Smog

Wojna ze smogiem

01 lutego 2016 min
(galeria fotografii)

Najgorszej jakości węgiel i przestarzałe piece idą w odstawkę. Po Krakowie uchwał antysmogowych chcą władze Wrocławia i Legnicy, a marszałek Śląska przepisami antysmogowymi zamierza objąć ponad 160 gmin.


Pismo prezydenta Wrocławia wpłynęło do marszałka Dolnego Śląska w ubiegłym tygodniu. Rafał Dutkiewicz chce przepisami antysmogowymi objąć całą aglomerację wrocławską. Tylko w styczniu poziom zanieczyszczenia powietrza trującymi pyłami przekraczał w stolicy Dolnego Śląska normy przez 18 dni. Wrocław był na początku listopada 2015 r. najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy.

- W 70 proc. odpowiedzialne są za to piece węglowe i słabej jakości węgiel, którym palą mieszkańcy zarówno miasta, jak i ościennych gmin. Musimy walczyć ze źródłami zanieczyszczenia powietrza - mówi Barbara Zielińska-Mordarska z wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta we Wrocławiu. - Mamy to szczęście, że przed nami przepisy antysmogowe przyjął Kraków, więc będziemy na pewno korzystać z jego doświadczenia.

Radni sejmiku małopolskiego przyjęli w styczniu pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową dla Krakowa, która wprowadza w mieście całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. Do tego czasu z Krakowa - jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i w UE - musi zniknąć 24 tys. pieców węglowych i kilka tysięcy kominków.

Czy piece definitywnie znikną też z Wrocławia? - Jeszcze nie wiemy, jak restrykcyjne będą przepisy. Będziemy prowadzić konsultacje z mieszkańcami - tłumaczy Barbara Zielińska-Mordarska.

Jarosław Perduta, rzecznik marszałka Dolnego Śląska, informuje, że na razie sprawy związane z wprowadzeniem ograniczeń dla węgla we Wrocławiu są przez urzędników analizowane. Ale za chwilę do urzędu marszałkowskiego dotrze list prezydenta Legnicy, który także domaga się wprowadzenia uchwały antysmogowej. - Chcemy, by sejmik wojewódzki wyeliminował najgorszej jakości węgiel oraz najstarsze piece, które nie spełniają żadnych standardów emisyjnych. Aby do pomysłu przekonać mieszkańców, prowadzimy kampanię edukacyjną i informacyjną - mówi Przemysław Rogowski z wydziału środowiska Urzędu Miasta Legnicy.

O krok dalej idą władze Śląska. Marszałek Wojciech Saługa wysłał ankiety do ponad 160 śląskich gmin. Chce wiedzieć, czy te, które trują na potęgę, są w stanie wprowadzić ograniczenia dla węgla i pieców. Powodów, by to zrobić, jest mnóstwo. W styczniu mieszkańcy Rybnika przez 19 dni oddychali smogiem. Stężenie pyłów sięgało 300 mikrogramów na metr sześcienny. Norma to 50 mikrogramów. Podobnie było w Katowicach czy Sosnowcu.

Do tej pory na ankietę marszałka odpowiedziało dwie trzecie gmin. - Konsultacje trwają, więc jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądać uchwała. Chcemy jednolitymi przepisami objąć całe województwo, bo właściwie wszystkie śląskie gminy borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza - mówi Witold Trólka z biura prasowego marszałka Śląska. - Chcemy też wyeliminować z użytku domowego najgorszej jakości węgiel. Ustawa antysmogowa dała nam zielone światło.

Z takiego obrotu sprawy cieszą się aktywiści, którzy od kilku lat walczą ze smogiem. - Nie chodzi o ogólnopolski zakaz palenia węglem. Chodzi o to, by ucywilizować proces ogrzewania domów poprzez określenie standardów emisyjnych dla kotłów i parametrów jakościowych węgla spalanego w polskich domach - podkreśla Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. - Takich uchwał potrzebują nie tylko duże miasta, ale również małe miasteczka i mniejsze miejscowości, w których zimowy smog jest nieraz gorszy niż w miastach, np. w Krakowie. Potrzebują ich uzdrowiska tonące w smogu. Uchwały antysmogowe stwarzają nadzieję na rozwiązanie potężnego problemu fatalnej jakości powietrza w Polsce.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku 2015 r. nowelizacja ustawy o ochronie środowiska (tzw. ustawa antysmogowa) umożliwia władzom lokalnym wyeliminowanie najstarszych, najbardziej dymiących pieców węglowych, najgorszej jakości węgla (mułów, miałów, flotokoncentratów) albo wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania określonych paliw.

