Bociek, biuletyn Lubuskiego Klubu Przyrodników      [LKP Home Page]
[Bociek Home Page]
[Spis treści tego nr (2/2002)]

"Rozruch" Pomorskiego Koła Klubu

W ostatnim okresie odnotowaliśmy istotny wzrost aktywności Pomorskiego Koła Klubu. Na fakt ten wpłynęło zaangażowanie zaprzyjaźnionych osób i firm oraz entuzjazm i inicjatywa w naszych szeregach. O konkretach w telegraficznym skrócie poniżej.
Uczestniczyliśmy w pracach dokumentacyjnych projektowanych rezerwatów przyrody oraz w pracach nad sporządzaniem planów ochrony istniejących rezerwatów. W eksploracji terenowej blisko 20 obiektów na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Pomorzu oraz w pracach kameralnych udział wzięli: Jarek Wojtaś, Leszek Zieliński, Rafał Mrozewski, Jan K. Kowalczyk, Marcin S. Wilga, Jerzy M. Gutowski.
Wspólnie z Dyrekcją Gimnazjum nr 20 w Gdańsku (Anna Mańkowska, Iwona Zielińska) oraz Kierownictwem Filii nr 6 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (Pani Małgorzata Lulla), rozpoczęliśmy cykl otwartych wykładów w ramach "Spotkań z przyrodą". Spotkania odbywać się będą cyklicznie co miesiąc, do końca roku szkolnego 2002/2003. Nie zamierzamy ich "odpuścić" także w latach następnych. Na wrześniowym spotkaniu wykłady wygłosili Prezes Klubu Andrzej Jermaczek oraz Marcina S. Wilgi. Akces do kolejnych wystąpień zgłosili goście (Pani Krystyna Jackowska, Jacek Błażuk) i członkowie Klubu (Pani Maria Utko, Anna Mańkowska, Marcin S. Wilga, Michał Buliński, Piotr Madanecki, Mateusz Ciechanowski, Grzegorz Szmytkowski, Dawid Graczyk, piszący te słowa).
Dzięki uprzejmości Dyrekcji Gdańskiego Domu Książki i Kierownictwa Księgarni nr 020 w Gdańsku (Krysia Wojak), wydawnictwa klubowe i inne przez nas rozprowadzane zadomowiły się na ogólnodostępnej profesjonalnej księgarskiej półce.
Współpraca ze Stowarzyszeniem Ekologicznym "Zdrowy Gdańsk", którego Prezes (Pan Kazimierz Kiżewski) jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Nasze Pomorze (40 tys. nakładu), zaowocowała utworzeniem stałego "kącika" doraźnej informacji o działalności i zamierzeniach Klubu. Efektem tej współpracy jest także pozyskanie sponsora (Polska Sieć Handlowa „Lewiatan) do wydania przewodnika przyrodniczo-turystycznego po Lasach Oliwskich autorstwa Marcina S. Wilgi.
Przejęliśmy "kontrolę" (Piotr Madanecki) nad internetową pomorską podstroną strony klubowej. Fakt ten, naturalną koleją rzeczy, usprawnił obieg informacji.
Jesteśmy w trakcie przygotowań do przeprowadzenia kilku szkoleń dla nauczycieli w ramach projektu "Ochrona mokradeł". Dla potrzeb tego i innych zamierzeń tworzona jest baza adresów poczty elektronicznej szkół województwa pomorskiego. W oparciu o tę bazę prowadzona jest reklama Klubu.
Do Gdańska przybyła też ekspozycja zdjęć Bartłomieja Najbara pt. "Chrońmy węże i ich siedliska". Będzie ona eksponowana w co najmniej trzech punktach Trójmiasta. Swoją wędrówkę zacznie od wspomnianej biblioteki na gdańskim osiedlu Zaspa.
O kolejnych działaniach i zamierzeniach będziemy Was na bieżąco informować. Wszystkim wymienionym w notatce osobom chciałbym złożyć podziękowania.

Sławomir Zieliński