Klimat

Zabrać kopalnym, dać odnawialnym

20 września 2014 min
(galeria fotografii)

Blisko 160 czołowych ekologów wezwało fundacje i filantropów, by przeznaczali swoje pieniądze na walkę ze zmianami klimatu.

W liście otwartym, opublikowanym w formie całostronicowej reklamy w międzynarodowym wydaniu "New York Times", znani obrońcy środowiska z całego świata twierdzą, że fundacje mogą odegrać dużą rolę w inicjowaniu akcji przeciwidzałających zmianom klimatu.

Wiele fundacji posiada udziały w spółkach zajmujących się wydobyciem bądź dystrybucją paliw kopalnych. Sektor ten w największym stopniu przyczynia się do ocieplenia. Zarabiane w ten sposób pieniądze służą rozwiązywaniu problemów społecznych, które pogłębią się na skutek zmian klimatu.

Lista sygnatariuszy obejmuje m.in. brytyjskich ekologów Jonathan Porritt i Tony’ego Junipera, liderów zielonej energetyki Juliet Davenport i Dale’a Vince’a, oraz międzynarodowych ekspertów, takich jak Aimée Christensen i Peggy Liu.

Apel ostrzega przed skutkami globalnego ocieplenia, na skutek którego, jak piszą autorzy „możemy stracić zasoby żywnościowe, wodę pitną, zwiększyć ryzyko wojen oraz doprowadzić do zderzenia cywilizacji”. Pomimo tych zagrożeń, rządom nie udało się ograniczyć emisji gazów cieplarnianych. Paryski szczyt klimatyczny ONZ w 2015 r. może być ostatnią szansą na „uzgodnienie traktatu, który uratuje cywilizację”.

Fundacje i filantropi mogą zmienić bieg rzeczy, uważają laureaci najważniejszych nagród ekologicznych. „Filantropijne fundacje, biorąc pod uwagę skalę posaidanych przez nie środków, mogą obudzić społeczeństwa i pomóc w niegocjowaniu traktatu klimatycznego” – czytamy w apelu. Niektóre fundacje już rozpoczęły tego typu działania. Około 17 organizacji członkowskich zreszonych w koalicji Divest-Invest i dysponujących łącznie budżetem wartości 2 miliardów dolarów (wśród nich m.in. Wallace Global Fund) niedawno zobowiązał się do zbycia udziałów w sektorze paliw kopalnych i zainwestowanie w energię odnawialną.

Deklarację opublikowaną w NYT koordynował znany działacz ekologiczny Jeremy Leggett, który jednocześnie jest założyciel i prezes firmy Solarcentury, zajmującej się produkcją paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. „Fundacje, z których wiele wyraża zaniepokojenie zmianami klimatu, mogą robić dużo więcej niż obecnie” – uzasadnia potrzebę apelu. Według Leggete’a „spektakularny rozwój czystej energii” i „presja na wydatki inwestycyjne firm zajmujących sie paliwami kopalnymi”, oznaczają, że istnieje znacząca szansa na przyspieszenie działań na rzecz klimatu. Dodał jednak, że wielu filantropów musi sobie uświadomić, jak zmiany klimatyczne wpłyną na ich wysiłki.

„Co z tego, że fundacje robią naprawdę dobrą robotę w dziedzinie polityki zdrowotnej, rolnej czy wodnej, jeśli globalna średnia temperatura może wzrosnąć o 4-6oC? Problem klimatu jest pierwszorzędny”.

Tłumaczenie Michał Olszewski
na podstawie blueandgreentomorrow.com
chronmyklimat.pl
 

tekst deklaracji:

tytul: Nowy rząd – nowa polityka klimatyczna?tytul: Na Podhalu wysoki poziom zanieczyszcze- nia powietrza pyłem PM10 tytul: Górnicy blokują przejście graniczne z Rosją. Chcą zablokować kolejne tytul: Inwestujmy, zamiast tylko wydawać!tytul: Awantura o Zatokę Pucką. Rybacy przeciwko Naturze 2000tytul: Polityczne siecitytul: Między Śląskiem a kowadłemtytul: Jak lepiej zarządzać polskim systemem energetycznym? Odpowiada Arkadiusz Węglarz
view_list  inne artykuły z tematu Klimat:
mh

Klimat i nauka vs polityka

Obecna sytuacja klimatyczna wymaga drastycznych działań. Trudno ukryć, że większość tych działań i trudnych decyzji musi zostać podjęta przez polityków.

mh

COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla Syrii, wstyd dla USA

Tego można się było spodziewać. Polska została laureatem nagrody „Skamielina dnia”. Ale są inne rewelacje - nie wiadomo tylko czy się cieszyć, czy zapłakać

mh

Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między porozumieniem Paryskim a Katowickim

Warto utworzyć nagrodę imienia Scarlet O’Hary. Przyznawana byłaby wszystkim tym, którzy lubią odkładać sprawy na przyszłość. Nikt tak pięknie bowiem jak bohaterka „Przeminęło z wiatrem” nie mówił: „Nie chcę teraz o tym myśleć. Pomyślę o tym jutro”.

mh

Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanie

Sukces Alternatywy dla Niemiec w ostatnich wyborach do Bundestagu najczęściej tłumaczony jest jako odpowiedź na zbyt progresywną politykę migracyjną rządów Merkel. Powodów jest jednak więcej a poszukiwania prędzej czy później trafią na trop polityki energetycznej i klimatycznej. Dlaczego największa wygrana populistycznej partii wydarzyła się w regionach odkrywkowych? I co ma wspólnego brak pewności ze złością?

mh

Wokół szczytu klimatycznego COP 22 w Marrakeszu – Trzeźwość i sarmatyzm

Po happeningowym Paryżu, trzeźwy Marrakesz. Musimy się bardziej starać, aby zachować dobry klimat

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.