Bociek, biuletyn Lubuskiego Klubu Przyrodników      [LKP Home Page]
[Bociek Home Page]
[Spis treści tego nr (1/2001)]
[Księgarnia internetowa LKP]



W grudniu ubiegłego roku ukazało się nowe, trzecie wydanie "Poradnika lokalnej ochrony przyrody" P. Pawlaczyka i A. Jermaczka. Dwa pierwsze wydania, przygotowane w ramach projektu WWF "Zielona wstęga Odra - Nysa", "rozeszły się" bardzo szybko. Z trzecim mimo rosnącego zapotrzebowania, zwlekaliśmy ponad rok, w związku z oczekiwaną "na dniach" nową ustawą o ochronie przyrody. Ostatecznie, nie doczekawszy się zatwierdzenia Ustawy, w nowym Poradniku autorzy odnieśli się do jej projektu, który prawdopodobnie nie ulegnie już zmianom. W stosunku do wydania II książka zawiera około 20% nowego tekstu. Do nabycia za zaliczeniem. Cena 28 zł.



W serii Monografie przyrodnicze wydaliśmy monografię bobra autorstwa Andrzeja Czecha. Oto jak autor pisze o obiekcie swoich zainteresowań: "Na świecie jedynie dwa gatunki człowiek i bóbr potrafią przystosowywać środowisko do własnych potrzeb. W warunkach postępującego przekształcania środowiska przyrodniczego często zachodzi konflikt interesów pomiędzy nimi. Jednak o ile działalność człowieka rzadko jest korzystna dla przyrody, o tyle działalność bobrów może przywracać właściwe stosunki wodne, utrzymywać i zwiększać różnorodność biologiczną, ograniczać erozję, zwiększać tempo samooczyszczania się wód, etc. Miejsca zamieszkałe przez bobry są atrakcyjne dla człowieka pod względem estetycznym, rekreacyjnym i edukacyjnym. Złotym środkiem byłoby zatem pokojowe współżycie obok siebie człowieka i bobra. Ale czy jest to możliwe?" Książka do nabycia za zaliczeniem pocztowym - cena 10 zł (+ zaliczenie).
Wkrótce nowa, znacznie obszerniejsza, monografia żółwia błotnego (tym razem będzie to praca zbiorowa pod redakcją B. Najbara i Mitrusa), a w planach na ten rok jeszcze monografie cietrzewia, bociana białego, żołny, gąsiorka i chrząszczy kózkowatych.