×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

9 grudnia 2014
Wrocław
 

*Rżną* dęby na Osobowicach

Relacja ze spotkania w DZMiUW oraz wizytacji na Wałach Osobowickich. 8.12.14.

Zaalarmowani interwencjami mieszkańców oraz artykułem w Gazecie Wrocławskiej wezwaliśmy publicznie Dyrektor Gustowską z Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych( DZMiUW) o wstrzymanie wycinki drzew na wałach, wysyłając jednocześnie prośbę o spotkanie. Muszę przyznać, że reakcja była natychmiastowa. Po rozmowie z dyr. Gustowska spotkaliśmy się z jej zastępcą dyr. Kwiatkowskim i współpracownikami w siedzibie Inwestora a następnie na wizytacji na Wale Osobowickim.

Ze strony społecznej była Małgorzata Tracz( przewodnicząca Wrocławskiego Koła Partii Zieloni), dr Sylwester Kraśnicki, hydrogeolog ( Stowarzyszenie EKO-UNIA) oraz niżej podpisany.

Muszę przyznać, że jechaliśmy z przekonaniem, że na pewno przesadzają w tej wycince i jak się przyłożymy to na pewno wiele drzew uda się uratować. Jednak mieliśmy się rozczarować.

Obecna technologia uszczelnienia 2,6 km wału ( tę część nadzoruje DZMiUW), jako elementu poprawy bezpieczeństwa powodziowego Wrocławia w ramach projektu tzw. Wrocławskiego Węzła Wodnego polega na pionowym przecięciu tego wału na koronie na głębokość 8 m. Przecięcie ma szerokość 40 cm i wprowadzana jest tam specjalna, utwardzona przegroda antyfiltracyjna, chroniąca wał przed podmyciem i rozmyciem podczas powodzi.

Wał będzie też na koronie formowany i zagęszczany. Na koniec powstanie tam 4 metrowa droga, na niej ścieżka rowerowa. Ta technologia wyklucza pozostawienie drzew w koronie na trasie drogi, zapewniającej komunikację po wale, czy na jej poboczu ( przecięcie wału, podcina korzenie tych drzew i zagraża zawaleniem się drzew w przyszłości). Jednak drzewa mogą zostać w bezpiecznej odległości na skarpach wału, w sytuacji, gdy cała operacja nie podetnie im radykalnie korzeni i nie osłabi stabilności.

Otrzymaliśmy kopie wszystkich pozwoleń i dokumentów, o które poprosiliśmy. Nie możemy się do niczego „przyczepić”, choć bardzo szukaliśmy luk w postępowaniu inwestora- DZMiUW oraz wykonawcy.

Wygląda, iż jest to robione wzorcowo. Inwestor w warunkach przetargu określił firmę zewnętrzną wobec wykonawcy robót, która na bieżąco dokonuje z przyrodnikami oceny, które drzewa należy wyciąć, których gałęzie przyciąć, ze względu na wysokość maszyny ( patrz fotografie). Zatrudniono do konsultacji najwybitniejszych fachowców od nietoperzy, motyli, dendrologii i botaniki z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy min. kontrolują przeniesienie gatunków, chronionych prawem UE.

Cóż wiele pięknych, starych drzew zostało wyciętych. Taki jest koszt poprawy bezpieczeństwa powodziowego miasta. Nie mamy powodów wątpić w informacje pracowników DZMiUW o przeciekach pod tymi wałami podczas największej znanej powodzi w 1997r.

Moja jedyna uwaga, dotyczyła tego, aby sami pracownicy Inwestora i Wykonawcy zakomunikowali opinii publicznej przed przystąpieniem do wycinką drzew, jak i dlaczego to jest robione. Nie byłoby tej „afery”, ale i my nie moglibyśmy pochwalić sposobu prowadzenia tej inwestycji 

Marzyło by się nam, aby z taką starannością do kwalifikacji wycinki drzew podchodziły służby miejskie prezydenta Dutkiewicza. Nie jest daleko, może warto im zrobić im szkolenie na wałach ?!

Dziękuję dyrekcji i pracownikom DZMiUW za szybką reakcję i współpracę.

Radosław Gawlik,
EKO-UNIA, Zieloni

Wrocław

Dolnośląski Alarm Smogowy wspólnie z Ruchem Rodzice dla Klimatu podsumował prowadzone w czasie mijającej kadencji działania Wrocławia dla poprawy jakości (...)
czytaj całość
Stowarzyszenie EKO-UNIA odwiedziło wernisaż Katarzyny Roj.
czytaj całość
Budowa spalarni w gminie Wisznia Mała pod Wrocławiem nie do przyjęcia ze względów społecznych, ekologicznych i klimatycznych
czytaj całość
Miasto Wrocław tłumaczy mieszkańcom, że budować na mokrych, retencyjnych łąkach trzeba, bo taki jest plan. Miejscowy Plan… 
czytaj całość
W listopadowym numerze „Dzikiego Życia” (11/317 2020) – pisma wydawanego przez stowarzyszenie PRACOWNIA NA RZECZ WSZYSTKICH ISTOT – ukazały się (...)
czytaj całość
Aktywiści wspierają mieszkańców w walce o drzewa! Mieszkańcy Wrocławia, lokalni liderzy walczący o ochronę przyrody oraz aktywiści Extinction Rebellion spotykają się (...)
czytaj całość
List otwarty do Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w sprawie ratowania Wrocławskich Pól Irygacyjnych – cennego obszaru przyrodniczego oraz chroniącego klimat miasta
czytaj całość
Nowa ekspertyza: czy grozi nam katastrofa ekologiczna?
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej