Ekoregion Ujście Warty, czasopismo regionalne      [LKP Home Page]
['Ekoregion Ujście Warty' - Home Page]
[Park Krajobrazowy i Narodowy Ujście Warty - Home Page]
[Spis treści tego nr (6)]

Rowerem po Ekoregionie

Utworzenie każdej formy ochrony przyrody, a przede wszystkim parku narodowego, kosztuje bardzo dużo pracy. Trzeba przekonać wszystkich, którzy nie akceptują takiej inicjatywy, że przyniesie im ona korzyści, trzeba zebrać ogromną ilość informacji, aby nie dać się zaskoczyć żadnym trudnym pytaniem, trzeba stworzyć opracowania, z których wynika, że to właśnie w tym miejscu i teraz należy park powołać. Osiągnąwszy cel należy wreszcie..... powszechnie udostępnić to, co miało być chronione. Bo czy można nie wpuścić ludzi do parku narodowego? Celem jego istnienia jest przede wszystkim ochrona przyrody, ale także..... edukacja przyrodnicza. Park musi być też oglądany i poznawany, aby rosła rzesza przekonanych o sensie jego istnienia. Zważywszy, że w parku chroni się to co, niestety, już nie występuje w innych miejscach, turysta w parku jak nigdzie indziej, może najlepiej poznawać przyrodę. Turystów można podzielić między innymi na kwalifikowanych, mających doświadczenie i określone cele do realizacji, ale też na takich, których można nazywać turystami, bo....... po prostu skądś przyjechali. Największym zagrożeniem walorów parku i nie tylko parku są przede wszystkim ludzie nieświadomi, nie posiadający wiedzy o kulturze, historii, przyrodzie. Trzeba edukować ich wszelkimi sposobami, by brak prawidłowych skojarzeń nie prowadził do agresywnych zachowań i zniszczeń. Zdarzać się też może, iż sam turysta staje się obiektem zagrożonym. Powodem tego zwykle znów jest brak wiedzy, tym razem wśród mieszkańców. Może im się nie podobać, że ktoś obcy kręci się po okolicy, bo przecież nic tu ciekawego nie ma, tylko gęsi pola niszczą i hałas od tych ptaków....
Od trzech lat Lubuski Klub Przyrodników organizuje na terenie Parku Krajobrazowego Ujście Warty wycieczki rowerowe. Jest to impreza otwarta dla wszystkich chętnych, uczestniczą w niej ludzie z dalszych, a w większości z bliższych okolic, głównie mieszkańcy Kostrzyna. Trasy wycieczek wiodą przez atrakcyjne pod względem przyrodniczym i historycznym miejsca. Pokrywają się w większości z trasami opisanymi w wydanym przez Klub przewodniku Ujście Warty - przewodnik turystyczny. Uczestnicy wycieczek pod względem wiekowym i zawodowym przedstawiają dużą różnorodność. Na razie są to wycieczki jednodniowe, prowadzone przez przewodnika znającego dobrze teren. Jeżdżenie rowerem jest jednak tylko jednym z naszych celów. Tak samo ważne jest poznawanie okolicy i to w bardzo szczegółowym zakresie. Spotkania z regionalistami to już zwyczaj.
Test przeprowadzony wśród uczestników naszych wycieczek na zakończenie sezonu 2001 wykazał bardzo dobrą znajomość przyrody i historii okolic Ujścia Warty. Dzięki współpracy z lokalną prasą wiele informacji o regionie dotarło do społeczeństwa. Nie bez znaczenia jest też akcja reklamowa w formie plakatowej, która przez całe lato trwała w Kostrzynie, Dębnie Lub. i Słońsku. Ciągłe przypominanie ludziom, że mogą jeździć po Parku Krajobrazowym rowerem i to w towarzystwie innych, wyciągnęło z domów wiele osób - jeżdżących rodzinnie lub w gronie najbliższych znajomych. Zachęciło to też wiele osób do planowania wyjazdów w przyszłości.
W roku 2002 chcemy w dalszym ciągu popularyzować turystykę rowerową w Ujściu Warty. Ze względu na obawy co do nadmiernego obciążania środowiska dużymi grupami kolarzy chcemy namawiać wszystkich do jeżdżenia w mniejszych, kilkuosobowych grupach. W roku 2002 planujemy znowu ogłosić konkurs na Rowerzystę roku 2002 Ekoregionu Ujście Warty. Liczymy, że znajdzie się firma chcąca uhonorować nagrodami laureatów akcji Lato - 2002 na rowerach w Ekoregionie Ujście Warty. Korzyści płynące z tych działań z czasem będą opłacały się coraz większemu gronu ludzi zamieszkujących otoczenie nowego Parku Narodowego.

Ireneusz Raff