Elementy tej korespondencji: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
W początkach kwietnia b.r. Lubuski Klub Przyrodników, zaniepokojony rozwojem sytuacji wokół planu ochrony Drawieńskiego Parku Narodowego [>>Więcej o tym], zwrócił się do Ministra Środowiska z prośbą o udostępnienie do konsultacji społecznych projektów rozporządzeń dotyczących planu ochrony i działań ochronnych w DPN. Resort, ustami Grzegorza Bieleckiego, Dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych, wyraził opinię, że jest to niemożliwe. Odpowiedzieliśmy Panu Dyrektorowi Bieleckiemu (Krajowy Zarząd Parków Narodowych)...

Świebodzin, 9 maja 2001 r.




Krajowy Zarząd Parków Narodowych
Wawelska 52/54
00-922 Warszawa



W dniu 2 maja otrzymaliśmy Wasze pismo ZL -0 -82/01 z 24.04.2001 r., będące odpowiedzią na naszą, skierowaną do Ministra Środowiska prośbę o udostępnienie nam projektu planu ochrony Drawieńskiego Parku Narodowego oraz projektu rocznych zadań ochronnych DPN i umożliwienie konsultacji społecznej tych projektów. W związku z treścią tego pisma, odmawiającą udostępnienia wyżej wymienionych projektów, informujemy i wyjaśniamy, że:

1. Nie prosiliśmy o prawo uzgadniania treści projektowanych aktów prawnych, a tylko o umożliwienie społecznych konsultacji ich treści, tj. o możliwość zaopiniowania ich treści przez zainteresowane organizacje społeczne. Nigdy bowiem nie uzurpowaliśmy sobie prawa uzgadniania decyzji organów stanowiących prawo, zawsze jednak mieliśmy nadzieję, że są one podejmowane w interesie społecznym - w tym przypadku w interesie ochrony przyrody - i że głos społeczeństwa, w tym opinia naszej organizacji, może być pomocna w ich dobrym przygotowaniu.

2. Nie widzimy najmniejszych powodów, dla jakich miałoby być niemożliwe przesyłanie do konsultacji zainteresowanym organizacjom społecznym każdego projektu aktu prawnego. Przeciwnie, konsultowanie ze społeczeństwem projektów aktów prawnych, które przecież po ich ustanowieniu staną się prawem powszechnie obowiązującym, jest naszym zdaniem normalnym elementem praktyk demokratycznych. Zwyczaj udostępniania do konsultacji projektów aktów prawnych dotyczących ochrony przyrody stał się praktyką we wszystkich komórkach Ministerstwa Środowiska, z wyjątkiem Krajowego Zarządu Parków Narodowych. Tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy opiniowaliśmy np. projekt rozporządzenia tworzącego Park Narodowy Ujście Warty, projekt instrukcji sporządzania planów ochrony parków narodowych, a nawet wewnętrzne dokumenty Lasów Państwowych - Zasady Hodowli i Urządzania Lasu. Wasza opinia o niemożności (niecelowości ?) konsultowania ze społeczeństwem projektów prawa, które będzie dla tego społeczeństwa obowiązujące, stoi w rażącej sprzeczności z deklarowanym przez Ministra Środowiska otwarciem resortu na głos opinii publicznej, jak również w rażącej sprzeczności z deklarowaną "zasadą uspołecznienia planów ochrony" obiektów chronionych. W świetle tego faktu, zmuszeni jesteśmy poinformować o niej zarówno Ministra, jak organy władzy ustawodawczej, dla wyjaśnienia i ujednolicenia polityki resortu środowiska wobec społeczeństwa.

3. Choć wydawało nam się to oczywiste, w świetle Waszej odpowiedzi zmuszeni jesteśmy wyjaśnić, że sensem społecznej konsultacji projektów aktów prawnych jest umożliwienie zainteresowanym stronom wyrażenia swojej opinii o tych projektach przed ich ustanowieniem. Fakt, że plan ochrony DPN jak i roczne zadania ochronne DPN będą opublikowane w Dzienniku Ustaw, nie może więc być uznany za substytut udostępnienia ich projektów do konsultacji społecznych.

4. Niezależnie od naszego zdania wyrażonego powyżej, wyjaśniamy, że nie zamierzamy prosić o możliwość skonsultowania wszystkich aktów prawnych przygotowywanych przez resort, ale zagadnieniem ochrony Drawieńskiego Parku Narodowego jesteśmy wyjątkowo zainteresowani. Byliśmy bowiem autorami jednego z operatów przygotowywanego planu ochrony DPN. Tymczasem według posiadanych przez nas informacji, została opracowana ostateczna wersja planu ochrony DPN, tylko w części uwzględniająca zidentyfikowane przez nas potrzeby ochrony fauny tego Parku. Mimo naszych próśb nie zostaliśmy jako autorzy operatu planu zaproszeni na posiedzenie Komisji Planu opiniującej te wersję - co stanowi naruszenie § 14 pkt. 1 obowiązującej instrukcji sporządzania planów ochrony. Nie otrzymaliśmy także dotychczas od Drawieńskiego Parku Narodowego ostatecznej wersji planu, którego jesteśmy współautorami ! Nasza prośba o udostępnienie projektu planu ochrony akurat tego parku narodowego ma więc głębokie uzasadnienie.

