Powstaje Sławski Park Krajobrazowy

 

Miasto na pograniczu

 

          Walory przyrodnicze okolic Sławy znane są już od lat - zawsze kiedy wymieniało się perły lubuskiej przyrody obok Łagowa i Lubniewic dodawano Sławę. Miasto położone peryferyjnie, na pograniczu dwóch krain geograficzno-historycznych, Śląska i Wielkopolski, swój rodowód wywodzi ze średniowiecza. Jako miasto Sława wymieniona została w dokumentach z 1312 r. i to od razu jako siedziba dystryktu. Co prawda obecnie historycy doszukują się wcześniejszej metryki, niemniej historia Sławy liczy siedem stuleci. W ciągu wieków miasto przeżywało swoje wzloty i upadki, od 1468 r. należało do rycerskiego rodu Rechenbergów, potem Barwitzów i Haugwitzów. Klęską dla grodu były katastrofalne pożary w XVIII w., które doszczętnie trawiły mieszczańskie domy wraz z zamkiem Barwitzów i ewangelickimi kościołami. Szczęśliwie z pożogi zawsze ocalał kościół katolicki p.w. Św. Michała Archanioła, jedyna większa budowla kamienno-ceglana w mieście.

          Do dziś zachował się średniowieczny układ przestrzenny starówki z osiemnastowiecznymi kamieniczkami, z zespołem pałacowym i rozległym parkiem o cechach krajobrazowych, oraz dwa kościoły w stylu późnego renesansu (katolicki) i neoklasycystycznym (ewangelicki). Całość tworzy układ o dużych wartościach zabytków architektury i harmonijnie zabudowanej przestrzeni.

Wiele wsi w okolicach Sławy także powstało w średniowieczu. Można tu wymienić Przybyszów, Krzepielów, Ciosaniec czy Tarnów Jezierny. Ta ostatnia osada to siedziba XIII-wiecznej kasztelanii, z dobrze zachowanymi grodziskami stożkowymi i pochodzącym z XVII w. pałacykiem myśliwskim, posadowionym na miejscu kasztelańskiego grodu przez Schonaichów z Siedliska (Karolath). Obok zabytków sakralnych w okolicach Sławy zachowały się też dwory i budowle techniczne: wiatraki, spichlerze, gorzelnie. Wszystko to sprawia, że turysta i wczasowicz ma tu duże możliwości łączenia wędrówki z krajoznawstwem.

 

Krajobraz

 

          Geneza krajobrazu w okolicach Sławy łączy się nierozerwalnie z lądolodem bałtyckim, który dotarł tu w swym zasięgu najdalej na południe na całym Niżu Europejskim. Utwory polodowcowe piaszczysto-żwirowe i gliniaste tworzą łańcuchy wzgórz morenowych, kemy, ozy, a także wydmy kopalne, między którymi w obniżeniach zalega kilkanaście jezior rynnowych. Nagromadzenie form akumulacyjnych lądolodu oraz erozyjnych (rynny, terasy) powoduje "żywość" i urozmaicenie krajobrazu. Charakterystyczne w krajobrazie jeziora były powodem wydzielenia w podziale fizyczno-geograficznym Polski mezoregionu Pojezierze Sławskie - wysuniętej najdalej na zachód części makroregionu Pojezierza Leszczyńskiego.

          Największe na Pojezierzu, ale też i w woj. lubuskim, Jezioro Sławskie (817 ha, 42 mln m3) nazywane było w przeszłości "śląskim morzem". I rzeczywiście w mglisty, jesienny poranek niewidoczne brzegi sprawiają wrażenie morskiej dali.

          W rzeźbie powierzchni tego obszaru wyróżnia się pewna strefowość:

ˇ        Na południu spotykamy wzgórza czołowo-morenowe i łagodnie opadające ku dolinie Odry pola sandrów. Strefa ta prawie w całości pokryta jest borami sosnowymi Puszczy Tarnowskiej.

