×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

6 lutego 2017
Odkrywki Polska
 

Kurhany niczym papierek lakmusowy. Jaka przyszłość czeka region Konina?

Na terenie gminy Wilczyn, przy granicy z gminą Ślesin w Wielkopolsce, odkryto archeologiczny skarb. Mowa jest o znalezisku pierwszej ligi – ze względu na obszar, stan zachowania oraz wiek. Chodzi o cmentarzysko kurhanowe sprzed ponad 5500 lat (ok. 3,5 tys. lat p.n.e.). Są one wytworem ludu kultury pucharów lejkowatych – nazwa wzięła się od charakterystycznego kształtu odnalezionych naczyń z tego okresu. Kurhany są starsze o tysiąc lat od egipskich piramid i kilkaset lat od neolitycznego kręgu Stonehenge w Anglii. Czy są one grobowcem przodków państwa Polan? W jakiej mierze Polacy dziedziczą geny po tamtych ludziach? To pytania, które mogą się nie doczekać odpowiedzi. Dlaczego?

Interes społeczny kontra interes społeczny

Znalezisko znajduje się po części na terenie planowanej odkrywki węgla brunatnego Ościsłowo. Inwestorem kopalni jest ZE PAK. Andrzej Dąbek, radny gminy Ślesin, gdzie powstać ma odkrywka mówi, że znalezisko przytrafiło się gminie w bardzo ważnym a jednocześnie symbolicznym momencie. Kiedy - a to jest kwestia czasu - znalezisko zostanie wpisane przez konserwatora w całości na listę zabytków, inwestor kopalni będzie musiał zmienić dokumentację potrzebną do wydania decyzji środowiskowej. Na razie inwestor nie zaznaczył tego znaleziska na mapie w dokumentacji. Będzie to musiał zrobić prędzej czy później. Jeżeli wcześniej, to może oszczędzić pieniądze, które inaczej wyda na ponowne opracowanie dokumentacji. Można podejrzewać, że inwestor ZE PAK bardzo się spieszy. Czyżby czuł, że era paliw kopalnych się kończy i że to ostatni moment, kiedy może skorzystać z tego złoża? I czy społeczny interes dostępu do energii elektrycznej – którą obecnie można też produkować w odmienny niż z węgla brunatnego sposób – jest ważniejszy od innego interesu społecznego, czyli ochrony przyrody, dziedzictwa kultury a do tego miejsca pochówku?

Symbolika znaleziska

Symbolika tego wydarzenia jest wielowymiarowa, ale szczególnie ważna wydaje się pewna koincydencja. Na czym ona polega? Niech za odpowiedź posłużą słowa radnego Dąbka, którego można posłuchać w rozmowie radia TOK FM w audycji „Energia dla Klimatu”. Otóż ludzie, których groby właśnie zostały znalezione żyli w kulturze neolitu. Była ona rewolucyjna, gdyż to wtedy zaczęto prowadzić osiadły tryb życia odchodząc od koczownictwa. Umożliwił to m.in. rozwój rolnictwa. Osoby, które spoczywają w kurhanach osiedliły się w okolicach Konina, ponieważ występują tam bardzo dobre gleby rolnicze. Ważny jest też dostęp do wody. Korzystają z nich rolnicy także dziś. „Co ciekawe, właśnie kiedy znajdujemy ślady tej rewolucyjnej kultury neolitu, zaczyna się nowa rewolucja cywilizacyjna – koniec kultury paliw kopalnych” – mówi radny Dąbek. Ludzie żyjący w czasach neolitu nie mieli pojęcia, że to co robią jest rewolucyjne. To współcześni naukowcy nazwali ten okres rewolucją neolityczną. Jak nazwą XXI w. przyszłe pokolenia z okolic Konina?

