Energia

Niewolnicy kopalń

18 maja 2014 min
(galeria fotografii)

Mieliśmy budować gospodarkę opartą na wiedzy, a będziemy – opartą na węglu. Dlaczego? Bo mamy węgiel i górników. A w perspektywie zbliżające się wybory.


Komentarz RG: Węgiel wyborczy

Węgla mamy dziś wyjątkowo dużo, na Śląsku widać to najlepiej. Na przykopalnianych hałdach piętrzą się jego gigantyczne hałdy, ok. 6 mln ton. Miejscowi te góry nazywają Beskidem Sypanym. Najwyższe szczyty należą do Kompani Węglowej (4,7 mln ton). To największy koncern górniczy Europy, który zatrudnia 55 tys. pracowników i dziś znajduje się na progu bankructwa. Gdyby w ostatnich tygodniach nie sprzedał jednej ze swych kopalni – Knurów-Szczygłowice – nie miałby pieniędzy na wypłaty dla górników. A wtedy zrobiłoby się naprawdę groźnie, bo jeśli chodzi o pieniądze, to z górnikami nie ma żartów.

Nabywcą została Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), która choć jest firmą giełdową, także znajduje się pod kontrolą państwa. Tak więc państwo przełożyło część majątku z kieszeni do kieszeni. To jedna z klasycznych metod doraźnego rozwiązywania problemów upadających firm, przerabiana wielokrotnie, m.in. w stoczniach, PKP czy PLL Lot. Niczego nie rozwiązuje, ale przynajmniej odsuwa problem. JSW jest w nieco lepszej sytuacji ekonomicznej, bo wydobywa cenniejszy węgiel koksowy i produkuje koks. Odbiorcami są huty, a nie elektrownie, jak w przypadku Kompanii Węglowej. Ta lepsza sytuacja to oczywiście pojęcie względne. JSW nie ma wprawdzie 2 mld zł długów jak KW, ale prognozuje, że ten rok zakończy także na (...)

tytul: Tajemnicze uprawy GMOtytul: KHW chce zamknąć kopalnię Kazimierz-Juliusz. We wtorek masówkitytul: Wrocław wśród najbardziej skażonych miast Europy (RANKING)tytul: Brudne powietrze szkodzi mózgowitytul: (Nie)bezpieczeństwo energetyczne - wizytówka polskiej polityki europejskiejtytul: Po co było obalać komunizm?tytul: Górnictwo woła o pomoc. Szczyt węglowy w Katowicachtytul: Chciał się wysadzić w powietrze
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.