Ekoregion Ujście Warty, czasopismo regionalne      [LKP Home Page]
['Ekoregion Ujście Warty' - Home Page]
[Park Krajobrazowy i Narodowy Ujście Warty - Home Page]
[Spis treści tego nr (6)]

Ścieżki przyrodnicze na terenie Parku Narodowego Ujście Warty

Wiosna zbliża się wielkimi krokami i najwyższy czas przygotować trasy wycieczek przyrodniczych. Czasami nie trzeba daleko jeździć, aby przeżyć naprawdę fascynujące chwile. Mieszkańcy regionu Ujście Warty mają takie perełki na wyciągnięcie ręki. Proponujemy odwiedzenie ścieżek przyrodniczych w Parku Narodowym Ujście Warty.
Ścieżka Przyrodnicza Ptasim Szlakiem - prowadzi betonową drogą przez najbardziej atrakcyjne w Parku tereny lęgowe ptaków wodnych i błotnych. Dojazd od strony Przyborowa. Długość trasy - około 2 km, powrót tą samą drogą. Można ją pokonywać pieszo lub na rowerze. Dotyczy głównie okresu ptasich lęgów, dlatego też najlepszym terminem korzystania ze ścieżki jest okres wiosenny. Ponieważ poziom wody w tej części Parku podlega znacznym wahaniom, ścieżka może być czasowo zalana wodą i niedostępna. Na trasie umieszczono 5 tablic informacyjnych, wiatę z ławkami oraz czatownię obserwacyjną (część tablic w okresie zimowym jest demontowana). Wybierając się na ścieżkę warto zaopatrzyć się w lornetkę, lunetę, atlas ptaków, jak również w przewodnik po ścieżce (wydany w jęz. polskim i niemieckim). Oprócz podstawowych informacji o tym, co ciekawego można zobaczyć wędrując po ścieżce, schematycznych rysunków ptaków, w przewodniku można znaleźć kilka praktycznych zadań, krzyżówkę, a dla najmłodszych kolorowankę.
Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji przyrodniczych, które można zobaczyć na trasie ścieżki. Wtajemniczeni wiedzą, że mało jest w Polsce takich miejsc jak Betonka, gdzie na niewielkim terenie można zaobserwować tak dużą różnorodność i bogactwo ptasiego świata. Do przykładowych zjawisk przyrodniczych, które można tutaj obserwować należą:
- różnorodność rzadkich lub zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków, m.in.: ohar, ostrygojad, rycyk, bielik, rożeniec, krakwa,
- różnorodność sposobów poruszania się i żerowania ptaków wodno-błotnych,
- dymorfizm płciowy kaczek - upierzenie godowe kaczorów,
- zachowania godowe: m.in. zaloty perkozów, tokowiska batalionów,
- życie w kolonii mew i rybitw, obrona grupowa, gniazdowanie zespołowe kilku gatunków ptaków,
- drapieżne ptaki terenów podmokłych (np. bieliki, błotniaki stawowe),
- wodzenie młodych przez czajki, ohary, gęsi,
-strategie obrony lęgu u ptaków gniazdujących na terenach otwartych.
Grupy zorganizowane powinny zgłaszać pobyt na ścieżce w siedzibie Parku: Chyrzyno 1, 69-113 Górzyca, tel. (95) 752 40 26.