Gdyby Chrystus narodził się dzisiaj, nie zauważylibyśmy tego

Kiedy w 1564 roku Peter Breugel namalował obraz „Droga krzyżowa” wyraził swoją krytykę względem kościoła katolickiego oraz króla hiszpańskiego, który miał wpływ na ówczesną Holandię. Ale współcześnie, historycy dostrzegają w tym obrazie również pewną refleksję na temat natury ludzkiej – nie zdajemy sobie sprawy z wagi wydarzeń, które przytrafiają się za naszego życia. Na obrazie widać, że obok drogi krzyżowej, odbywa się codzienne życie. Tak jakby bohaterowie obrazu nie byli świadomi tego, że oto dzieją się rzeczy, które będą miały wpływ na przyszłość Europy i świata. Podobny sens przedstawia bardziej znany obraz tego samego autora - Upadek Ikara. Dramat odważnego chłopca, który postanowił wystąpić przeciw ogólnie przyjętym, choć niesprawiedliwym, zasadom, pozostaje niezauważony. Obserwator musi się sporo wysilić, aby w ogóle dostrzec tonącego Ikara.

Nawiązuję do tych obrazów, ponieważ chcę zilustrować, że my dzisiaj też jesteśmy ślepi i obojętni. Wiele osób, a nawet ważnych polityków nie dostrzega albo nie chce przyjąć do wiadomości, że obecnie jednym z najważniejszych wyzwań dla ludzkości - prawdopodobnie decydujących o przetrwaniu naszego gatunku i cywilizacji - są zmiany klimatu i rewolucja energetyczna właśnie. O ile na obrazie Upadek Ikara, ślepymi są rolnicy zajęci swoją pracą - oracz pługiem, pasterz, ale też rybak - to dzisiaj zaślepione jest przede wszystkim lobby paliw kopalnych. Problemu nie dostrzegają też Ci, którzy po prostu przyzwyczaili się, że świat oparty jest na ropie. Psycholog Dan Kahan z uniwersytetu Yale sugeruje nawet, że zmiany klimatu wywołują u wielu osób reakcję obronną, a umysł – metaforycznie rzecz ujmując – wytwarza coś w rodzaju przeciwciał, aby obronić się przed wiedzą, która mogłaby przyczynić się do rozpadu dotychczasowego światopoglądu. Taka postawa nazwana została negacjonizmem, a szerzej na ten temat pisze m.in. Naomi Klein w „To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat”. Co znamienne, Klein pisze też o rolnikach, którzy w skali całego świata ponoszą straty właśnie przez zmiany klimatu oraz nadmierną eksploatację tego, co nas żywi – gleby.

Panika, ale jakoś to będzie

Zmiana światopoglądu kosztuje dużo energii, ale człowiek przecież leniwym jest. Czytając komentarze pod artykułem na temat konferencji w Wilczynie poświęconej kurhanom rejestrujemy nie tylko hejt. Wizja zwolenników odkrywki jest histeryczna. Obawiają się, że jeżeli nie powstanie kopalnia, to nie będą mieli co jeść: „Wykopaliska ludzi nie nakarmią”. Osoby te muszą zatem zakładać, że górnictwo to jedyna możliwość pracy w regionie. Pewnie boją się sytuacji, jaka przytrafiła się kiedyś Wałbrzychowi. Ale od tego czasu minęło prawie 30 lat! Czy świat zatrzymał się dla nich na etapie epoki industrializacji i upadku żelaznej kurtyny? Znalezisko jest z kolei traktowane jak fanaberie: „Tysiące bezrobotnych będzie zwiedzać nienaruszone grobowce sprzed.... Niezła perspektywa...”; „Kopalnia i elektrownia to tysiące miejsc pracy dla ludzi z regionu a wykopaliska to jedynie ciekawostka”. Czy ktoś w tych komentarzach zwrócił uwagę na wysiedlonych ludzi i na zniszczone ziemie rolnicze?

