Ekoregion Ujście Warty, czasopismo regionalne      [LKP Home Page]
['Ekoregion Ujście Warty' - Home Page]
[Park Krajobrazowy i Narodowy Ujście Warty - Home Page]
[Spis treści tego nr (6)]

Z korzyścią dla ochrony środowiska i zdrowia ludzi

Widok leżących na obrzeżach Kostrzyna i w pobliskich lasach zużytych akumulatorów jest dość powszechny. Beztroska w tym zakresie jest całkowita, mimo że jest to odpad poużytkowy o szkodliwym oddziaływaniu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne.
Z dniem 1 stycznia br. wchodzi w życie cały pakiet ustaw dotyczących ochrony środowiska, w tym również przepisów prawnych dyscyplinujących przedsiębiorców i użytkowników do zapewnienia odzysku i recyklingu odpadów poużytkowych. Dotyczy to również akumulatorów ołowiowych (kwasowych), które należy rozumieć zgodnie z postanowieniami ustawy jako akumulator rozruchowy lub pojedyncze ogniwo akumulatora przemysłowego.
Regulację prawną gospodarowania akumulatorami ołowiowymi zawiera Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Co to jest opłata depozytowa? Cytowana wyżej Ustawa wprowadza to pojęcie. Otóż jeśli przy zakupie nowego akumulatora ołowiowego (kwasowego) nie dostarczymy starego musimy dodatkowo opłacić 30 zł za jeden akumulator. To jest właśnie opłata depozytowa.
Sprzedawca detaliczny akumulatora ołowiowego jest obowiązany przy jego sprzedaży do przyjęcia zużytego akumulatora. Wtedy rzecz jasna nie uiszczamy opłaty depozytowej. Tak stanowi art. 20 Ustawy z 11 maja 2001 r. opublikowanej w Dzienniku Ustaw nr 63, która weszła w życie z dniem 1 stycznia br. Sprzedawca detaliczny wysokość pobranej opłaty depozytowej potwierdza na fakturze VAT lub paragonie fiskalnym. Oczywiście opłatę depozytową możemy odzyskać, jeżeli w terminie 30 dni od daty sprzedaży zwrócimy stary akumulator. W przypadku, gdy zwrot pobranej opłaty depozytowej przez punkt sprzedaży detalicznej jest niemożliwy z powodu jego likwidacji lub przerwy w działalności, to przedsiębiorca wytwarzający (importujący) akumulatory ołowiowe jest obowiązany poprzez własne punkty systemu zbiórki, do przyjęcia zużytego akumulatora wprowadzonego przez niego do obrotu i zwrotu opłaty depozytowej. Musi to nastąpić jednak w terminie 45 dni od daty zakupu. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest również dołączenie do produktu informacji o warunkach i trybie zwrotu zużytego akumulatora oraz informacji o własnych punktach zbiórki tego odpadu.
Mimo ponad półrocznego okresu przejściowego wielu klientów jak stwierdziłem jest zaskoczonych nową sytuacją prawną. Zdziwienie budzi dodatkowa opłata, gdy kupujący akumulator nie ma ze sobą starego. Nowe zasady wymiany akumulatorów są może kłopotliwe, ale pozwolą bardziej kontrolować obrót tak niebezpiecznymi produktami. Przeważają więc względy ochrony zdrowia ludzi i środowiska naturalnego, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Nie ma najmniejszych kłopotów, gdy kupując nowy akumulator wymienimy na zużyty. Po prostu do tego należy się przyzwyczaić.

Janusz Wieczorek