opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Odkrywki Polska

Wielkopolska: Odchodzenie od węgla jest pewne.

07 października 2017 min
(galeria fotografii)

Może ten pragmatyczny region będzie pierwszym w Polsce, który pokaże jak to zrobić lepiej i taniej. Budując odnawialną i rozproszoną energetykę.

Konferencja w Poznaniu była wyjątkowa. Przez miejsce obrad- odbywała się w pięknym przeszklonym budynku, który stanowi efektowną, wielopiętrową, lśniącą bramę do terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz przez zasadniczo zgodne głosy, wzmocnionych sukcesami, działaczy antyodkrywkowych Koalicji „Rozwój Tak Odkrywki Nie” ( RTON). Pochodzili oni co najmniej z czterech ważnych środowisk- samorządu, rolników, organizacji pozarządowych i nauki. Wyjątkowa również przez obecność i prezentacje prof. Jana Popczyka i dr. Michała Wilczyńskiego oraz kontynuację na wyższym poziomie debaty o transformacji energetycznej Wielkopolski.

Nie było sporu co do negatywnych skutków odkrywek jak: przesuszenie gleb, zamieranie studni, oczek wodnych czy jezior, zniszczenie na tysiącach hektarów dotychczasowej struktury rolniczo- gospodarczej, czy turystycznej. Jednak dostrzec można było różnice w potencjalnej zgodzie co do dalszego trwania przemysłu węgla brunatnego.

Odniosłem wrażenie, że siła sprzeciwu samorządu i rolników wobec planowanej odkrywki Oczkowice na południu województwa była odwrotnie proporcjonalna do artykulacji oporu wobec kolejnych odkrywek planowanych na wschodzie Wielkopolski na złożach Ościsłowo czy Dęby Szlacheckie. Brakowało mi dopowiedzenia, że władze samorządowe nie mogą nie widzieć, że wschód, jeśli chodzi o skutki wydobycia niczym się nie różni od południa. Może tylko na niekorzyść tylko. Choć jeden z dyrektorów zajmujący się planowaniem przestrzennym odwoływał się do argumentu o intensywnym rolnictwie i rozwiniętym przemyśle rolno- spożywczym na południu w porównaniu do słabości rolnictwa oraz roli tradycyjnego (!?) obszaru energetycznego węgla brunatnego na wschodzie. Brakowało mi wyraźnego podkreślenia przez działaczy i samorządowców ze Wschodu Wielkopolski, że problemy wokół złoża Oczkowice są na razie teoretyczne, podczas gdy dotychczasowe odkrywki ZE PAK już zdewastowały studnie, strumienie, jeziora, rzekę Noteć, która wysycha na długości ok 30 km. I że wojewódzkie władze samorządowe Wielkopolski muszą wyciągać podobne wnioski- konsekwentny sprzeciw wobec nowych odkrywek, a nie różnicować stosunek ze względu na geografię…

W rejonie konińskim , tureckim, kolskim od wielu lat mieszkańcy mają do czynienia z suszą, która jest wywołania ociepleniem klimatu oraz lejami depresyjnymi kolejnych odkrywek, z których węgiel brunatny, najbardziej brudne paliwo w energetyce, jest używany do produkcji prądu. Nie ma zgody na podejście skoro jest źle, to może być gorzej i kolejne odkrywka może powstać!

Prof. Jan Popczyk, w swojej prezentacji, bazując na analizach potencjału województwa zaproponował, że możemy wspólnie w tym gronie przygotować konkretny plan rozwoju energetyki odnawialnej i rozproszonej w miejsce zwijanej energetyki korporacyjnej ZE PAK opartej na węglu brunatnym. A moc energetyczna tego programu przewyższy dwukrotnie moc, którą chce uzyskać biznes korporacyjny z nowych odkrywek. Można to wykonać do 2030r opierając się min. o OZE dla rolników (mikrobiogazownie do 20 KW oraz biogazownie do 1MW).

Dr Michał Wilczyński przedstawił druzgocące dane GUS ( 2015) o potencjale finansowym i miejscach pracy w przemyśle węgla brunatnego dotyczące Wielkopolski. Druzgocące dla węgla brunatnego przez jego marginalność. Np. 1,5 tys. miejsc pracy w przemyśle węgla brunatnego, wobec 1 438 tys. zatrudnionych w całej gospodarce województwa, czyli około 1 osoba pracuje przy węglu na tysiąc pracujących Wielkopolan i Wielkopolanek w innych branżach…

Do konferencji w Poznaniu wróciliśmy w komentarzach w ciekawej dyskusji z prof. Popczykiem i red. Ewą Podolska w TOK FM następnego dnia 30.września. Można ją odsłuchać na naszej stronie www.eko.org.pl . Zapraszam.

Radosław Gawlik
EKO-UNIA
Wiceprzewodniczący Koalicji RTON


 

tytul: Recykling Daje Owoce - start nowej edycji akcjitytul: NAJWAŻNIEJSZE​ ​PROBLEMY​ ​WYNIKAJĄCE​ ​Z​ ​PROJEKTU​ ​USTAWY O​ ​„JAWNOŚCI”​ ​ŻYCIA​ ​PUBLICZNEGOtytul: Ekolodzy blokują budowę dróg?tytul: Dolny Śląsk się dusi. Potrzebujemy uchwał antysmogowych jak powietrza!tytul: Powódź w Elblągu – wrzesień 2017tytul: Spotkania i wystawy pod znakiem recyklingu!tytul: Kolejny karpacki wilk zabity z myśliwskiej kulitytul: Czy orzeł będzie ok?
view_list  inne artykuły z tematu Odkrywki Polska:
mh

We are at risk of a Polish-Czech conflict over the expansion of the Turów Mine

What is more important: water or lignite?
Statement of the Ecological Association EKO-UNIA

mh

Grozi nam polsko-czeski konflikt w sprawie rozbudowy Kopalni Turów

Co jest ważniejsze - woda i dobre stosunki sąsiedzkie czy węgiel brunatny?
Komunikat Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA

mh

Czesi rozpoczęli transgraniczną oceną rozszerzenie polskiej odkrywki w Zagłębiu Turoszowskim.

Główny problem-  Kopalnia Turów pozbawia regiony przygraniczne wody pitnej

mh

Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez nas

Polacy, Czesi i Niemcy rozmawiali o planowanej rozbudowie odkrywki oraz elektrowni na węgiel brunatny Turów

mh

Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości kompleksu węgla brunatnego Turów

Elektrownia Turów właśnie buduje nowy blok energetyczny na blisko 500 MW. Aby ten miał paliwo, potrzebne jest rozszerzenie odkrywki Turów. Inwestor PGE sporządził niedawno raport oddziaływania na środowisko, co oznacza, że zgodnie z prawem rozpoczną się niedługo konsultacje społeczne.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.