opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
OZE

Chiny zachorowały na OZE

13 września 2016 min
(galeria fotografii)

W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze.

2016 r. będzie trzecim z rzędu rokiem, w którym udział węgla w miksie spada, a OZE wzrasta.

Chiny stają się największym producentem instalacji OZE. Coraz więcej ich produktów zalewa
 światowe rynki, przynosząc Chinom ogromne zyski finansowe.

Od kilku lat największe ośrodki naukowe i badawcze w Chinach postawiły na rozwój nowych technologii OZE.

Trochę szczegółów:

 1. W Chinach średnio co godzinę stawiana jest nowa turbina wiatrowa. Na koniec 2015 r. moc turbin osiągnęła 148 GW. W tym roku prawdopodobnie nastąpi wzrost o 33% (28% było w 2015 r.), czyli moc będzie blisko 200 GW (światowa moc osiągnie 500 GW). Pracują tu elektrownie na lądzie, jak i na morzu.
 2. W Chinach średnio co godzinę instalowane są panele fotowoltaiczne o powierzchni boiska piłkarskiego.
  Na koniec 2015 r. moc wynosiła 44 GW – był to wzrost mocy o 54% względem 2014 r. Już dziś moc jest na   poziomie 70 GW. To w Chinach pracuje największa elektrownia fotowoltaiczna Longyangxia Dam Solar Park o mocy 850 MW
 3. Moc energetyki wodnej w Chinach na koniec 2015 r. osiągnęła 320 GW. Są to zarówno ogromne elektrownie, jak i mikroelektrownie wodne. Dodatkowo, Chiny mają 23 GW elektrowni szczytowo-pompowych do magazynowania energii m.in. z wiatraków.
 4. Moc instalacji biomasowych to około 11 GW (1,4 GW w 2006 r.) i systematycznie wzrasta o około 1,2 GW rocznie.
 5. Chiny mają 30 mln biogazowni! Są to głównie mikrobiogazownie.
 6. Od 1970 r. Chiny produkują prąd z geotermii. Moc elektrowni geotermanych wynosi 3,6 GW;  (np. elektrownia Yangbajing).
 7. Chiny produkują energię również z termalnych elektrowni słonecznych, odpadów komunalnych, elektrowni pływowych (Jiangxia Tidal Power Station). Rozwija się rynek samochodów na biopaliwa i elektrycznych.
 8. W Chinach w OZE pracuje 5 mln osób. W przemyśle OZE 12 mln osób. Zatrudnienie w OZE wzrasta najszybciej na świecie.
 9. W 2015 r. co trzecia publikacja naukowa o energetyce odnawialnej w renomowanych czasopismach była publikowana przez Chińczyka. 10 lat temu chińskich prac o OZE niemal w ogóle nie było.
tytul: Ministrze -chroń ryby Bałtyku przed przełowieniemtytul: Demonstracja w sprawie nowej odkrywkitytul: EkoWystawa rusza w Polskę - nie spalaj, segreguj!tytul: Palenie śmieci to oszczędność wyłącznie pozornatytul: Brytyjczycy bronią nowej elektrowni atomowej, ale wstrzymują budowętytul: Plany rozwoju żeglugi śródlądowej: przemilczane koszty i nierealne korzyścitytul: Radio Opole na tropie Eko-peletonu!tytul: Opolanie dopłacą do ekologii. Warszawa wstrzymała nam dofinansowanie
view_list  inne artykuły z tematu OZE:
mh

Morska energetyka wiatrowa - lider OZE1

Morska energetyka wiatrowa rozwija się bardziej dynamicznie niż jakakolwiek inna technologia produkcji energii elektrycznej na świecie2. 

mh

Na Dolnym Śląsku powstał trzeci samorządowy klaster energii

Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy na Dolnym Śląsku.

mh

Umowa partnerska pomiędzy PGE Obrót a TÜV SÜD Polska

Jedna z najbardziej znanych marek na świecie wspiera PGE Obrót przy produktach o charakterze technicznym. Celem jest podnoszenie jakości obsługi PGE przy wykorzystaniu doświadczenia TÜV SÜD.

mh

wyborcza.biz: Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energii

Od 1 września Warszawa daje 15 tys. zł na budowę minielektrowni słonecznych, a RWE chce ich zakup rozkładać na raty. - Polacy chcą zielonej energii - wynika z sondażu CBOS.

mh

Ile projektów wiatrowych ma szanse na realizację?

artykuł z portalu: http://www.wnp.pl
Nasze badanie pokazało, że ponad 99 proc. lądowych farm wiatrowych na etapie rozwoju zostało, kolokwialnie mówiąc, przewróconych przez tzw. ustawę odległościową

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.