Klimat

Tajfun na Filipinach przywitał negocjacje klimatyczne ONZ

20 października 2015 min
(galeria fotografii)

W Bonn rozpoczęły się właśnie negocjacje ONZ przed konferencją klimatyczną COP 21 w Paryżu, której celem będzie opracowanie międzynarodowego porozumienia dotyczącego redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Powtórka z „rozrywki”?

W Bonn rozpoczęły się właśnie negocjacje ONZ przed konferencją klimatyczną COP 21 w Paryżu, której celem będzie opracowanie międzynarodowego porozumienia dotyczącego redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednak zarówno część delegatów jak i organizacji pozarządowych uważa, że przedstawiony do negocjacji projekt jest mało ambitny i niekonkretny. Czy tajfun Koppu również tym razem okaże się testem na międzynarodową solidarność?

Tegoroczne negocjacje Narodów Zjednoczonych w Bonn przywitała smutna a zarazem alarmistyczna wiadomość. Dość symptomatyczną ironią losu jest jednak to, że podobna rewelacja dotarła do delegatów na otwarciu konferencji klimatycznej COP w Warszawie w 2013 r. Potężny tajfun, tym razem nazwany „Koppu”, znowu uderzył w Filipiny. Kiedy Polska, jako gospodarz, otwierała konferencję w Warszawie, całość wydarzenia zdominowało wystąpienie delegata z Filipin - Yeb Sano. Jego słowa o tragedii spowodowanej prze żywioł, co zrozumiałe, poruszyły do głębi opinię publiczną. Tego dnia w jego kraju straciło życie około 6000 osób. Wielu delegatów wówczas sądziło, że wydarzenie to może być punktem zwrotnym w negocjacjach. Osoby pracujące na rzecz ochrony klimatu wierzyły, że nieszczęście jakie przytrafiło się Filipinom otworzy oczy decydentom. Wpłynie na przyszłość lokalnych oraz międzynarodowych działań na rzecz ochrony klimatu. Filipiński delegat w swoim przemówieniu miał nadzieję, że ogromne spustoszenie jakie nawiedziło Filipiny będzie ostrzeżeniem dla całego świata. Jego, co zrozumiałe, emocjonalna mowa zawierała m.in. słowa, że „czas zatrzymać to szaleństwo” - odnosząc się do zwiększającej się emisji gazów cieplarnianych prowadzących do anomalii pogodowych. Następnie rozpoczął on strajk głodowy, o którym wielu już pewnie zapomniało. Może jednak tym razem tajfun Koppu obudzi niektórych z drzemki, którą nazwać można „business as usual”?

Tekst negocjacyjny mało ambitny i niekonkretny

O sennym, a przynajmniej obojętnym stanie decydentów świadczyć może jednak treść dokumentu, który będą negocjować delegaci podczas tego tygodnia w Bonn. Omawiany tekst stał się już przedmiotem krytyki i to z wielu stron. Nie tylko organizacje społeczne, ale też grupa krajów G77+Chiny skrytykowały obecną treść dokumentu. Jedną z przyczyn jest to, że tekst w niewystarczającym stopniu uwzględnia interesy krajów rozwijających się. Ponoszą one ogromne straty w wyniku zmian klimatu, mimo że nie przyczyniają się one do tak wysokiej emisji gazów cieplarnianych jak rozwinięte kraje północy. Z obecnego projektu umowy wynika jednak, że kraje rozwinięte szukają sposobu na ucieczkę od złożonej obietnicy. Wcześniej kraje te zobowiązały się do przejęcia wiodącej roli w zakresie minimalizacji i adaptacji do zmian klimatu. Z kolei kraje rozwijające się miały stać się beneficjentami odszkodowań i środków na wprowadzanie gospodarki niskoemisyjnej. To jednak nie jedyne zaskoczenie. Okazuje się, że proponowane zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 2050 jest również mało ambitne. Może to znacznie utrudnić zatrzymanie ocieplenia się klimatu do poziomu wzrostu o maksimum 2 stopnie Celsjusza. Naukowcy uważają, że ocieplenie powyżej dwóch stopni może przynieść katastrofalne, nieodwracalne skutki. Teraz, kiedy do konferencji w Paryżu zostało niewiele ponad miesiąc, delegaci oraz opinia publiczna została zaskoczona takim zwrotem sytuacji. Jeżeli weźmiemy pod uwagę napływające wiadomości z Filipin, można się domyśleć, że entuzjazm wielu osób pokładających nadzieję w zmiany, jakie miał przynieść COP 21 w Paryżu, został znacznie obniżony.

Polska vs Filipiny

Nadzieja jednak umiera ostatnia. Trudno powiedzieć co, na chwilę obecną, dzieje się w głowach polskich polityków oraz tych aspirujących do polskiego parlamentu. Na ile chcą oni, aby Polska była krajem odważnym, mającym powody do dumy na arenie międzynarodowej oraz krajem stawiającym na innowacyjną gospodarkę? Możemy liczyć tylko na ich wiedzę i dobrą wolę. Jednak, dzięki wywiadowi jakiego w Bonn udzieliła mi działaczka organizacji DAKILA z Filipin Renee Karunungan możemy się dowiedzieć jakie jest stanowisko Filipin oraz tamtejszego społeczeństwa i rządu. Otóż, jak twierdzi Karungan, obywatele kraju, który od wielu lat boryka się z potężnymi skutkami zmian klimatu nie muszą wcale czytać raportów IPCC, aby wiedzieć, że zmiany klimatu zachodzą w niespotykanym wcześniej tempie. Filipiny to archipelag wysp położony na Pacyfiku. W przeszłości ludzie byli doświadczani huraganami, porami deszczowymi. Jednak obecnie zjawiska pogodowe zwiększyły istotnie swoją intensywność, a sama pora deszczowa przedłużyła się o kilka miesięcy. Na chwilę obecną Filipiny doświadczają około 20 katastrof rocznie! W 2013 r. tajfun zabił około 10 000 osób. Do dzisiaj większość osób wtedy poszkodowanych nie ma własnego domu. Na przykład miasto Tacloban zostało zrównane z ziemią, a kraj nie ma wystarczających środków na odbudowę infrastruktury. Zagrożona jest też turystyka, ważna gałąź przemysłu Filipin. Ludzie mieszkający wcześniej na wybrzeżu zostali zmuszeni do przeprowadzki w głąb kraju, stąd nie zawsze mogą wykonywać zawód jakim trudnili się wcześniej.

Trzeba dodać, że Filipiny to kraj, który ponad 50% energii elektrycznej produkuje z węgla. Rząd wciąż planuje nowe elektrownie węglowe, które nie tylko są przyczyną emisji gazów cieplarnianych, ale też zanieczyszczeń powietrza. Jednak ze względu na potężne szkody spowodowane zmianami klimatu kraj jest zmuszony do znacznej redukcji energetyki opartej na węglu. Musi to zrobić, jeżeli chce otrzymywać środki odszkodowawcze z należącego do ONZ Green Climate Found. Przewidziana redukcja może wynieść nawet 70% energetyki konwencjonalnej. Czy jednak rząd Filipin będzie realizować te cele? Tego nie wie Renne, ani większość mieszkańców. Renee ma jednak nadzieję, że dzięki organizacjom takim jak DAKILA z Filipin kontrola działań rządu będzie skuteczniejsza. Do dzisiaj bowiem nikt nie potrafi ocenić, skąd rząd wziął te 70% redukcji jeżeli wciąż planuje budowę elektrowni węglowych. Przeciętny mieszkaniec Filipin będzie zatem zmuszony jeszcze przez wiele lat do życia w ciągłym strachu. Trudno mówić o bezpieczeństwie planowania czegokolwiek. Szczególnie ludzie biedni nie mają ani czasu ani siły do walki ze zmianami klimatu. Jak pisała Naomi Klein w swojej wcześniejszej książce „Doktryna Szoku” wydarzenia takie jak tajfuny przyczyniają się nie tylko do spustoszeń świata zewnętrznego, ale też wewnętrznego. Po traumatycznych przeżyciach ludzie są jednak bardziej podatni na manipulacje i są w stanie przyjąć każdą pomoc, nawet jeżeli okaże się, że będzie ona tylko pogrążać ich trudną sytuację.