Problem jest ogromny - powietrze w Polsce jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W grudniu 2015 r. Komisja Europejska pozwała nasz kraj do Trybunału Sprawiedliwości UE za zanieczyszczone powietrze, bo Polska od dekady nie przestrzega unijnych norm. Grożą nam 4 mld zł kary.
Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,149543,19563427,wojna-ze-smogiem.html#ixzz3ysQ5CSbZ
 

tytul: Odra w kanał: Zjednoczyli się *dla Odry*tytul: Sposób na smog w mieście. Obok zakazów - pomoc mieszkańcomtytul: Oddychamy najbrudniejszym powietrzem w Europie tytul: Polują Szyszko i Kukiz. Co roku polscy myśliwi zabijają 1,5 mln zwierząttytul:  Demokracja lepsza bez Kościołatytul: Minister środowiska odwołał dyrektora Białowieskiego Parku Narodowegotytul: Ustawa antysmogowa: górniczy związkowcy krytykują prezydenta Andrzeja Dudę tytul: Gorszanów: ustawa antysmogowa może wyeliminować węgiel w ogrzewnictwie
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Poza kontrolą - analiza systemu kontroli palenisk domowych.

Raport zbiorczy prezentujący wyniki badań w obszarze oceny aktualnego systemu kontroli palenisk domowych pod kątem spalania odpadów oraz przestrzegania uchwał antysmogowych, wraz z rekomendacjami dla instytucji, na których ciąży obowiązek kontrolny w tym obszarze.

mh

Wspieranie budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych

Stanowisko Dolnośląskiego Alarmu Smogowego skierowane do
Komitetu Monitorującego Dolnośląski Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 2014-20 dotyczące   systemu wspierania budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych (Działanie 3.3 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym)

mh

WIOŚ: Trudno jest z państwem rozmawiać, bo wy nie chcecie zrozumieć naszego toku rozumowania

Pojechałem wczoraj do Skawiny, żeby zobaczyć spotkanie mieszkańców tego miasta, którzy – bardzo oględnie mówiąc – są zaniepokojeni emisjami i smrodem z lokalnych zakładów przemysłowych z ludźmi odpowiedzialnymi za ochronę środowiska. W tym z nową szefową małopolskiego WIOŚ

mh

NIK: Spaliny są mordercze

NIK o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami cz. II
Emisja z sektora przemysłowego i z transportu

mh

Toksyczne podkłady kolejowe w sprzedaży – PAS wnosi do GIOŚ o kontrolę

Informacja prasowa PAS, DAS i WBS, Warszawa, 11 września 2018 r.

mh

Ogromne koszty zdrowotne i finansowe smogu z niskiej emisji – MPiT przedstawiło raport

W ostatnim czasie zaprząta głowy specjalistom od zanieczyszczeń, rozbieżność między ilością ofiar zanieczyszczeń powietrza podaną w raportach organizacji skupionych wokół PAS, a opublikowaną przez rząd. 44000  do 19000 ofiar rocznie.
Wynika z różnych definicji zanieczyszczeń powietrza, braku jednolitej metodologii, niewystarczającej jakości pomiarów i badań.
Zazwyczaj niezgodność oszacowań jest przyczyną do podważenia zdania dyskutanta. W tym przypadku jednak mimo, że podane liczby ofiar znacznie odstają od siebie i tak straty są porażające. W sumie jednak prezentowane wyniki oparte są na zbieżnych lub identycznych badaniach, a różnica wynika stąd, że eksperci rządowi skupili się na jednej z wielu możliwych przyczyn przedwczesnych zgonów (co podkreślają) - na tzw. niskiej emisji - i dla tego zjawiska prowadzili szacunki.
Poniżej zaprezentowany jest raport MPiT. To ważny głos, świadczący o tym, że decydenci otrzymali także od swoich specjalistów alarmujące, budzące grozę informacje dotyczące szkód jakie ponosi społeczeństwo na skutek niedostateczej ochrony przed smogiem.

pokaż więcej touch_app
card
n0

2018-12-15
Memorandum Katowickie.

Polska, Papieska i Francuska Akademię Nauk (CNRS) ogłosiły wspólnie Sygnatariusze (...)

2018-12-10
Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach

2018-12-09
List otwarty do redakcji po Marszu dla Klimatu

card
n0

2018-12-03
Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.

Od węgla ku oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energii Na Politechnice Wrocławskiej (...)

2018-11-30
Videorelacja: Alternatywa energetyczna na Dolnym Śląsku wobec węgla brunatnego

2018-11-15
Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez nas

link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.