×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

8 kwietnia 2009
Klimat
 

Czy klimat ociepla się czy ochładza

David R. Easterling z NCAR (National Climatic Data Center) i Michael F. Wehner z Narodowego Laboratorium Lawrence'a w Berkeley analizują jakie mogą być okresowe wahania temperatury średniej temperatury Ziemi

David R. Easterling z NCAR (National Climatic Data Center) i Michael F. Wehner z Narodowego Laboratorium Lawrence'a w Berkeley przygotowali właśnie artykuł do publikacji w Geophysical Research Letters. Nosi on tytuł "Czy klimat ociepla się czy ochładza?".

Naukowcy analizują w nim, jakie mogą być okresowe wahania temperatury średniej temperatury Ziemi, szczególnie spowodowane zmianami aktywności Słońca i prądów oceanicznych, które wpływają bardzo silnie na klimat, nawet w skali planety i w skali czasowej rzędu dekady.

Wahania temperatury

Rys. Symulacje zmian klimatu w scenariuszu "Robimy to co dotychczas - Business as usual", pomimo stałego wzrostu koncentracji gazów cieplarnianych temperatury okresowo mogą maleć.
Źródło: American Geophysical Union

Naukowcy podkreślają konieczność zachowania umiaru przez aktywistów środowiskowych prowadzących kampanie walki ze zmianami klimatu. Prezentowane przez nich informacje o ekstremalnie gorących dniach, miesiącach czy latach powinny brać pod uwagę nie tylko naturalną zmienność pogody, ale też rozpatrywane długoterminowe wahania klimatu.

To samo dotyczy sceptyków/kontrarian/zaprzeczaczy/realistów (w zależności od tego, kto się wypowiada) zmian klimatu którzy z "globalnego ochłodzenia" po 1998 roku uczynili jeden ze swoich sztandarowych argumentów. Badacze zauważają, że wcześniej też można było wybrać takie okresy, np. w latach 1977-1985, 1981-1989 lub jeszcze innych. Jest absolutnie normalne, że występują takie czasowe ochłodzenia trwające nawet dekadę lub dłużej (trzeba tylko z premedytacją wybrać odpowiedni punkt początkowy wykresu).

Wahania temperatury

Rys. Zmiany średniej temperatury globalnej nie przebiegają jednorodnie.
Źródło: American Geophysical Union.

Morał? Jak stwierdzają autorzy "pokazujemy, że zmiany klimatu w XXI wieku mogą dawać nałożone na długoterminowy trend rosnący okresowe szczyty i dołki temperatury, w tym czasowe ochłodzenia trwające nawet około dekady. Zawsze było i będzie łatwo tendencyjnie wybrać okres wygodny dla wsparcia własnej teorii i pokazać nieświadomej publiczności wyrwany z kontekstu wykres kilku lat zmian temperatury".

O wahaniach temperatury Ziemi i ich przyczynach piszemy więcej w naszej encyklopedii .

ang więcej w TheNewYorkTimes





 

Klimat

Dahr Jamail (tłum. Anna Dzierzgowska) Stoję na szczycie Rush Hill na odległej wyspie St. Paul na Alasce. Choć wzgórze ma jedynie (...)
czytaj całość
Zmiany klimatyczne wywierają coraz bardziej zauważalny wpływ na życie społeczne wielu krajów. Dowodem może być dynamika prostestów i konfliktów w (...)
czytaj całość
Recenzja książki Naomi Klein To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat.
czytaj całość
Od 30 listopada do 11 grudnia w Paryżu trwa Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.
czytaj całość
Liczba 400 przejdzie do historii badań i obserwacji klimatu. Chodzi o 400 ppm (części na milion) dwutlenku węgla w atmosferze.
czytaj całość
Jesteśmy ekologiczni, cały świat powinien brać z nas przykład, ale trzeba renegocjować pakiet klimatyczno-energetyczny, bo już dość zrobiliśmy i nikt (...)
czytaj całość
Resorty środowiska i infrastruktury będą pomagały dużym miastom w przygotowaniu się do zmian klimatu.
czytaj całość
...Apelujemy o włączenie się przez Pana Prezydenta do globalnego procesu, w którym mamy szanse znaleźć wspólne rozwiązania kryzysu klimatycznego i (...)
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej