Klimat

Maciej Grabowski, minister środowiska w money.pl: Propozycja PiS jest mało realna

11 września 2015 min
(galeria fotografii)

Nasz przemysł wydobywczy i energetyczny musi się modernizować. W pakiecie zapewnione są na ten cel ogromne środki i nasze kopalnie będą się dzięki tym funduszom zmieniać.

- To bardzo mało realny postulat, tym bardziej, że przed rokiem udało nam się zawrzeć bardzo korzystne porozumienie dla polskich firm i całej gospodarki na lata 2020 - 2030. Z mojego punktu widzenia inne ustalenia mogłyby być tylko mniej korzystne - powiedział w wywiadzie dla Money.pl minister środowiska Maciej Grabowski komentując pomysły PiS na renegocjonowanie pakietu klimatycznego tak, by chronić polskie kopalnie.

Wprawdzie spójna europejska strategia w znacznej mierze ma eliminować węgiel z miksu energetycznego, co dla Polski byłoby niezwykle niekorzystne, to jak uspokaja minister nie ma innej drogi niż skorzystanie z tego co daje nam pakiet klimatyczny.

- Nasz przemysł wydobywczy i energetyczny musi się modernizować. W pakiecie zapewnione są na ten cel ogromne środki i nasze kopalnie będą się dzięki tym funduszom zmieniać. Zresztą kiedy udało nam się uzyskać ten kompromis - w październiku zeszłego roku - na giełdzie zostało to bardzo dobrze ocenione przez rynek i nic się nie stało naszym spółkom węglowym i energetycznym - dodaje minister.

W ocenie szefa resortu środowiska dla przyszłości przemysłu ważniejsze - niż renegocjacja zawartych zobowiązań - mogą być ustalenia ze szczytu klimatycznego w Paryżu pod koniec tego roku.

- Najważniejsze jest zapewnienie równych warunków konkurencji. Musimy dążyć do tego by zawrzeć odpowiednie umowy międzynarodowe. Jeżeli pozaeuropejskie kraje będą miały inne warunki działania to nasz przemysł będzie w niedogodnej pozycji konkurencyjnej - przekonuje minister. Dodaje jednocześnie, że jeśli nie uda się tego zmienić to wtedy rzeczywiście będziemy zabiegać wewnątrz UE, żeby nasze energochłonne koncerny uzyskiwały 100 procent uprawnień do emisji CO2.

Krzysztof Janoś
źródło: http://www.money.pl

tytul: Ekologiczne Przymorze!tytul: Sprzątanie świata 2015tytul: Do kina za elektrośmieci!tytul: Nielegalne złomowanie statków to także polska specjalnośćtytul: Jaka jest rola węgla w Europie?tytul: Zanieczyszczone powietrze powoduje śmiertelne chorobytytul: Księżopolski: Okrakiem na klimatycznej barykadzietytul: Prezes TGPE: przecena energetyki możliwa na wielką skalę
view_list  inne artykuły z tematu Klimat:
mh

Eksperci ONZ wzywają Polskę do zapewnienia bezpłatnego i pełnego uczestnictwa w rozmowach klimatycznych

GENEWA (7 maja 2018 r.) - Polska powinna zapewnić bezpłatny i pełny udział w Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) pod koniec roku, eksperci ONZ ds. Praw człowieka *, powołując się na obawy dotyczące nowej ustawy o bezpieczeństwie, która mogłaby utrudniać udział społeczeństwa obywatelskiego.

mh

Szczyt *spontaniczności* – przygotowania do COP 24 w Katowicach

Krytyka z pozycji ekologicznej, obywatelskiej czy działania artystycznego rodzi się często jako wyraz spontanicznego i kreatywnego skojarzenia pewnych faktów oraz mobilizującej woli wyrażenia tego na zewnątrz.

mh

Klimat i nauka vs polityka

Obecna sytuacja klimatyczna wymaga drastycznych działań. Trudno ukryć, że większość tych działań i trudnych decyzji musi zostać podjęta przez polityków.

mh

COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla Syrii, wstyd dla USA

Tego można się było spodziewać. Polska została laureatem nagrody „Skamielina dnia”. Ale są inne rewelacje - nie wiadomo tylko czy się cieszyć, czy zapłakać

mh

Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między porozumieniem Paryskim a Katowickim

Warto utworzyć nagrodę imienia Scarlet O’Hary. Przyznawana byłaby wszystkim tym, którzy lubią odkładać sprawy na przyszłość. Nikt tak pięknie bowiem jak bohaterka „Przeminęło z wiatrem” nie mówił: „Nie chcę teraz o tym myśleć. Pomyślę o tym jutro”.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.