Przyrodniczy Ogród Zmysłów - znajduje się przy dyrekcji Parku Narodowego Ujście Warty w Chyrzynie. Pod tą nieco tajemniczą nazwą kryją się mini ścieżki edukacyjne. Na pomysł zagospodarowania rozległego trawnika przy budynku wpadła ochotniczka Amerykańskiego Korpusu Pokoju - Katrina Peek. Kolejnej ochotniczce, Barbarze Stoff udało się z kolei uzyskać dofinansowanie na realizację tego projektu. Przyrodniczy Ogród Zmysłów składa się z 7 głównych punktów dydaktycznych. Najważniejszą jego częścią, nawiązującą do nazwy, jest Ogródek Zmysłów - można tutaj poznać bogactwo zapachów i form świata roślin. Ogródek jest podzielony na kilka sekcji: w dwóch zasadzono rośliny o bardzo intensywnych zapachach - osobno dziko rosnące i te, uprawiane przez człowieka; w jednej rośliny, które można posmakować, w kolejnych dwóch - rośliny bardzo różnorodne w dotyku: tutaj można więc zapoznać się z miękkim kutnerem dziewanny jak i z włoskami parzącymi pokrzywy. Przez środek Ogrodu przekopany jest tunel, aby odwiedzający z bliskiej odległości mógł poznawać posadzone tutaj rośliny.
Obok utworzono Ogród motyli, gdzie z kolei zasadzono rośliny, których kwiaty przywabiają motyle. Większość punktów dydaktycznych nastawionych jest na interaktywne poznawanie przyrody. Należy do nich stanowiska Jaka to ryba?, gdzie należy wyłowić z budki tabliczkę z nazwą i opisem jednego z gatunków ryb żyjących w okolicznych wodach, a następnie umieścić tabliczkę pod odpowiednim rysunkiem na tablicy z namalowanym przekrojem jeziora. Każdy, kto chce sprawdzić własne zdolności rozpoznawania przedmiotów przy pomocy dotyku, może zabawić się w zabawę zatytułowaną Zgadnij kotku, co jest w środku. Wkładając rękę przezgumowy rękaw do specjalnej budki, można rozpoznawać dotykiem różne, głównie naturalne, obiekty.
Dzieci odwiedzające Ogród najchętniej jednak korzystają ze Ścieżki Zmysłów. Ścieżka jest podzielona na odcinki, każdy z nich wyłożony jest innym materiałem. Po ścieżce chodzi się na bosaka, z zamkniętymi oczami i nasze stopy przyzwyczajone do butów uczą się rozpoznawać piasek, drewniane belki, szyszki, kamienie, mech itp. Najwięcej radości sprawia ostatni fragment, wyłożony błotem, gdzie dzieci zwykle przebywają najdłużej. Na koniec oczywiście odbywa się wielkie mycie nóg.
Na kolejnym przystanku można zapoznać się z różnymi typami skrzynek lęgowych ptaków. Także odwiedzenie tego punktu nie opiera się tylko na oglądaniu. Z jednej budki losuje się tabliczkę z rysunkiem i krótkim opisem ptaka i trzeba odgadnąć, w której z zawieszonych skrzynek dany gatunek mógłby się zagnieździć.
Jest także ścieżka, na której można sprawdzić swoje zdolności tropicielskie, zatytułowana I Ty zostań Indianinem. Zadanie polega na rozpoznaniu tropów występujących w Parku ptaków i ssaków. W innym punkcie można porównać rozpiętość własnych ramion do rozpiętości skrzydeł bielika.
Dla osób o szerszych zainteresowaniach przyrodniczych przygotowano poletko doświadczalne, na którym można obserwować i badać zjawisko sukcesji ekologicznej na łąkach. Fragment łąki został podzielony na 5 powierzchni, które są koszone z różną częstotliwością.
Każdy z punktów Ogrodu jest zaopatrzony w tablicę z informacją, co w danym miejscu można zrobić (w języku polskim i niemieckim), bardziej dociekliwi mogą wypożyczyć przewodnik po Przyrodniczym Ogrodzie Zmysłów.
Ogród wciąż jest wzbogacany w nowe elementy. Na polbruku obok budynku namalowano znane wszystkim z dzieciństwa gry w klasy, w najbliższym czasie na terenie Ogrodu stanie budka meteorologiczna, wyposażona w wiatromierz, termometry, termohigrograf, deszczomierz. Zapraszamy!

Dorota Wypychowska