opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Białowieża

Myśliwi będą panami lasów

19 września 2016 min
(galeria fotografii)

Myśliwi nie tylko będą mogli wygonić z lasu należącego do skarbu państwa każdego, kto im się nie spodoba, ale również wyprosić właściciela z jego ziemi.

Wystarczy, że stwierdzą, iż utrudnia im polowanie. Właściciel ziemi będzie musiał udowodnić przed sądem, że jego niezgoda na polowania wynika z przekonań religijnych.

Takie zmiany przewiduje nowelizacja Prawa łowieckiego przygotowana wiosną przez resort środowiska.

Z pozoru konserwuje już istniejące myśliwskie przywileje: możliwość zabierania dzieci na polowanie, strzelanie trującą środowisko ołowianą amunicją albo brak ocen oddziaływania na środowisko dla planów łowieckich - tak jakby odstrzał jeleni lub saren nie miał wpływu na rzadkie i chronione gatunki, takie jak rysie lub wilki.

Prawdziwie rewolucyjna zmiana, która może dotknąć wszystkich z nas

Po nowelizacji ustawy planów łowieckich nie będzie można zaskarżyć. Jedyna organizacja, która będzie miała do tego prawo, to Polski Związek Łowiecki. Zdaniem organizacji pozarządowych, takich jak Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, lecz także Rządowego Centrum Legislacji jest to sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości wszystkich podmiotów wobec prawa.

Prawdziwie rewolucyjna zmiana, która może dotknąć wszystkich z nas, kryje się w dodaniu artykułu 42aa oraz punktu do artykułu 51 ustawy Prawo łowieckie. Określają one czyny zabronione i wykroczenia zagrożone grzywną. Dziś są w nich wymienione takie czyny jak wybieranie jaj czy strzelanie przez myśliwych zbyt blisko zamieszkanych budynków.

Ministerstwo Środowiska chce, by karać grzywną - jako za wykroczenie - tego, kto "utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie polowania". Resort argumentuje, że taki przepis jest potrzebny, bo "wykonywanie polowań jest działalnością legalną, ściśle określoną przepisami prawa, mającą na celu redukcję liczebności zwierząt łownych w celu m.in. ograniczania szkód wyrządzanych przez nie w gospodarce rolnej i leśnej".

"Celowe utrudnianie i uniemożliwianie powyższej działalności z powodów choćby ideologicznych może prowadzić do wzrostu liczebności tych gatunków do stanów wykraczających poza możliwości wyżywieniowe (.) i w konsekwencji zwiększeniem rozmiaru szkód łowieckich. Jednocześnie już sam fakt przebywania osób postronnych na obszarze wykonywania polowania rodzi niebezpieczeństwo dla tych osób" - piszą w uzasadnieniu przedstawiciele resortu.

Myśliwi będą mogli pogonić właściciela z jego ziemi

- Teoretycznie ma to być przepis skierowany przeciwko organizacjom ekologicznym blokującym polowania, ale to tylko teoria, bo uderzy on we wszystkich. Myśliwi staną się panami lasów, pól i łąk, w tym prywatnych - mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. - W przeciwieństwie do uzasadnienia w samej nowelizacji nie jest określone, co to ma być to utrudnianie. To myśliwy będzie autorytarnie decydował, że ktoś mu coś utrudnił. O taki czyn będzie mógł oskarżyć każdego spotkanego w lesie grzybiarza, fotografa albo kogoś, kto udał się zwyczajnie na spacer i coś mu przypadkiem spłoszył spod lufy - wyjaśnia Ślusarczyk.

Myśliwi będą mogli nawet pogonić właściciela z jego ziemi. Wbrew orzeczeniom Trybunału Konstytucyjnego droga prywatnego właściciela do wprowadzenia zakazu polowania na własnej ziemi będzie długa i wyboista. Będzie musiał udowodnić przed sądem, że jego niezgoda na polowania wynika z przekonań religijnych. Dotychczas właściciele mogli pozbyć się myśliwych, np. uprzykrzając im życie spacerami w czasie polowań.

W środę zapytaliśmy drogą mailową Ministerstwo Środowiska, czy nie uważa, że tak ogólnie sformułowane przepisy nie będą nadużywane i nie ograniczą osobom postronnym dostępu do lasów skarbu państwa lub innych terenów, na których mogą się odbywać polowania. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Polowanie na Romka

Żeby rozumieć, co szykują nam minister Jan Szyszko i jego resort, trzeba przypomnieć historię Romka z Hajnówki, zapalonego ornitologa. We wrześniu 2010 r. Romek, wówczas licealista, wybrał się na podglądanie ptaków do Puszczy Białowieskiej.

Gdy wyszedł z lasu na polanę Wilczy Jar, spotkał leśnika z niemieckim myśliwym. Leśnik nie był zbyt zadowolony z obecności Romka w miejscu, w którym chciał polować z Niemcem. Dwa dni później w czasie podobnej wycieczki Romek został już zatrzymany przez straż leśną nadleśnictwa Hajnówka. Zrewidowano mu plecak i zabroniono przychodzenia do lasu, bo tu się poluje.

Po kilku miesiącach Romek dostał wezwanie do komendy policji, gdzie próbowano ukarać go mandatem za utrudnianie polowania i umyślne płoszenie zwierzyny. Nadleśnictwo Hajnówka, które zaprosiło myśliwego z Niemiec na polowanie, miało stracić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawa trafiła do sądu w Hajnówce, który zmiażdżył skarżących i oddalił wszystkie zarzuty przeciwko Romkowi.

Sąd stwierdził, że płoszenie zwierzyny, jak stanowią przepisy, musi być celowe, a z takim zamiarem Romek nie udał się do lasu. Sąd zaznaczył też, że wszyscy obywatele korzystający z lasów skarbu państwa są równi i prawa myśliwego polującego na jelenie nie są nadrzędne wobec praw innych, w tym chcących obserwować ptaki.

- Po wprowadzeniu zmian w prawie łowieckim już tak nie będzie - wyjaśnia Ślusarczyk. - Po pierwsze, nie jest w nim określone, co to ma być to utrudnianie, czyli myśliwy będzie autorytarnie decydował, że ktoś mu coś utrudnił. Po drugie, ponieważ zaproponowany przepis nie stanowi wbrew temu, co jest w uzasadnieniu, że to ma być celowe utrudnianie, o taki czyn myśliwy będzie mógł oskarżyć każdego spotkanego w lesie grzybiarza, fotografa albo kogoś, kto udał się zwyczajnie na spacer i coś mu przypadkiem spłoszył spod lufy.

Adam Wajrak
http://wyborcza.pl/1,75398,20711284,mysliwi-beda-panami-lasow.html

tytul: Rzeki pogłębimy z Chińczykami, statki zbudujemy sami tytul: Tesla adds German firm Grohmann to European operationstytul: Will oil peak within 5 years?tytul: Wielkie wycinanie drzew w miastach. Dalsze losy drzew z wycinkitytul: Krynica 2016. Jakość powietrza przebiła się do politykówtytul: Smog problemem Warszawy. Co poprawi jakość powietrza w mieście?tytul: Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energiitytul: Czy biogazownie uratują polską energetykę?
view_list  inne artykuły z tematu Białowieża:
mh

Lasy Państwowe nie radzą sobie z Puszczą? Czas na park narodowy!

To nie martwe drzewa są zagrożeniem w Puszczy, tylko patrzenie na ten wyjątkowy las jako na zasób do komercyjnej eksploatacji – koalicja Kocham Puszczę komentuje wzmożoną akcję propagandową zwolenników wycinki w Puszczy

mh

Potrzebne wsparcie dla Marka Płotasta i jego rodziny

W nocy z 26 na 27 marca spłonęło mieszkanie członka naszego teamu biegowego Marka Płotasta. Prosimy o finansową pomoc dla Marka i jego rodziny.

mh

Z łukiem i dziećmi na ASF, czyli kolejne kuriozalne pomysły PZŁ

Do sieci wyciekł projekt zmian w prawie łowieckim autorstwa Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Propozycje zostały zawarte w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt i przedstawione Ministerstwu Środowiska.

mh

Koniec Rzeczpospolitej Myśliwskiej. Senat przegłosował dobrą zmianę prawa łowieckiego

Senat opowiedział się za dobrymi zmianami przyjętymi przez Sejm.

mh

Prawo i Sprawiedliwość zgadza się na Rzeczpospolitą Myśliwską

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z Kukiz15 stanęli w obronie uprzywilejowanej pozycji myśliwych. Jednocześnie zignorowali uwagi strony społecznej, fundując społeczeństwu złą nowelizacją prawa łowieckiego. Teraz w ekspresowym tempie chce doprowadzić do jej uchwalenia.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.