ˇ        W części środkowej występuje falista morena denna z polami uprawnymi, które otaczają wsie i miasto. znajdują się tu jeziora z przylegającymi do nich mokradłami i bagnami. Te podmokłe obszary świadczą o granicach rozległego pra-jeziora, powstałego w czasie deglacjacji. Dziś geomorfolodzy natrafiają tu na wysoko zawieszone terasy na zboczach stoków jeziornych i rzecznych.

ˇ        Na północy ciągnie się strefa obniżeń o charakterze pradolinnym. Odwadnia ten obszar rzeka Czernica z całą siecią kanałów. Obecne cieki to małe strumienie, ale szerokie dna dolin świadczą, że w okresie zaniku lądolodu płynęły tu ogromne ilości wód roztopowych. Na obrzeżu strefy występują śródlądowe wydmy kopalne, usypane z piasków fluwioglacjalnych na przełomie plejstocenu i holocenu (ok. 12 tys. lat temu ). Naturalne łąki tej strefy człowiek wykorzystał jako pastwiska.

Granice między strefami nie są wyraźne, obszary o różnej budowie geologicznej, o różnej rzeźbie, o różnym pokryciu terenu: lasy, łąki, pola, wzajemnie się przenikają, tworząc często mozaikę. Pasy graniczne między ekosystemami, z reguły są szerokie i zajęte przez różne biocenozy, zdarzają się jednak granice wyraźne, np. między wydmą i torfowiskiem.

 

Klimat

 

          Wszystkie podziały klimatologiczne Polski charakteryzują Pojezierze Sławskie jako region o dużej łagodności klimatu i wyraźnych wpływach oceanicznych. Według podziału Okołowicza i Martyn omawiany obszar należy do regionu klimatycznego śląsko-wielkopolskiego o następujących cechach: stosunkowo małe roczne amplitudy powietrza, wiosna wczesna, lato długie, zima łagodna i krótka, z mało trwałą pokrywą śnieżną. W stabelaryzowanej charakterystyce krainy w/w autorzy podają: temperatura powietrza w styczniu -1,3oC, w lipcu 18,5oC, czas trwania zimy 60 dni (najkrótsza w Polsce), a lata 100 dni (najdłuższe w Polsce). Liczba dni pogodnych - 62 (wysoka jak na warunki krajowe), a pochmurnych 108 (najmniejsza w kraju). Opady roczne ok. 550 mm, liczba dni z szatą śnieżną wynosi 58.

          Dane ze Stacji IMGW w Radzyniu wykazują, iż średnioroczna temperatura powietrza (za okres 1971-1990) wynosi 8,5oC, stycznia -0,8oC, lipca 18,0oC. Rocznie spada 505 mm opadu. Usłonecznienie sięga w roku ok. 1540 godz., najwięcej w maju - 227 godz.

          Wymienione cechy wskazujące na dużą łagodność klimatu potwierdzają hydrolodzy. Przeciętny czas trwania zjawisk lodowych na Jez. Sławskim wynosi 76 dni, a pokrywy lodowej 61 dni. Jest to najkrótszy czas trwania tych zjawisk na jeziorach w kraju. Przeciętnym terminem stabilizacji pokrywy lodowej na Jez. Sławskim jest 25 grudnia.

 

Flora i fauna

 

          Na obszarze projektowanego parku krajobrazowego stwierdzono 820 gatunków roślin naczyniowych (Aleksandra Machnik). Dominują taksony rodzime (80%), najliczniejszą grupę stanowią rośliny borów mieszanych, żyznych lasów liściastych i zarośli krzewiastych oraz gatunki z siedlisk nadbrzeżnych, szuwarowych i wodnych. Biorąc pod uwagę zasięg występowania taksonów, zdecydowanie wyróżniają się gatunki eurosyberyjskie i środkowosyberyjskie, stanowiące łącznie 41% flory. Element kosmopolityczny stanowi 12%, spotkać też można gatunki o charakterze subatlantyckim - m.in. buk, żarnowiec miotlasty, sałatnik leśny, tobołki polne.

          Lista gatunków chronionych i rzadkich obejmuje 50 pozycji i należą do niej m.in.: modrzewnica zwyczajna, mącznica lekarska, orlik pospolity, turzyca dwupienna, centuria pospolita, goździk piaskowy, goździk pyszny, bagno zwyczajne, lilia złotogłów, listera jajowata, długosz królewski, grzybienie białe i północne.

