×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

11 października 2016
Opracowania
 

WODNY PORZĄDEK W MIASTACH

Zarządzanie zasobami wody w sposób zrównoważony może być dużo bardziej efektywne przy stosowaniu nowoczesnych narzędzi poprawiających działanie systemów wodociągowych

  • Na Światowym Forum Ekonomicznym w 2015 roku podkreślono, że obecnie największym światowym zagrożeniem dla ludzkiego dobrobytu w ciągu następnej dekady jest nadmierna eksploatacja wody. W 2030 roku według prognoz połowa światowej populacji będzie żyła w miejscach z ograniczonym dostępem do czystej wody pitnej*. W Polsce zasoby wody pitnej są bardzo niskie, porównywalne do stanu jaki jest w Egipcie.
  • Te niepokojące prognozy powinny motywować samorządy do monitorowania oraz odpowiedniego zarządzania zużyciem i dystrybucją wody. Takie zmiany wprowadzają m.in. Szczecin, Zabrze czy Łódź, inwestując w planowanie, rozbudowę i modernizację sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych.
  • Gospodarka wodna jest jedną z czterech kategorii w tegorocznej edycji konkursu
  • ECO-MIASTO, skierowanego do samorządów lokalnych.
  • Organizatorem projektu jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Ograniczenie zużycia wody przy jednoczesnym podtrzymaniu wysokich standardów życia są obecnie koniecznością w miastach. Według danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej na jednego mieszkańca Polski przypada średnio ok. 1580 m³ wody na rok, a średnie zasoby na jednego mieszkańca Europy to 4560 m³/rok.

Zarządzanie zasobami wody w sposób zrównoważony może być dużo bardziej efektywne przy stosowaniu nowoczesnych narzędzi poprawiających działanie systemów wodociągowych. Takie narzędzia zastosował Szczecin, który w oparciu o umowę z firmą Saur Polska realizuje projekt polegający na stworzeniu hydraulicznego modelu sieci wodociągowej dla aglomeracji Szczecin. Modelowanie hydrauliczne jest sposobem na obserwację pracy systemu wodociągowego, optymalizującym podejmowanie decyzji eksploatacyjnych i inwestycyjnych. Pozwala planować między innymi wyłączenie sieci bez niedogodności dla mieszkańców oraz ograniczyć zużycie energii i straty wody w sieci. W ramach inwestycji zaprojektowano także blisko 75 komór pomiarowych służących do pomiaru natężenia przepływu oraz ciśnienia w kluczowych miejscach sieci wodociągowej.

Z kolei Zabrze jako laureat konkursu ECO-MIASTO w kategorii gospodarka wodna może pochwalić się podłączeniem do sieci niemal 100 proc. mieszkańców, niższą awaryjnością sieci i lepszym stanem wód. To niewątpliwie efekt dużych inwestycji przeprowadzonych przez miasto, przede wszystkim kompleksowego projektu wartego około 800 mln zł, realizowanego w latach 2006-2015 pod hasłem „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze”, który w znacznym stopniu przyczynił się do uporządkowania w krótkim czasie gospodarki wodno-ściekowej w mieście. Zabrze musiało uporać się ze starymi, w większości przedwojennymi rurami, zdewastowanymi wskutek eksploatacji górniczej, a także ze zbudowaną nieprofesjonalnie w latach 60. i 70. siecią kanalizacji. Realizacja projektu sprawiła, że zmodernizowano i rozbudowano system wodno-sieciowy, a do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej przyłączyli się niepodłączeni dotąd mieszkańcy.

Łódź natomiast znalazła się w gronie dziewięciu miast na świecie, które biorą udział w projekcie SWITCH (Sustainable Water Management Improves Tomorrow’s Cities’ Health)*. Jest to program badawczy finansowany przez Unię Europejską, w ramach którego zespół specjalistów z całego świata, reprezentujących m.in. środowiska akademickie, urbanistykę i planowanie przestrzenne, pracuje bezpośrednio z miastami nad planowaniem i wprowadzaniem zmian w kierunku bardziej zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.

W ramach programu powstała wizja Łodzi do 2038 roku. Zarządzanie zasobami ma opierać się o zintegrowany system, zapewniający dostęp do informacji dla wszystkich. Infrastruktura ma spełniać potrzeby ekologicznego miasta, być niezawodna i zapewniać dobry stan wodnych ekosystemów. Mają także powstać tereny zielone wzdłuż rzek, zapewniające miejsca do rekreacji dla mieszkańców.

* phys.org
** switchurbanwater.eu

Opracowania

Hanna Schudy: Wkrótce ważne wybory w Niemczech. Polityka migracyjna oraz polityka klimatyczna to punkty zapalne kampanii wyborczej w Brandenburgii i Saksonii
czytaj całość
Premier Nadrenii Północnej Westfalii odpowiada
czytaj całość
– Niemcy lubią konkrety i wygrywają ci, którzy opowiadają wiarygodne historie
czytaj całość
Przed niedzielnymi wyborami Europę zalewa fala dezinformacji: o tym, że odbudowana katedra Notre-Dame będzie mieć minaret, albo że bandy imigrantów (...)
czytaj całość
Człowiek długo uważany był za ulubieńca Boga, z tego tytułu ciesząc się przewagą nad wszystkimi innymi jego stworzeniami. I nawet (...)
czytaj całość
Polacy najchętniej swój czas wolny spędzają przeglądając internet (75%) oraz oglądając telewizję (66%). Kobiety częściej niż mężczyźni uczestniczą w kulturze. (...)
czytaj całość
W mediach pojawia się sporo informacji na temat wstrzymania budowy dróg z winy ekologów.
czytaj całość
Polskie służby inwigilowały organizacje pozarządowe? Zasugerował to wiceminister gospodarki morskiej Paweł Brzezicki podczas debaty dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej.
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej