w siedzibie Parku Narodowego w Chyrzynie.
Konkurs Przyrodniczy był bardzo wyrównany, o czym świadczy punktacja końcowa. Zwyciężyła o 2 pkt. SP nr 1 przed SP nr 4 i SP nr 2- drugie miejsce. Trzecia była drużyna z Dąbroszyna , czwarta z Żabic. Wygrali jednak wszyscy uczestnicy konkursu. Zasłużyli na wysokie uznanie. Cieszyli się zmaganiami konkursowymi. To była ich przyrodnicza majówka.
Na sukces Konkursu Przyrodniczego złożył się wysiłek wielu osób z Parku Narodowego, a zwłaszcza nauczycieli prowadzących. To oni uwrażliwiają dzieci na piękno przyrody, zainteresowania nią i ochroną. Wyrabiają chęć jej poznania. Budzą zrozumienie dla życia zwierząt, ich roli w przyrodzie i konieczności ochrony.
Burmistrz Grzegorz Tomczak w podziękowaniu za aktywizowanie uczniów do twórczego działania na rzecz działalności przyrodniczo- ekologicznej w środowisku naturalnym człowieka, wręczył upominki książkowe dla nauczycieli prowadzących , opiekunów grupy: Bożenie Czapaluk (SP w Dąbroszynie), Marii Tenyszyn(SP w Górzycy) , Małgorzacie Gniewczyńskiej (SP w Żabicach ) , Danucie Kochanowskiej (SP nr 1) , Aldonie Borek (SP nr 2) i Ewie Starzyńskiej (SP nr 4).
Burmistrz wręczył również nagrody książkowe wszystkim uczestnikom konkursu. Stwierdził , że jest pod ogromnym wrażeniem wiedzy biorących udział w konkursie uczniów. Cieszę się powiedział burmistrz , że wśród Was jest tylu miłośników przyrody.
Słowa wielkiego uznania i podziękowania należy złożyć pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kostrzynie Danucie Pawlinie , która włożyła wiele serca i pracy , aby konkurs odbył się tak, jak to sobie wymarzyła. Organizatorzy konkursu w następnych latach mają godny przykład do naśladowania.
Zabawa przy ognisku z pieczeniem kiełbasek zakończyła Konkurs Przyrodniczy, którego współorganizatorami byli: Urząd Miasta w Kostrzynie, Park Narodowy Ujście Warty, Klub Przyrodników z siedzibą w Świebodzinie i Celowy Związek Gmin CZG- 12.
Należy podkreślić, że zorganizowany Konkurs Przyrodniczy był jednocześnie promocją walorów przyrodniczych okolic Kostrzyna , a szczególnie Parku Narodowego Ujście Warty.
Nagrodą niespodzianką dla wszystkich uczestników konkursu była wycieczka do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, jednego z najpiękniejszych tego typu obiektów w kraju.



Wiersz promujący walory przyrodnicze Ziemi Kostrzyńskiej,
wyróżniony w Konkursie Przyrodniczym

Jest takie miejsce na mapie,
Gdzie Warta do Odry wpada,
I płynąc wspólnie do morza,
Historie jej opowiada.

Historie o Ziemi Kostrzyńskiej,
Historie o pięknym grodzie.
Najpiękniej szemrze Warta .
Gdy mówi o Przyrodzie.

O ptakach , które od wieków
Tu gniazda swe zakładają,
Bo w Parku Ujście Warty
Ojczyznę swoją mają.

Tu mają przyjaznych ludzi
Tu mają czystą wodę
Bo każdy Kostrzynianin
Kocha ojczystą przyrodę.

Maj 2002; Agata Szymczyk