Stanowiska gatunków zagrożonych, rzadkich i chronionych skupiają się w kilku miejscach zasługujących na szczególną ochronę. Należą do nich:

ˇ        Żurawie Bagno nad brzegiem Jeziora Sławskiego,

ˇ        Myszkowskie Bagno przy leśniczówce Zwierzyniec,

ˇ        łąki nad Steklną w okolicy Szreniawy.

          Podobnie bogaty na Pojezierzu Sławskim jest świat zwierząt. Spośród płazów stwierdzono 14 gatunków, gadów - 7. Wśród tych ostatnich gniewosz plamisty i żółw błotny należą w Europie i Polsce do zwierząt ginących. Mimo, iż omawiany tu teren należy do słabiej rozpoznanych ornitologicznie obszarów Śląska, zanotowano tu występowanie 163 gatunków ptaków, z tego 130 lęgowych. Wymieńmy tylko niektóre: perkoz rdzawoszyi, kormoran czarny, bąk, bączek, bocian czarny, gęgawa, nurogęś, gągoł, bielik, rybołów (zalatuje), kania rdzawa i czarna, żuraw, derkacz, wąsatka (zalatuje zimą), remiz, zielonka, rycyk, zimorodek. Wymienione gatunki ptaków związane są z jeziorami i obszarami wodno-błotnymi. Wielka powierzchnia Jeziora Sławskiego przyciąga też ptaki wędrowne. Zatrzymują się tu na wypoczynek gęsi zbożowe, białoczelne (notowano do 3 tys. ptaków) oraz nieliczne bernikle. Podejmują one nawet próby zimowania i odlatują dopiero, gdy jezioro całkowicie pokryje lód.

          Z rzadkich ssaków spotyka się tu wydrę, borsuka, jenota oraz wędrownego łosia. W 1989 r. introdukowano bobra, który zadomowił się i obecnie nad wieloma brzegami jezior i strumieni często spotyka się jego zgryzy, żeremia i piętrzące wodę tamy.

 

Ochrona przyrody - park krajobrazowy

 

          Przedstawione walory przyrodnicze i kulturowe Pojezierza Sławskiego zasługują na ochronę. Obecnie, znajdujące się na zachodnich peryferiach obszaru dwa jeziora: Święte i Mesze, mają status rezerwatów przyrody (od 1983 r.), a duża część Puszczy Tarnowskiej z przylegającymi jeziorami tworzy strefę chronionego krajobrazu. Kilkadziesiąt drzew, głazów narzutowych i źródeł wpisano na listę pomników przyrody. "Jeziora Sławskie" tworzą też ostoję ptaków o randze europejskiej. Wreszcie w najnowszych opracowaniach Pojezierze Sławskie zaliczono do obszarów węzłowych, łączących korytarze ekologiczne kraju, oraz wymieniono je jako ostoję przyrody w Polsce.

          Przyrodnicy skupieni w Lidze Ochrony Przyrody (w Sławie i Zielonej Górze) wyrażają jednak obawę, że dotychczasowe formy ochrony nie spełniają założonych celów i należy podnieść ich rangę do parku krajobrazowego. Projektuje się włączenie do jego granic całą zlewnię zasilania Jeziora Sławskiego, która jest obszarem źródłowym dla rzeki Obrzycy, oraz szeroką dolinę Obrzycy do jeziora Rudno. Całkowita, szacunkowa powierzchnia projektowanego parku wynosi 24.720 ha, leżąca w trzech gminach: Sława - 82%, Nowa Sól - 11%, Kolsko - 7%. Zespół autorski pod kierunkiem Leszka Jerzaka przygotował dokumentację projektową oraz wcześniej zebrał dane i opracował liczącą 300 pozycji bibliografię obszaru. Przygotowane materiały i ich ocena dają uzasadnioną podstawę samorządom gmin oraz władzom województwa lubuskiego do utworzenia Sławskiego Parku Krajobrazowego.

 

Alfred Rösler