×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

18 grudnia 2018
Klimat
 

Powstrzymajmy wspólnie katastrofę klimatyczną

Organizacje pozarządowe z Polski, Czech i Węgier wzywają obywateli do wspierania działań na rzecz ochrony klimatu oraz transformacji energetyki i gospodarek w krajach Grupy Wyszehradzkiej

Wpływ zmian klimatu na kraje Grupy Wyszehradzkiej nie jest odległą przyszłością, ale teraźniejszością. Jesteśmy świadkami zjawisk, które już teraz pogarszają jakość życia mieszkańców regionów, przynoszą straty w gospodarce i tworzą bariery dla dalszego rozwoju społecznego i gospodarczego. Zmiany klimatyczne stanowią coraz większe zagrożenie dla ekosystemów, a ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają naszemu bezpieczeństwu i życiu.
Specjalny raport IPCC dobitnie podkreśla, że musimy podjąć natychmiastowe działania w celu powstrzymania katastrofy klimatycznej, zatrzymując globalne ocieplenie na 1,5oC. Mamy zaledwie 10-12 lat, aby radykalnie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a do 2050 roku musimy zapewnić, że gospodarka i społeczeństwa Europy i Świata będą rozwijać się w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Realizacja tych celów jest jedynym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa nam samym, naszym dzieciom i wnukom.

Podobnie jak poprzednie konferencje klimatyczne, zakończony niedawno międzynarodowy szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach nie przyniósł przełomu. Jest to ostatnia chwila nie tylko dla polityków, ale dla wszystkich obywateli, aby podjąć radykalne działania, ponieważ wszyscy mierzymy się z analogicznymi problemami klimatycznymi i wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Jako organizacje pozarządowe z krajów Grupy Wyszehradzkiej wzywamy wszystkich obywateli, a w szczególności media i sektor edukacji, aby żądali i rozliczali polityków (np. podczas  wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku) z następujących działań:

    • Stopniowe, ale jednocześnie stanowcze wycofywanie się z wykorzystania węgla do celów energetycznych do 2030 roku. Wdrożenie programów rozwojowych, które zapewnią, że w 2050 roku gospodarka w naszym regionie będzie wolna od emisji gazów cieplarnianych,
    • wspieranie wysiłków Unii Europejskiej na rzecz wprowadzenia ambitniejszych celów w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej sięgających w 2030 roku  40 -50% udziału w produkcji elektryczności,
    • zwiększenie wsparcia dla działań społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnych w ramach realizacji celów polityki klimatycznej.

Dodatkowo, każdy z obywateli musi poszerzać swoją wiedzę na temat zagadnień klimatycznych i edukować innych. Każdy z nas, indywidualnie, musi redukować swój ślad węglowy i wpływ na klimat poprzez zachowania takie jak korzystanie z transportu publicznego, nie marnowanie zasobów, ograniczanie jedzenia mięsa, zakup produktów lokalnych itp. Istnieje już wiele alternatyw dla energii produkowanej z paliw kopalnych, również w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Są to m.in.:

1) Dobre praktyki - Polska
Głęboka termomodernizacja (solidna izolacją cieplna, wymiana okien na energooszczędne, ocieplenie stropu, i inne) kompleksu szkolnego w Końskiem. Wprowadzenie technologii filtracji zewnętrznego powietrza oraz rekuperacji              z odzyskiem ciepła, montaż pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych na dachu szkoły zapewniło uczniom znaczną poprawę jakości powietrza i przyczyniło się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Filtry wychwytują ponad 90 procent pyłów zawierających cząstki PM10 i PM 2,5.
Emisje CO2 zostały zredukowane około dziesięciokrotnie, przyczyniając się do podobnych oszczędności na ogrzewaniu. Inwestycje o łącznej wartości 825 zł za metr kwadratowy przyniosły zwrot nakładów inwestycyjnych               w ciągu 7 lat.                               .                                                                                                                        https://audycje.tokfm.pl/podcast/Co-robic-zeby-smog-nie-trul-dzieci-w-szkole/62008

2) Dobre praktyki - Republika Czeska
Kněžice - wieś w środkowych Czechach jest samowystarczalna energetycznie dzięki wdrożeniu kompleksowego projektu dotyczącego energii odnawialnej. Ciepłownia wykorzystująca pozostałości słomy umożliwiła wsi rozwiązanie problemu z zanieczyszczeniami pochodzącymi z lokalnych kotłowni. Po uruchomieniu produkcji biogazu odpady organiczne z gospodarstw domowych i gospodarstw rolnych są przetwarzane i wykorzystywane do wytworzenia ciepła i energii elektrycznej na potrzeby wsi. Podobne projekty mogą być zastosowane i bardzo korzystne dla lokalnej lub regionalnej gospodarki. Projekt Kněžice powstał dzięki rządowemu programowi wsparcia energii odnawialnej, który został zakończony w 2013 roku. Wprowadzenie nowego państwowego systemu wsparcia dla energii odnawialnej jest konieczne dla rozwoju projektów gminnych w zakresie energii odnawialnej.
http://www.go100re.net/properties/knezice/

