×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa
logo
 

15 listopada 2013
info
 

Środowisko to dla Polski kwestia drugorzędna

Jeden z największych szwedzkich dzienników, Svenska Dagbladet, opublikował we wtorek artykuł poświęcony Polsce w związku z rozpoczętym w poniedziałek w Warszawie szczytem klimatycznym.

Polska, która jest potentatem węglowym, doszukuje się spisków w polityce klimatycznej. Dla tego kraju ważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność i mniejsze uzależnienie od Rosji, środowisko to kwestia drugorzędna - pisze "Svenska Dagbladet".

Jeden z największych szwedzkich dzienników opublikował we wtorek artykuł poświęcony Polsce w związku z rozpoczętym w poniedziałek w Warszawie szczytem klimatycznym.

"Węgiel to nie powód do wstydu. Będziemy go potrzebować przez dziesięciolecia" - mówi cytowany przez gazetę pracownik elektrowni Bełchatów. "Svenska Dagbladet" przypomina, że zakład w Bełchatowie jest największą na świecie elektrownią opalaną węglem brunatnym.

Według WWF węgiel jest największym w Europie źródłem emisji dwutlenku węgla.

Gazeta podaje za międzynarodową organizacją ekologiczną Greenpeace, że polskie elektrownie przyczyniają się do śmierci 5385 osób rocznie - jest to więcej, niż ginie w wypadkach na drogach. "Pomimo to rząd w Warszawie planuje budowę nowych elektrowni" - stwierdza działacz ekologiczny Iwo Los, oskarżając polskich polityków o ignorowanie rzeczywistości. Kontrowersyjny według "Svenska Dagbaldet" jest pomysł rozbudowy o dwa nowe bloki elektrowni węglowej w Opolu. Według unijnej komisarz ds. klimatu Connie Hedegard inwestycja ta może być sprzeczna z prawem UE.

W Polsce 90 proc. energii elektrycznej oraz większość centralnego i indywidualnego ogrzewania jest pozyskiwana z węgla. "To jest główny problem Polski" - podkreśla szwedzki dziennik.

Gazeta powołuje się na polskie organizacje ekologiczne, według których do 2030 roku dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii zależność od węgla może spać w Polsce o połowę. "Wymaga to jednak nie tylko dużych inwestycji, ale zmiany postawy szczególnie wśród związkowców, walczących o 100 tys. miejsc pracy w przemyśle węglowym" - pisze "Svenska Dagbladet".

Dziennik zauważa, że "Warszawa, która wielokrotnie zablokowała międzynarodowe ustalenia dotyczące ochrony klimatu, teraz chce rozwiązać problem, wprowadzając nowe, przyjazne środowisku technologie w elektrowniach węglowych".

"Polska, potentat węglowy, prawdopodobnie nie ma zamiaru ani możliwości w najbliższej przyszłości zrezygnować z paliw kopalnych - tak jak jej wielki sąsiad Niemcy, które stopniowo wycofują się z energii jądrowej na rzecz odnawialnych źródeł energii" - konkluduje publicysta "Svenska Dagbladet".

Źródło:
http://www.srodowisko.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/svenska-dagbladet--srodowisko-to-dla-polski-kwestia-drugorzedna

info

Zmiany klimatyczne przestały być pieśnią przyszłości. Doświadcza ich coraz więcej ludzi, także tych, którzy udają, że nic się nie dzieje. (...)
NIK o wydatkach spółek z udziałem Skarbu Państwa na działalność sponsoringową, medialną i usługi doradcze
Mona Chollet: Renesansowa Europa straciła dziesiątki tysięcy kobiet oskarżanych o czary. W latach 70. XX w. niektóre feministki dostrzegły w czarownicach (...)
Według badań opinii publicznej  ponad 90 % Polek i Polaków nie ma zaufania do polityków. Ponad 50 %  obywateli posiadających (...)
Afery Cambridge Analytica i Facebooka kilka miesięcy temu boleśnie przypomniały, że wizja cyfrowej demokracji oddala się od nas coraz bardziej.
Zmodyfikowana ankieta Prousta, czyli kilka prostych, acz błyskotliwych pytań
Kiedy biali zetknęli się z ciemnoskórymi mieszkańcami australijskiego kontynentu, którzy żyli tu od tysięcy lat, nie wiem jak ich nazywali. (...)
Na początku lutego br. śródziemnomorski cmentarz powiększył się o trzystu desperatów, poszukujących lepszego życia w bogatej Europie.
Drodzy członkowie Avaaz, ostatnio Avaaz odnosi same zwycięstwa, a co więcej są to zwycięstwa w NAJWAŻNIEJSZYCH sprawach.
więcej
Małgorzata Tracz w Oławie, Jelczu-Laskowicach i Siechnicach
Lepsze połączenia komunikacji publicznej, zwalczenie mafii śmieciowej, rozwój odnawialnych źródeł energii i zmiany w systemie edukacji w (...)
Debata przedwyborcza w Zgorzelcu
Kandydaci do sejmu o przyszłości węgla i transformacji (...)
IV Forum Przyjaciół Drzew 2019
Rozprawa administracyjna i pikieta w sprawie odkrywki PGE (...)
Kochamy Sołę!
EKOPATRIOCI w Zgorzelcu - debata wyborcza 13 września!
We Can't Undo This
Dahr Jamail (tłum. Anna Dzierzgowska) Stoję na szczycie Rush Hill na odległej wyspie St. Paul na Alasce. Choć (...)
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Jak wygrać z cyfrową oligarchią