opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Białowieża

Do elektrowni trafi drewno wraz z dopłatami

17 czerwca 2016 min
(galeria fotografii)

Z słowami Borowskiego nie zgadza się Włodzimierz Ehrenhalt (wiceprezes Stowarzyszenia Energetyki Odnawialnej).

Lasy Państwowe także wprowadziły swoją poprawkę do ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Dzięki niej więcej drewna trafi do kotłów elektrowni węglowych, a do elektrowni wraz z drewnem trafią stosowne dopłaty. Nowelizacja ustawy o OZE przegłosowana została właśnie w Sejmie i trafiła do Senatu.

 

Polityka energetyczna rządu Prawa i Sprawiedliwości jest dosyć jasna - podstawowym paliwem do produkcji energii elektrycznej ma być węgiel. Z uwago na wymogi co do odsetku OZE w miksie energetycznym spogląda się przychylnym okiem na tzw. współspalanie, w którym do spalanej mieszanki dodaje się biomasę.

 

Precyzyjniejsza definicja drewna

 

Na posiedzeniu sejmowej komisji energii posłanka Beata Mateusiak-Pielucha z PiS tłumaczyła konieczność wprowadzenia szerszej definicji drewna do współspalania. W porozumieniu z Lasami Państwowymi zapis zmieniono z "drewna niepełnowartościowego" na "drewno energetyczne". Jak tłumaczył poseł Marek Suski (PiS) "To rodzaj biomasy, np. gałęzie z sadów, drewno z kornikami, drewno popowodziowe. Ono nie nadaje się w żaden sposób na przerób. Nadaje się tylko na spalenie".

 

Innego zdania są np. przedstawiciele Greenpeace: "Wprowadzona w ustawie definicja drewna energetycznego jest nieprecyzyjna. Poprawka może być furtką do spalania lasów. Dopuszcza wrzucanie do pieców drewna pochodzącego z wiatrołomów czy, jak to nazwali posłowie, drewna zaatakowanego przez korniki" mówiła Anna Ogniewska.

 

Na zarzuty te odpowiada Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych, mówiąc, że to "wierutna bzdura", szczególnie że np. drzewa z wiatrołomów i tak nie znajdują kupców na rynku. Jak gwarantuje przedstawiciela LP do spalenia dostarczane będzie tylko drewno najniższej jakości.

 

Dotowanie górnictwa z pieniędzy dla OZE?

 

Innym zarzutem, jaki stawia się opisywanej powyżej poprawce, jest to, że pozwala ona na ukryte dotowanie górnictwa węglowego. Poprzez dotowanie współspalania drewna, ogromne pieniądze trafić mogą do koncernów energetycznych - głównych odbiorców węgla. "Będzie to ukryta forma pomocy dla sektora węglowego" zwraca uwagę Ogniewska.

 

O wartości dopłat zdecydują aukcje, jakie przeprowadzone mają być w najbliższych miesiącach. Według szacunków dopłaty do współspalania mają wyrażać się w miliardach złotych - jak wyliczył think-tank WiseEuropa w latach 2005-12 wypłacono około 7,4 mld zł w ramach wsparcia współspalania.

 

Andrzej Borowski, wicedyrektor LP, uzasadniaj w Sejmie rozszerzenie definicji drewna do współspalania faktem częstego występowania susz. Na rynku pojawiają się duże ilości tzw. "posuszu", który nie nadaje się do innego wykorzystania niż spalanie. W żaden sposób, jak twierdzi wicedyrektor LP, nie wpłynie to na ilość drewna produkowanego dla np. przemysłu papierniczego czy płyciarskiego.

"Przede wszystkim nie ma czegoś takiego jak drewno niepełnowartościowe. Z każdych odpadów można zrobić płytę wiórową, nawet z takich, które zostały zaatakowane przez korniki. (...) Wiele rozproszonych małych spalarni to dobry kierunek. Ale błędem byłoby ładowanie milionów ton drewna do pieców węglowych, bo może to doprowadzić do wzrostu cen surowca np. dla przemysłu meblowego" mówił wiceprezes.

http://odnawialnezrodlaenergii.pl

tytul: Zanieczyszczenie powietrza we Francji większe niż w Polsce? Sprawdzamy.tytul: Kopcie piłkę a nie węgiel !tytul: Podziękowania za Recykling Rejs 2016tytul: VI Recykling Rejs zakończony sukcesem!tytul: Rybacy będą protestowali przeciwko ćwiczeniom na usteckim poligonietytul: Co Szyszko pokaże UNESCO. W Puszczy Białowieskiej trwa inspekcjatytul: TVN Uwaga zaprasza na reportaż Recykling Rejs 2016!tytul: W 2017 roku więcej szprotów, a mniej dorszy
view_list  inne artykuły z tematu Białowieża:
mh

Lasy Państwowe nie radzą sobie z Puszczą? Czas na park narodowy!

To nie martwe drzewa są zagrożeniem w Puszczy, tylko patrzenie na ten wyjątkowy las jako na zasób do komercyjnej eksploatacji – koalicja Kocham Puszczę komentuje wzmożoną akcję propagandową zwolenników wycinki w Puszczy

mh

Potrzebne wsparcie dla Marka Płotasta i jego rodziny

W nocy z 26 na 27 marca spłonęło mieszkanie członka naszego teamu biegowego Marka Płotasta. Prosimy o finansową pomoc dla Marka i jego rodziny.

mh

Z łukiem i dziećmi na ASF, czyli kolejne kuriozalne pomysły PZŁ

Do sieci wyciekł projekt zmian w prawie łowieckim autorstwa Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Propozycje zostały zawarte w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt i przedstawione Ministerstwu Środowiska.

mh

Koniec Rzeczpospolitej Myśliwskiej. Senat przegłosował dobrą zmianę prawa łowieckiego

Senat opowiedział się za dobrymi zmianami przyjętymi przez Sejm.

mh

Prawo i Sprawiedliwość zgadza się na Rzeczpospolitą Myśliwską

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z Kukiz15 stanęli w obronie uprzywilejowanej pozycji myśliwych. Jednocześnie zignorowali uwagi strony społecznej, fundując społeczeństwu złą nowelizacją prawa łowieckiego. Teraz w ekspresowym tempie chce doprowadzić do jej uchwalenia.

pokaż więcej touch_app
FOT. - KRZYSZTOF ODZIOMEK http://criso.webd.pl/
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.