3) Dobre praktyki - Węgry
Wiele małych gmin wiejskich, takich jak Derekegyhaz, ma na koncie nagrodę Gwiazdy Ochrony Klimatu. Wszystkie z nich są wzorowym przykładem inwestycji w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Gmina Derekegyhaz zdobyła nagrodę Europejskiej Gwiazdy Ochrony Klimatu, ponieważ w ciągu ostatnich dziesięciu lat wieś stała się niemal samowystarczalna energetycznie: na jej terenie zainstalowano komunalny system oświetlenia oparty na energii z paneli fotowoltaicznych, przeprowadzono renowację energetyczną budynków, zainstalowano instalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej oraz przyjazny dla środowiska, energooszczędny system uzdatniania wody itp. Prowadzone działania stanowią nie tylko inspirację dla pozostałych gmin, ale tchnęły też nowe życie w jeszcze niedawno pustoszejącą wieś.
https://mtvsz.hu/lass_a_melyere_orszagos_vetelkedo

Ochrona klimatu i transformacja energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej jest możliwa i konieczna. Przynosi dziś liczne korzyści, takie jak m.in. czyste powietrze, lepsza kondycja środowiska, nowe miejsca pracy i większa konkurencyjność gospodarki.
Wymaga ona odwagi polityków rządzących naszymi krajami, ale również odwagi i działania obywateli, którzy wykorzystują coraz bardziej konkurencyjne wobec paliw kopalnych odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczną.
Zostawmy nasz dom -  Ziemię - dzieciom i wnukom w lepszym stanie niż ją zastaliśmy!

Radosław Gawlik, Katarzyna Kubiczek, Joanna Kubicka, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Polska
Alexa Botar, Zsofia Klara Kis, Friends of the Earth Hungary, Węgry
Karel Polanecky, Hnuti Ducha, Friends of the Earth, Czechyl