Solidarność zmieni wszystko?

Renee Karungan powiedziała: „Ludzie w takich krajach jak Polska nie martwią się zmianami klimatu, ponieważ są one dla nich sprawami abstrakcyjnymi, nie doświadczają ich na własnej skórze. Ja jednak od wielu lat żyję w wiecznym strachu właśnie przez takie wydarzenia jak tajfuny. Jestem teraz w Bonn, przyjechałam jako obserwatorka na negocjacje przed konferencją klimatyczną COP21, a tymczasem cały czas sprawdzam wiadomości w internecie, ponieważ nie wiem, co się dzieje w moim kraju, z moją rodziną i przyjaciółmi. Mam nadzieję, że kraje rozwinięte oraz wszystkie te, które wciąż opierają swoją gospodarkę na paliwach kopalnych wyciągną pomocną dłoń i udowodnią, że stać je na solidarność międzyludzką. Zmiany klimatu dotkną ostatecznie nasz wszystkich, tylko nie wszędzie nastąpi to tak szybko jak to ma miejsce w krajach wyspiarskich. Nie mamy czasu, nie ma na co czekać. Jeżeli chcemy, aby świat jakim go znamy przetrwał musimy działać teraz”. Głos tej młodej osoby z Filipin wpisuje się zatem w przesłanie najnowszej książki Naomi Klein „To zmienia wszystko”, w której autorka przekonuje, że zmiany klimatu zmienią świat, w którym żyjemy. Miejmy tylko nadzieję, że będzie to oznaczać coś, czego jeszcze nigdy ludzkość nie doświadczyła i na co w sumie jest skazana – międzynarodową solidarność.Oby ta solidarność pojawiła się podczas decyzji delegatów na konferencji klimatycznej w Paryżu.

Hanna Schudy

tytul: EkoSpotkanie w Oleśnicytytul: ENERGETYCZNE POLAKÓW WYBORY: Niewidzialna ręka państwatytul: Zielone miejsca pracy w Polscetytul: COP Pozytywny wiatr zmian z Ameryki Północnej?tytul: Bezpieczeństwo energetyczne w programach partii politycznychtytul: Mikrosieci uchronią miasta od przerw w dostawie energii elektrycznej tytul: CEZ chce kupić elektrownie i kopalnie Vattenfall w Niemczechtytul:  268 ton sieci widm wyłowionych z Bałtyku
view_list  inne artykuły z tematu Klimat:
mh

Eksperci ONZ wzywają Polskę do zapewnienia bezpłatnego i pełnego uczestnictwa w rozmowach klimatycznych

GENEWA (7 maja 2018 r.) - Polska powinna zapewnić bezpłatny i pełny udział w Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) pod koniec roku, eksperci ONZ ds. Praw człowieka *, powołując się na obawy dotyczące nowej ustawy o bezpieczeństwie, która mogłaby utrudniać udział społeczeństwa obywatelskiego.

mh

Szczyt *spontaniczności* – przygotowania do COP 24 w Katowicach

Krytyka z pozycji ekologicznej, obywatelskiej czy działania artystycznego rodzi się często jako wyraz spontanicznego i kreatywnego skojarzenia pewnych faktów oraz mobilizującej woli wyrażenia tego na zewnątrz.

mh

Klimat i nauka vs polityka

Obecna sytuacja klimatyczna wymaga drastycznych działań. Trudno ukryć, że większość tych działań i trudnych decyzji musi zostać podjęta przez polityków.

mh

COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla Syrii, wstyd dla USA

Tego można się było spodziewać. Polska została laureatem nagrody „Skamielina dnia”. Ale są inne rewelacje - nie wiadomo tylko czy się cieszyć, czy zapłakać

mh

Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między porozumieniem Paryskim a Katowickim

Warto utworzyć nagrodę imienia Scarlet O’Hary. Przyznawana byłaby wszystkim tym, którzy lubią odkładać sprawy na przyszłość. Nikt tak pięknie bowiem jak bohaterka „Przeminęło z wiatrem” nie mówił: „Nie chcę teraz o tym myśleć. Pomyślę o tym jutro”.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.