opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Klimat

Morawiecki wbrew polskiej racji stanu blokuje neutralność klimatyczną na szczycie UE

22 czerwca 2019 min
(galeria fotografii)

Premier i  kolejny rząd Polski kontynuują niechlubną tradycję liberum veto. Doprowadzi to do nieszczęść, które spadną na państwo i społeczeństwo polskie. Blokując cel neutralności klimatycznej, premier potwierdza, że kolejne polskie rządy – od czasu samotnego weta polityki klimatycznej UE na lata 2011-14 – nadal nie rozumieją, co jest racją stanu państwa i szansą rozwoju kraju oraz bezpieczeństwa jego mieszkanek i mieszkańców.

Premier Mateusz Morawiecki,  fałszywie odwołując się do bezpieczeństwa gospodarki, w istocie dba niezmiennie o bezpieczeństwo lobbystów i  monopolu paliw kopalnych. Polityka oparta na „świętym węglu” zbankrutowała. Jej skutki to utrata zdrowia i życia na skutek smogu, podwyżki cen energii, trudności w zaopatrywaniu w nią gospodarki i społeczeństwa, a wreszcie import milionów ton węgla z Rosji. Dziś oglądamy w Polsce na przemian skutki suszy lub powodzi. Katastrofa klimatyczna puka do naszych domów. Z drugiej strony pojawiają się szanse na wspólną,  oddolną budowę bezpieczeństwa energetycznego w UE poprzez wprowadzenie rynkowych technologii oszczędzania energii i zamiany jej źródeł na odnawialne.

Blokowanie polityki klimatycznej hamuje szanse Polski na pokonanie i przeskoczenie etapu energetycznego zacofania. Pora na skok cywilizacyjny – z węgla, gazu i ropy na OZE, z polityki centralistycznej i monopolistycznej na rozproszone, prosumenckie i demokratyczne zaopatrzenie w energię.

Premier najwyraźniej nie wie tego, co od dawna wiedzą Zieloni i coraz więcej obywateli kraju. Racją stanu Polski jest stanąć na czele krajów wspierających neutralność klimatyczną. To jest niezbędne dla gospodarki, rozwoju miejsc pracy i ratowania klimatu Ziemi. Scenariusz przejścia na energię w 100 proc. ze źródeł odnawialnych w 2050 r. jest już dziś 11-krotnie  tańszy od krytykowanej powszechnie Polityki Energetycznej 2040, przyjętej przez rząd PiS. Konsekwentnie zmieniając kraj, w 2050 r. możemy się zaopatrywać w energię z „polskiego” słońca, wiatru, czy biogazu, a nie kupowanego w Rosji czy USA bezpieczeństwa opartego na węglu, ropie i gazie ziemnym.

Pora, aby rząd polski zaczął reprezentować rzeczywiste interesy obywateli i obywatelek, a także wziął odpowiedzialność za ich zdrowie i życie. Pora, aby rząd zaczął przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu i wymieraniu gatunków Polski i świata.

Marek Kossakowski
Małgorzata Tracz

przewodniczący Partii Zieloni

tytul: Recykling Rejs na Soletytul: Raport PAS – Kontrola jakości węgla do szybkiej poprawytytul: Hydrotechniczne trupy inwestycyjne zamiast odpowiedzina katastrofę klimatycznątytul: Spływ *Trzech Zapór* i sprzątanie Sołytytul: Najlepsza ekoakcja w 2018!tytul: Spływ *Trzech Zapór* i sprzątanie Sołytytul: Laureaci konkursu fotograficznego WWFtytul:  Co tam dwie plomby z rtęcią wyrzucone do kanalizacji – Polska emituje rtęć do powietrza oraz wód i ma się z tym dobrze
view_list  inne artykuły z tematu Klimat:
mh

Extinction Rebellion w Londynie

25 kwietnia zakończył się 10-dniowy protest grupy Extinction Rebellion w Londynie.

mh

Czy epoka kamienia skończyła się dlatego, że skończył się kamień?

Eksperci nie pozostawiają wątpliwości, że jeśli sposób pozyskiwania energii pozostanie bez zmian, a ilość emitowanego dwutlenku węgla nie zostanie ograniczona, to czekają nas przykre konsekwencje w niedalekiej przyszłości. – Wszystko co najgorsze dopiero przed nami – zapowiada prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

mh

Tęsknię za śniegiem, za czterema porami roku

Hanna Schudy: Pierwszy dzień zimy. Czuję się oszukana, kiedy patrzę za okno. W pewnym sensie okradziona z przyszłości. Ale i tak przynajmniej pamiętam światło dnia i nocy w białym puchu.

mh

Powstrzymajmy wspólnie katastrofę klimatyczną

Organizacje pozarządowe z Polski, Czech i Węgier wzywają obywateli do wspierania działań na rzecz ochrony klimatu oraz transformacji energetyki i gospodarek w krajach Grupy Wyszehradzkiej

mh

Memorandum Katowickie.

Polska, Papieska i Francuska Akademię Nauk (CNRS) ogłosiły wspólnie Sygnatariusze memorandum nawołują do szybkiej dekarbonizacji wszystkich sektorów, nie później niż 2030r.

Dokument został ogłoszony na specjalnym sympozjum "Safeguarding Our Climate, Advancing Our Society” w obecności szefa delegacji watykańskiej na COP24 Bruno-Marie Duffe i Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka. Wśród mówców był także Mario Molina, laureat Nobla za odkrycie dziury ozonowej, Nicholas Stern, bardzo ceniony współczesny ekonomista i wielu innych świetnych naukowców, duchownych i liderek.

mh

Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach

„Mamy sygnały, że przewozicie przedmioty niebezpieczne. Prosimy wysiąść - musimy przeszukać autokar i spisać wszystkich państwa” - takie słowa usłyszeli pasażerowie z Warszawy i Wrocławia, kiedy w sobotę rano zostali zatrzymani po drodze na Marsz dla Klimatu w Katowicach.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.