Z komentarzy pod artykułem można też wysnuć wniosek, że pozostajemy w Polsce w kulturze materialistycznej – to głównie trudna sytuacja materialna decyduje o wartościach, jakie uznajemy. Byt określa świadomość – skąd my to znamy. Wiele osób zdolnych jest poświęcić swoje zdrowie, nie mówiąc już o ideałach – a do nich należy m.in. poszanowanie dóbr kultury czy miejsca pochówku – dla środków na przeżycie. Aż nie chce się wierzyć, że taka sytuacja panuje w regionie, któremu rzekome prosperity przynosi węgiel. Jednak region Konina już stoi przed problemem wyczerpania złóż węgla brunatnego i restrukturyzacji górnictwa. Na razie ludzie wydają się być zaślepieni. Nie dostrzegają możliwości, jakie daje rewolucja energetyczna oraz bagatelizują problem degradacji środowiska, m.in. wysychających jezior, wywołany przez branżę węgla brunatnego. Wśród komentarzy znalazł się jeden znamienny: „Cała ta kopalnia to jeden wielki skansen. Niedługo Konin też będzie jak skansen”.

Można też odnieść wrażenie, że pracownicy kopalni i elektrowni po prostu nie wiedzą jaka czeka ich przyszłość, bo najwyraźniej nikt z nimi nie dyskutuje transformacji, nie oferuje się im przekwalifikowania, tylko mami, że epoka paliw kopalnych będzie trwała wiecznie: „Niech robią co chcą z tym cmentarzem, ale odkrywka musi być, mimo że nie jestem pracownikiem kopalni”. Można zrozumieć obawy przed utratą miejsca pracy i pozycji społecznej. Tylko najwyraźniej PAK woli budować klimat histerii i strachu. Andrzej Mazur, przewodniczący rady pracowników PAK KWB Konin: „Decyzję podejmie główny archeolog, albo minister kultury i dziedzictwa narodowego. Włączyły się w to różne dziwne stowarzyszenia i fundacje. Jest to kolejny pretekst do robienia burzy. Liczymy, że do jakiegoś porozumienia dojdzie, bo zawsze dochodziło”.

Mieszkańcy gmin Ślesin czy Wilczyn, a konkretnie osoby, które wolą przyszłość taką jaką znają czyli wraz z odkrywkami, nie zdają sobie chyba sprawy, że próbują ratować wizję energetyki i społeczeństwa rodem z XIX wieku. Ich frustracja przypomina trochę protesty dla zachowania dorożek na początku XX w, gdy właśnie ruszył przemysł produkcji „tanich samochodów dla robotnika”. A może niechęć względem transformacji energetycznej to już neoluddyzm?

Odkrywka - dziura obiecana

Kiedy Moryc Welt i Karol Borowiecki bohaterowie powieści „Ziemia obiecana” budowali swoją fabrykę, nie musieli się martwić sprawami ekologicznymi. W filmie Wajdy pod tym samym tytułem widzimy, jak odpady z fabryki farb trafiają bezpośrednio do rzeki. Ludzi z terenów obecnej Łodzi się wysiedla, bo bogaty pan może ich wysiedlić. Klasa posiadaczy buduje pałace kosztem ludzi i natury. Obecnie świat wygląda inaczej, ale trzeba zaznaczyć, że energetyka węglowa zakłada również dzisiaj poświęcanie przyrody, zdrowia, a nawet życia jednostek dla dobra niewielu beneficjentów. I można odnieść wrażenie, że podobnie jak biedni pracownicy łódzkich fabryk przejawiają stan beznadziejnego ubóstwa i poddaństwa, tak dzisiaj zwolennicy odkrywek będą wychwalać swojego pana, który jednak zapomni o nich szybko, bo przecież nie o ludzi mu chodzi, ale o zysk. Czy kopalnia wypłaciła odszkodowania rolnikom za straty? Czy przyznaje się w ogóle do tego, że wysychanie jezior ma związek z odkrywkami? Węglowy przemysł był i jest toksyczny dla życia. To co się zmieniło od XIX w. w branży paliw kopalnych to z pewnością lepszy PR koncernów energetycznych. Przed siedzibą RDOŚ w Poznaniu rolnicy powiedzieli „Precz z Pakiem” i wolą uprawiać rzepak niż czekać na zyski z obiecanej dziury w ziemi.