5. Jednym z powodów naszej prośby były docierające do nas informacje sugerujące, że ostateczna wersja planu ochrony DPN może być odmienna również od tej wersji, która została opracowana jako kompromis między sprzecznymi propozycjami poszczególnych operatów i która została przyjęta przez Komisję Planu. Według tych sugestii, właśnie Krajowy Zarząd Parków Narodowych ma żądać od Drawieńskiego Parku Narodowego zmienienia protokolarnie przyjętego planu ochrony, w sposób polegający na zaprojektowaniu eksploatacji rębnej starodrzewi parku pod pozorem ich przebudowy, przy jednoczesnym odrzuceniu tych wszystkich odmiennych zapisów innych operatów. Sugeruje się również, że Krajowy Zarząd Parków Narodowych żąda od Drawieńskiego Parku Narodowego przywrócenia w parku polowań (tzw. redukcji zwierzyny), nieuzasadnionych w świetle odpowiedniego operatu opracowanego projektu planu ochrony DPN. Ponieważ Drawieński Park Narodowy jest najcenniejszym przyrodniczo fragmentem Ziemi Lubuskiej, a statutowym celem naszej organizacji jest ochrona przyrody tego regionu, naturalne jest nasze zaniepokojenie takimi, pojawiającymi się sugestiami i dążność od ich wyjaśnienia.
Wasze stanowisko, odmawiające udostępnienia do konsultacji społecznych projektu planu ochrony Drawieńskiego Parku Narodowego oraz rocznych zadań ochronnych tego parku, nie rozwiewa naszych wątpliwości, a wręcz przeciwnie - sugeruje, że obawy o dwuznaczną rolę, jaką Wasza instytucja pełni w ochronie wartości niektórych parków narodowych, mogą się okazać uzasadnione.

W świetle powyższych wyjaśnień uprzejmie prosimy o zrewidowanie Waszego stanowiska i udostępnienie do jak najszerszej konsultacji społecznej projektu planu ochrony Drawieńskiego Parku Narodowego, jak i projektu rocznych zadań ochronnych dla tego parku, przed ustanowieniem tych aktów prawnych.

z poważaniem Prezes Klubu, Andrzej Jermaczek
Do wiadomości:
1. DLOPiK MS
2. Drawieński Park Narodowy
3. Antoni Tokarczuk, Minister Środowiska
4. Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska

Zobacz, co nam odpowiedziano
... Oraz, zgodnie z radą KZPN, napisaliśmy do Drawieńskiego Parku Narodowego

Świebodzin, 7 maja 2001 r.




Drawieński Park Narodowy
Leśników 2A
73-220 Drawno



Pan Dyrektor Krajowego Zarządu Parków Narodowych swoim pismem ZL - 0 - 82/01 z dnia 24.04.2001 r., przesłanym Wam również do wiadomości, poinformował naszą organizację, że w siedzibie Drawieńskiego PN znajdują się dostępne do wglądu: projekt planu ochrony DPN oraz projekt rocznych zadań ochronnych DPN.
Ponieważ Lubuski Klub Przyrodników był autorem jednego z operatów planu ochrony Waszego parku i zgodnie z § 5 pkt 2 obowiązującej instrukcji sporządzania planów ochrony sprawuje nadzór autorski nad realizacją tego operatu, jesteśmy szczególnie zainteresowani ostatecznym kształtem planu ochrony DPN oraz tymczasowych rocznych zadań ochronnych, jakie mają być wykonywane do czasu ustanowienia planu. Na nasze zapytania o ostateczną postać planu, kierowane do Was na przełomie 2000 i 2001 roku nie otrzymaliśmy wyczerpującej odpowiedzi, obecnie więc, w świetle informacji otrzymanej od Pana Grzegorza Bieleckiego ponownie prosimy o udostępnienie projektu Planu Ochrony DPN w jego ostatecznym kształcie. Prosimy również o udostępnienie projektu rocznych zadań ochronnych DPN.
Korzystając z prawa, jakie daje nam Art. 5 ust. 1 oraz Art. 7 ust 1 Ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o dostępie do informacji o środowisku i jego ochronie, prosimy o udostępnienie wyżej wymienionych dokumentów przez sporządzenie ich kopii i przesłanie nam ich pocztą.
Kopie dokumentów prosimy przesłać na adres: Lubuski Klub Przyrodników, 1 Maja 22, 66-200 Świebodzin. Fakturę za wyszukanie i sporządzenie kopii dokumentów, sporządzoną zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 23.02.2001 r. w sprawie stawek opłat za udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie prosimy wystawić na Lubuski Klub Przyrodników.
Pismo niniejsze prosimy traktować jako pisemny wniosek w rozumieniu Art. 5 ust 4. Ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o dostępie do informacji o środowisku i jego ochronie. Prosimy o zachowanie terminu określonego w Art. 7 ust. 1 Ustawy.

Z poważaniem
Prezes Klubu, dr Andrzej Jermaczek
Na ten list nie otrzymaliśmy odpowiedzi

[Więcej o planie ochrony Drawieńskiego Parku Narodowego] [Więcej o Drawieńskim Parku Narodowym] [LKP Home Page]