Ekoregion Ujście Warty, czasopismo regionalne      [LKP Home Page]
['Ekoregion Ujście Warty' - Home Page]
[Park Krajobrazowy i Narodowy Ujście Warty - Home Page]
[Spis treści tego nr (5)]

KRÓTKO O WSZYSTKIM

Mogilnik w Żabicach c.d.

Po pomyślnej likwidacji 130 ton nieprzydatnych odpadów pochodzenia rolniczego w spalarni w Niemczech pozostało 58 t. odpadów przemysłowych. Nie zewidencjonowane odpady, jakie odkryto w forcie (brak jakichkolwiek wpisów o ich przyjęciu) nie pozwoliły na definitywne zamkniecie mogilnika. Władze Gminy Górzyca podbudowane szybkim i sprawnym tempem I etapu wystąpiły o środki finansowe na usunięcie pozostałości, ponownie borykając się z przeciwnościami losu. Potrzeba likwidacji pozostałych odpadów spotkała się ze zrozumieniem w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, lecz opór w NFOŚiGW w Warszawie spowodował, że po rocznej wymianie korespondencji brak jest ostatecznej decyzji, co do ich udziału w tym zadaniu.
Pomimo to podjęto działania związane z drugim etapem opróżniania mogilnika i w grudniu 2000r opuściło go kolejne 15 ton odpadów w tym ok. 6 ton odczynników chemicznych. Trafiły one do Zakładów Chemicznych Dwory S.A. w Oświęcimiu. Około 9 ton żywic wysłano do Zakładu Utylizacji Odpadów w Dąbrowie Górniczej. Umowa z wykonawcą przewiduje zakończenie prac do końca maja, a więc miejmy nadzieję, że decyzje w Warszawie w końcu zapadną i będą pozytywne dla Gminy.
RS


Na terenie Gminy Górzyca budowana jest trzecia z kolei oczyszczalnia ścieków; tym razem w miejscowości Czarnów. Biologiczno mechaniczna oczyszczalnia ścieków o przepustowości dobowej 204m3 ma docelowo obsługiwać trzy miejscowości: Czarnów, Żabice i Stańsk. Norweska technologia firmy Biovac z Kielc -typ SBR ma oczyszczać ścieki z miejscowości położonych najbliżej powstającego Parku Narodowego "Ujście Warty". Rozruch oczyszczalni przewiduje się na koniec maja 2001r. W br. rozpoczną się prace związane z położeniem rurociągów tranzytowych ze Stańska i Żabic do Czarnowa . Równocześnie rozpoczną się prace związane z kanalizacja Stańska. Proces skanalizowania wszystkich miejscowości będzie długotrwały i kosztowny, ale władze samorządowe, a w szczególności Wójt Gminy Tomasz Kowalczyk nie "zasypują gruszek w popiele". Życzymy wytrwałości i powodzenia.
RS