Kurhany jako papierek lakmusowy

W obliczu znaleziska w gminie Wilczyn, należy zadać pytanie, czy odkrywkę wciąż można uznać za interes publiczny. Czy włodarze, którzy popierają budowę kopalni naprawdę stawiają na rozwój regionu? Jeżeli chodzi o miejsca pracy, warto, aby przedstawili ile miejsc pracy zachowają, a ile zostanie zniszczonych na tym terenie w wyniku budowy i pracy kopalni Ościsłowo i innych. Skoro nie ufają ani naukowcom, ani organizacjom społecznym, to warto, aby przestawili swój raport, ale uwzględniający też straty a nie tylko kreślący krainę mlekiem i i miodem płynącą. Poza tym, czy można zgodzić się na zysk prywatnego inwestora kosztem niszczenia miejsca pochówku? Jest prawie pewne, że jeżeli nawet kurhany zostaną zachowane, a wokół powstanie odkrywka, to jednak mogą one zostać zniszczone w wyniku osuwisk – a takie przytrafiły się np. niedawno przy odkrywce w Turowie. Zniszczyć je może nieuchronne, wielkie obniżenie poziomu wód lub wypłukiwanie przez opady, które będą płynąć przez zabytek do wyrobiska. Cmentarzysko może się zatem okazać sprawdzianem dla władz i społeczeństwa.

Nowy Biskupin?

Region Konina boryka się z problemem bezrobocia, mimo że na jego terenie znajduje się – jak wielu wciąż twierdzi – węglowe Eldorado. Jest jednak jeszcze inna gałąź gospodarki, która tworzy miejsca pracy – turystyka i rekreacja. Tylko, że teraz narażona jest na straty i to właśnie przez odkrywki węgla brunatnego, gdyż przyczyniają się one do niszczenie natury i wysychania jezior przyciągających turystów. Teraz może się okazać, że zniszczony zostanie również skarb, który mógłby stanowić atrakcję w skali kraju a nawet szerzej. Dr hab. Leszek Pazderski z Uniwersytetu UMK, który jest nie tylko chemikiem, ale też doświadczonym krajoznawcą, poza tym archeolog Krzysztof Gorczyca podobnie jak członkowie stowarzyszenia Eko-Przyjezierze, czy sam radny Andrzej Dąbek zauważają, że znalezisko to może się okazać dla regionu magnesem turystycznym. Tym bardziej, że kwestie archeologiczne zyskują ostatnio na znaczeniu. Świadczy o tym chociażby rosnąca popularność Biskupina. A trzeba pamiętać, że nie byłoby Biskupina bez archeologów oraz woli rekonstrukcji grodu. Kiedy został znaleziony, podobnie jak dzisiaj kurhany, gród w Biskupinie był zaledwie szczątkiem grodu. Na zniszczenie Biskupina nikt by dzisiaj nie pozwolił, bo jest ono ważnym miejscem na mapie narodowej tożsamości wielu Polaków. Podobnie jak ziemie rolnicze także zabytki kultury, a ostatnio coraz bardziej groby, karmią wyobrażenia o Polsce.

W najbliższym czasie  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zadecyduje w sprawie odkrywki "Ościsłowo". Będzie musiała wziąć pod uwagę sprzeciw mieszkańców zagrożonych wsi oraz kwestię objęcia ochroną całości cmentarzyska kurhanowego odkrytego  w pobliżu miejscowości Góry, Ostrowąż i Ościsłowo - gdzie miałaby powstać nowa odkrywka. Dochodzi do tego również problem odrolnienia ziemi, którą wcześniej odważnie chronił minister rolnictwa, aby nieoczekiwanie zmienić ostatnio zdanie na korzyść lobby węglowego. To ta sama ziemi, która sprawiła, że pod Koninem już ponad 5000 lat temu zaczęło kwitnąć życie społeczne. Pojawiła się wysoka cywilizacja i kultura materialna, o której wciąż mało wiemy. I jak mówi Krzysztof Gorczyca, powinniśmy chronić to wyjątkowe znalezisko, dla przyszłych pokoleń a w tym dla archeologów, którzy za 25-30 lat, korzystając z postępu technologii badawczych, odkryją tę cywilizację, starszą od piramid egipskich, na nowo.