Klimat

Warszawa przystępuje do Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych jako pierwsze miasto w Polsce Stolica nie będzie już wspierać rozwoju paliw kopalnych. (...)
czytaj całość
W sobotę 11 grudnia ruch Extinction Rebellion Youth po raz pierwszy wyszedł na ulice Wrocławia, by domagać się adekwatnych działań światowych (...)
czytaj całość
Inicjatywa stworzenia Wielkiego Zielonego Muru, który pasem zieleni połączy wschodni i zachodnie wybrzeże Afryki, zyskała właśnie deklarację ponad 8 mld (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Ursula von der Leyen ogłosiła plan Komisji Europejskiej do podniesienia klimatycznego celu redukcyjnego gazów cieplarnianych UE na rok (...)
czytaj całość
Komunikat 01/2020 interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN na temat zmiany klimatu i gospodarki wodnej w (...)
czytaj całość
„Ale”, „jednak” czy „aczkolwiek” to częste słowa w strategii argumentacyjnej polityków. Kryją się za nią przynajmniej dwie funkcje - możemy (...)
czytaj całość
Bioenergia z biomasy leśnej przez długi czas była postrzegana jako odnawialna i neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, tak jak (...)
czytaj całość
Spontaniczny protest przeciwko postawie polskiego rządu w Brukseli
czytaj całość
więcej
2019-11-04
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (FELIETON)
2019-10-18
Alarm Klimatyczny we Wrocławiu
2019-09-19
Sekretarz generalny ONZ liczy na konkrety podczas Szczytu Klimatycznego
2019-09-17
IV Forum Przyjaciół Drzew 2019
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-06-22
Morawiecki wbrew polskiej racji stanu blokuje neutralność klimatyczną na szczycie (...)
2019-04-26
Extinction Rebellion w Londynie
2018-12-22
Tęsknię za śniegiem, za czterema porami roku
2018-12-18
Powstrzymajmy wspólnie katastrofę klimatyczną
2018-12-15
Memorandum Katowickie.
2018-12-10
Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach
2018-12-09
List otwarty do redakcji po Marszu dla Klimatu
2018-12-05
Polskie miasta: NIE dla klimatycznej katastrofy
2018-12-04
Z Wrocławia na Marsz dla Klimatu – COP24.
2018-11-25
Państwo na ławie oskarżonych – takie rewelacje dzięki zmianom klimatu
2018-11-16
Europarlament poparł pierwsze w historii UE standardy emisji CO2 dla (...)
2018-11-13
Polish NGOs appeal to the decision makers to stop capacity (...)
2018-08-16
Jak ochłodzić miasta?
2018-05-12
Eksperci ONZ wzywają Polskę do zapewnienia bezpłatnego i pełnego uczestnictwa (...)
2018-02-26
Szczyt spontaniczności – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2018-02-01
Szczyt *spontaniczności* – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2017-12-05
Klimat i nauka vs polityka
2017-11-08
COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla (...)
2017-11-07
Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między (...)
2017-11-03
Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanie
2017-03-01
Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS)
2016-11-30
Wokół szczytu klimatycznego COP 22 w Marrakeszu – Trzeźwość i (...)
2016-11-05
Unia Europejska potrzebuje skutecznej polityki klimatycznej
2016-06-27
Unijna polityka klimatyczna w obliczu Brexitu
2016-01-08
Polska pozywa UE ws. ETS
2015-12-18
Na nic globalne porozumienie!
2015-12-17
Możliwa 63-procentowa redukcja emisji do 2050 r.
2015-12-15
Uniwersalne porozumienie klimatyczne
2015-12-11
list otwarty do szefowej polskiego rządu
2015-12-08
Między biedą a zmianami klimatu. Polska kontra Kenia
2015-12-08
COP21: Losy porozumienia w rękach delegatów
2015-12-03
Szyszko: zasoby geotermalne i biomasa szansą dla Polski
2015-12-03
COP21: zapowiadają się trudne negocjacje
2015-11-25
Nowy Jork: prokurator generalny pozywa węglowych gigantów
2015-11-20
Tchórzewski: Polska zmotywowana, by renegocjować zobowiązania klimatyczne
2015-10-27
Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!
2015-10-23
Oddaję głos delegatom rządu RP. Konferencja klimatyczna (...)
2015-10-21
COP Pozytywny wiatr zmian z Ameryki Północnej?
2015-10-20
Tajfun na Filipinach przywitał negocjacje klimatyczne ONZ
2015-10-05
Kukiz uderza w rząd i Donalda Tuska: *To namiestnik Niemiec*
2015-10-05
Polityką klimatyczną w kryzys migracyjny
2015-10-01
Wieczna zmarzlina – tykająca klimatyczna bomba
2015-09-11
Maciej Grabowski, minister środowiska w money.pl: Propozycja PiS jest mało (...)
2015-09-11
Jaka jest rola węgla w Europie?
2015-07-08
Bezkompromisowa deklaracja Chin
2015-07-07
MAE: Nieefektywne elektrownie węglowe muszą zniknąć
2015-07-07
Obama i Rousseff wzywają do zawarcia ambitnego porozumienia ws. klimatu
2015-07-07
Niemcy: Nie będzie opłat klimatycznych dla siłowni węglowych
2015-06-29
Niemcy: opłaty klimatycznej dla najstarszych elektrowni węglowych?
2015-06-24
Apel do premier Kopacz w obronie energetyki obywatelskiej
2015-05-14
Polska rozczarowana kompromisem w sprawie rezerwy CO2
2015-05-11
Porozumienie ws. rezerwy stabilizacyjnej to sukces
2015-04-20
*Vast methane plumes escaping from the seafloor* discovered in Siberian (...)
2014-12-17
Lima, COP 20: Podsumowanie
2014-12-14
Pieniądz rządzi ... klimatem.
2014-12-13
Lima: 13 dzien negocjacji
2014-12-12
Strategie zamierzonych krajowych zobowiązań redukcyjnych (INDCs)
2014-12-11
Polskie uzależnienie od węgla
2014-12-09
Nasz człowiek w Limie
2014-11-09
Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!
2014-10-24
Depesze z Brukseli
2014-10-10
Podsumowanie Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku
2014-10-04
Kopacz: w kwestii redukcji emisji CO2 - nie wykluczam weta
2014-09-27
Czy rząd Kopacz zda zagraniczny egzamin? Zadecydują kwestie klimatyczne
2014-09-24
Nowy rząd – nowa polityka klimatyczna?
2014-09-20
Zabrać kopalnym, dać odnawialnym
2014-09-04
Na furce z weglem do Brukseli
2014-09-03
Raport Banku Światowego – ochrona klimatu się opłaca
2014-09-02
Koalicja Klimatyczna przedstawia uwagi do Polityki energetycznej Polski do 2050 (...)
2014-08-13
Najwięksi truciciele w Polsce
2014-08-13
Niekończące się upały
2014-07-30
Szczyt Klimatyczny 23 września 2014 r.
2014-07-09
Ekologiczni zyskują więcej. Porty stawiają na statki napędzane LNG
2014-07-01
Ochrona klimatu receptą na niezależność energetyczną
2014-05-04
Unia energetyczna nie zastąpi polityki klimatycznej
2014-03-15
Polska niepotrzebnie straszy wetem klimatycznym
2014-03-15
debata 2602 lead Cele UE na 2030 rok szansą na (...)
2014-03-10
Zdaniem Europejczyków działania w dziedzinie klimatu sprzyjają naprawie gospodarki i (...)
2014-03-02
Andrzej Kassenberg o polityce klimatycznej UE do roku 2030
2014-02-21
Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni (...)
2014-02-10
Raport Climate Strategies
2014-02-07
Dyrektywa siarkowa zagrozi małym armatorom i bałtyckiej żegludze promowej.
2014-01-30
Klęska suszy w Kalifornii
2014-01-26
KE zatwierdza przydział przez polski rząd bezpłatnych uprawnień do emisji (...)
2014-01-10
Dlaczego zdecydowane działania w dziedzinie klimatu leżą w interesie gospodarczym (...)
2013-11-30
Echa polskiej działalności na COP
2013-11-24
COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienie
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej