Cezary Grochowski

poleca Bigos Wegetariañski
gar bigosu - dla kilku ludzi na kilka dni

Sk³adniki:

    2 kg kapusty kiszonej, 2 kg kapusty s³odkiej, 1 spory ser oscypek, 25 dag kostki sojowej, 1 kg pieczarek, 20 dag grzybów suszonych, 3 cebule, 0,5 l oleju, przyprawy: typowe przyprawy do bigosu (4 li¶cie laurowe, 10 ziarenek ziela angielskiego i ja³owc a, p³aska ³y¿eczka pieprzu) lub 3 ³y¿eczki gotowej mieszanki, sos sojowy, czosnek granulowany, sól (ewentualnie wegeta), ewentualnie 2 ³y¿eczki koncentratu pomidorowego, przyprawa "do grilla".

Przygotowanie:

    Suszone grzyby gotujemy w 0,5l wody 20 minut. Po³owê wywaru oddzielamy. Kapustê kiszon± dusimy na ma³ym ogniu w oleju (1,5 szklanki) wraz z grzybami i 1/2 wywaru. Dodajemy j± stopniowo raz na jaki¶ czas mieszaj±c, aby siê nie przypali³a. Równolegle sm a¿ymy na patelni pokrojone uprzednio pieczarki zalane po³ow± wywaru z suszonych grzybów. Usma¿one pieczarki dodajemy do dusz±cej siê kapusty. Duszenie powinno trwaæ minimum 1h.

    W osobnym garnku na oleju sma¿ymy pokrojon± cebulê, gdy siê lekko podsma¿y dodajemy przyprawy "do bigosu", a na to poszatkowan± kapustê, ewentualnie koncentrat, solimy (mo¿na weget±) i dusimy oko³o 1h na ma³ym ogniu pod przykryciem, mieszaj±c ¿eby siê nie przypali³o. Po up³ywie pierwszych 15 minut dodajemy wody (do 1/3 objêto¶ci kapusty) nastêpnie oscypek i kostkê sojow±.

    Oscypek powinien byæ pokrojony w kostkê (najlepiej podsuszony) i usma¿ony na rumiano. Zamierzony efekt uzyskamy podsma¿aj±c go lekko do momentu, w którym zacznie siê topiæ, przerywaj±c proces i kontynuuj±c go dopiero po wystygniêciu. W ostatni ej fazie sma¿enia dodajemy 1,5 ³y¿eczki czosnku. Zawarto¶æ patelni umieszczamy w garnku z dusz±c± siê kapust±.

    Kostkê sojow± podgotowujemy (oko³o 10 minut - do zmiêkniêcia) z plasterkiem oscypka w osolonej sosom sojowym (i ewentualnie weget±), zalewie z przyprawami "do grilla" i wlewamy do kapusty. Znajduj±ce siê dotychczas w osobnych garnkach sk³adni ki mieszamy ze sob± i dusimy jeszcze 1/2h.

    Podajemy z chlebem razowym.

Smacznego!


Zupa grzybowa

Skladniki

25 dkg wloszczyzny, 1 cebula, 3-5 dkg grzybow suszonych, 1 lyzka oleju, 1 lyzeczka maki razowej, sol, natka pietruszki.

Przygotowanie

Wloszczyzne i cebule oczyscic, oplukac, zalac woda i ugotowac. Grzyby oplukac i ugotowac. Kiedy wloszczyzna i grzyby zmiekna, odcedzic wywar. Polaczyc wywar z grzybow z wywarem z wloszczyzny. Grzyby drobno pokroic i dodac do zupy. Posolic do smaku. Nastep nie dodac oleju z rozprowadzona maka, calosc zagotowac. Przed podaniem wsypac drobno posiekana natke pietruszki.

Salatka z soi

Skladniki

2 szklanki soi, 4 lyzki oleju, sok z 1 cytryny, 2 cebule, 5 gotowanych ziemniakow, 1/2 lyzeczki ziol do smaku.

Przygotowanie

Soje ugotowac, odcedzic, ugotowac ziemniaki w lupinach, obrac, pokroic w kostke. Do soi i ziemniakow dodac olej, sok cytrynowy, drobno posiekana cebule i ziola.

Buleczki drozdzowe

Skladniki

3 dkg drozdzy, 3 lyzki miodu (lub cukier), 2 szklanki cieplej wody, 2 i 1/2 szklanki maki z pelnego przemialu, 1/2 szklanki maki bialej, 1 lyzka zmielonych orzechow, 1 lyzka rodzynek, wanilia, sol.

Przygotowanie

Wymieszac wode z drozdzami, miodem lub cukrem i biala maka, odstawic do wyrosniecia na 5-10 min. Dodac pozostale skladniki, wymieszac. Wysmarowac olejem foremki, wkladac ciasto do wysokosci 2/3 formy i piec 30 minut w temperaturze 180 stopni C.

Podawac zupe z kasza, kluskami lanymi, uszkami z grzybami lub grzybami i kapusta.