Czy rewolucja neolityczna pomoże rewolucji energetycznej? Będziemy się temu procesowi intensywnie przyglądać.

Hanna Schudy

Odkrywki Polska

Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy jako podatnicy za niestosowanie się do (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, na podstawie której kopalnia Turów uzyskała (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, GDOŚ i Prokuratury Krajowej na wstrzymanie (...)
czytaj całość
Aktywistki i aktywiści z polskich organizacji ekologicznych w niedzielę, 25 czerwca 2023 r. kolejny raz dołączyli do protestu przeciwko planom (...)
czytaj całość
Kraków/Warszawa/Wrocław, 07.06.2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w (...)
czytaj całość
Od początku sporu między Polską a Czechami, Komisją Europejską i wreszcie TSUE w sprawie Turowa było jasne, że milionowych kar (...)
czytaj całość
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od czerwca negocjacji pomiędzy stronami sporu, Polsce (...)
czytaj całość
więcej
2021-10-29
Przez brak harmonogramu wyłączania węgla region zgorzelecki straci potężne środki (...)
2021-10-28
Naukowcy: nie ma przyszłości dla kopalni i elektrowni Turów
2021-10-22
Protesty związków górniczych to szantaż wobec sprawiedliwej transformacji
2021-10-08
Turów: czy wybory w Czechach przyspieszą zamknięcie kopalni?
2021-09-22
Kary za Turów i transformacja energetyczna powiatu zgorzeleckiego
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-06-29
Trudne negocjacje o odkrywce Turów.
2021-06-21
Znów oczy całej Polski skierowane na Turów i Bogatynię
2021-06-17
Negocjacje w Pradze nie rozwiązują prawdziwego problemu Turowa
2021-06-11
Kandydaci na Burmistrza Bogatyni lekceważą dyskusję o przyszłości i sprawiedliwej (...)
2021-06-09
Sprawa Turowa w TSUE to szansa na sprawiedliwą transformację Polski
2021-06-09
Pytamy kandydatów na burmistrza Bogatyni o przyszłość regionu i transformację (...)
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-19
To już prawie pewne: Przez politykę rządu do Turowa nie (...)
2021-05-13
Nowy blok w Turowie pozbawi szansy na fundusze i dobry (...)
2021-03-31
Kocham Cię jak... Bogatynię?
2021-03-11
Świat, który nie może zaginąć
2021-03-08
Zaproszenie na debatę: Czy kultura i sztuka może uratować Opolno (...)
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
2021-02-15
Zdrowie i życie ludzi jest ważniejsze niż zyski węglowych spółek. (...)
2021-01-21
Kolejna skarga na kopalnię odkrywkową Turów.
2020-09-01
Trójstyk niezgody – jak górnicy nie chcieli usłyszeć Czechów i (...)
2020-08-24
Niemieckie odkrywki będą mniejsze a koncerny zarobią mniej, niż myślały
2020-07-16
Posiedzenie Komisji Petycji PE: Turów narusza unijne procedury
2020-07-01
Dość pustosłowia! Walne Zgromadzenie ZE PAK
2020-04-11
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie – kwaśne zderzenie z (...)
2020-04-10
Polski nie stać na smog i węgiel – Covid (...)
2020-04-01
Jak PGE Turów wykorzystuje szok i kpi z naszych sąsiadów. (...)
2020-03-31
Koncesja na wydobycie do 2025 a może nawet do 2044 (...)
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Kopalni (...)
2020-03-29
Społeczności stają do walki z gigantem węglowym, który kradnie im (...)
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2019-12-20
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarodowe. Chce pylić, zabierać wodę i (...)
2019-11-28
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-21
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-13
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-15
Hanna Schudy i Radosław Gawlik: Protest na Wiejskiej (...)
2019-10-09
Przepis na bunt społeczny, czyli jak projekt Prawa Geologicznego i (...)
2019-10-04
Apel NGO do Prezesa PKO BP w sprawie finansowania (...)
2019-09-24
Kto organizuje źle, organizuje dwa razy – publiczna rozprawa do (...)
2019-09-17
Rozprawa administracyjna i pikieta w sprawie odkrywki PGE Turów (19.09.2019)
2019-07-08
We are at risk of a Polish-Czech conflict over the (...)
2019-07-04
Grozi nam polsko-czeski konflikt w sprawie rozbudowy Kopalni Turów
2019-05-06
Czesi rozpoczęli transgraniczną oceną rozszerzenie polskiej odkrywki w Zagłębiu Turoszowskim.
2019-05-02
Kochaj sąsiada swego jak...?
2019-01-31
Pod prąd styczeń 2019
2018-11-30
Videorelacja: Alternatywa energetyczna na Dolnym Śląsku wobec węgla brunatnego
2018-11-15
Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez (...)
2018-10-26
Zagłębie Turoszowskie potrzebuje szybkiej i sprawiedliwej transformacji
2018-09-17
Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości kompleksu węgla brunatnego Turów
2018-08-15
Kto ubezpieczy Turów?
2018-08-04
Przyszłość Turowa? Niedługo konsultacje społeczne
2018-04-16
Odkrywka Złoczew oznacza miliardowe straty dla rolnictwa
2018-03-03
Wyjątkowe cmentarzysko neolityczne w Górach objęte ochroną konserwatora zabytków
2018-01-31
Polskie spółki węglowe. Kto ubezpiecza? Kto inwestuje?
2017-10-07
Wielkopolska: Odchodzenie od węgla jest pewne.
2017-05-25
Apel o transformację energetyczną województwa lubuskiego
2017-05-12
Żadnego węgla na stadionie
2017-05-07
Rozwój à la kopalnia Złoczew – spuścić staw, żeby złapać (...)
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-02-23
Konferencja na Świętej Górze dot. palnowanych kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce
2017-02-21
Wiceminister środowiska: Kopalnia odkrywkowa oznacza katastrofę
2017-02-06
Kurhany niczym papierek lakmusowy. Jaka przyszłość czeka region Konina?
2017-01-11
Konin i region – quo vadis?
2016-12-19
Nie - kopalni odkrywkowej
2016-10-02
Co dalej po węglu brunatnym
2016-09-14
Demonstracja w sprawie nowej odkrywki
2016-08-15
Co z kopalnią? PGE wstrzymuje nie tylko oddech.
2016-07-30
Greenpeace w państwie PIS
2016-06-28
Mieszkańcy Wielkopolski protestowali w Warszawie przeciwko kopalni odkrywkowej
2016-06-23
Kopcie piłkę a nie węgiel !
2016-04-28
Sprzedaż koncernu Vattenfall w Niemczech czyli węgiel i gra w (...)
2016-01-31
Apel do Głównego Geologa Kraju przeciw kopalniom odkrywkowym
2016-01-19
Mieszkańcy Dolnych Łużyc / PGE - 6 : 0
2015-12-16
NIe będzie kopalń w Wielkopolsce?
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-12-03
PGE zbuduje Elektrownię Złoczew na 2 tys. MW?
2015-11-25
Anna Dziadek: Na terenach, na których planuje się budowę kopalni (...)
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-10-02
Kończy się czas węgla brunatnego.
2015-08-25
Papież Franciszek sprzymierzeńcem
2015-05-15
Kto zarabia na planach kopalni na granicy
2015-03-18
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-01-08
Polscy rolnicy szykują powstanie.
2014-10-09
J. Nieradka: Mieć miedź, czyli lubuska racja stanu
2014-10-03
Łużyce w Niemczech: Szwecja chce zatrzymać ekspansję koncernu Vattenfall związaną (...)
2014-09-11
W Sejmie padła ważna deklaracja wicepremiera Janusza Piechocińskiego
2014-07-08
Relacja z demostracji 8.07 w Warszawie
2014-07-04
Anna BIAŁOSZEWSKA: Atterwasch – opowieść o walce
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej