Energia

Elektrownie będą truły dłużej

14 sierpnia 2014 min
(galeria fotografii)

W ubiegłym tygodniu prezydent podpisał ustawę nowelizującą prawo ochrony środowiska

Wynika z niej, że rząd robi wszystko, aby ominąć europejskie zobowiązania i zapewnić elektrowniom węglowym status quoNasze „czarne złoto” kosztuje dużo. Niestety głównie nas – podatników i płatników za energię, a nawet NFZ i ZUS. Polski sektor energetyczny oparty na węglu pochłania miliardy złotych dotacji i generuje ogromne koszty zewnętrzne.

Same koszty zdrowotne związane z zanieczyszczeniem powietrza wynoszą w przeliczeniu na jednego mieszkańca około 400 zł rocznie (Mariusz Kudełko, prof. AGH oszacował koszty zewnętrzne elektrowni i elektrociepłowni zawodowych) w Polsce w 2011 r. na 7,1 mld euro, z czego koszty zdrowotne, czyli zanieczyszczeń PM10, NOx i SOx to 3,6 mld euro). Tymczasem rząd wszystkimi sposobami łagodzi kolejne wymogi ekologiczne dotyczące emisji z elektrowni węglowych.

Czytaj również: "Ile kosztuje polski węgiel"

W artykule „Najwięksi truciciele w Europie” (Forbes, 4 sierpnia 2014) podniesiony został problem zanieczyszczeń emitowanych przez polskie elektrownie i kosztów z tym związanych. Na wniosek rządu Komisja Europejska zaakceptowała Przejściowy Plan Krajowy dający 73 instalacjom kolejne kilka lat na redukcję emisji szkodliwych substancji do powietrza. To jednak nie koniec ułatwień, jakie rząd przygotował dla polskiej energetyki węglowej.

rozwiązań powinno być sprostanie unijnym wymogom dotyczącym redukcji zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu, m.in. wprowadzenie wyższych standardów emisyjnych czy obowiązku stosowania najlepszych dostępnych technologii.

Wnikliwa analiza tekstu ustawy prowadzi jednak do wniosku, że nie ma szans na to, że trucie skończy się w przewidywalnej przyszłości. Polski rząd robi wszystko, aby ominąć europejskie zobowiązania i zapewnić elektrowniom węglowym status quo. Wprowadzonych zostało szereg zabiegów, aby operatorzy instalacji nie musieli redukować zanieczyszczeń ani ponosić ich kosztów.

Złagodzony lub wręcz wyłączony został obowiązek przeprowadzenia oczyszczania terenu. Wprowadzono również możliwość odsunięcia w czasie stosowania najlepszych dostępnych technologii (nie wskazując równocześnie jak długi miałby być to okres!). Zawężono obowiązek pomiarów stanu skażenia gleby i wód podziemnych.

Chociaż Polsce grożą wysokie kary za brak dostosowania przepisów do unijnych norm, nie widać pośpiechu w procesie legislacyjnym. Nowe rozporządzenia wykonawcze mogą być wydane nawet za dwa lata. To czas, w którym elektrownie będą pracowały w oparciu o dotychczasowe pozwolenia, emitując więcej zanieczyszczeń niż wymagają europejskie normy. Przykładów można by mnożyć.

Zapobieganie zanieczyszczeniom i ich redukcja oraz stosowanie zasady „zanieczyszczający płaci” to nie są wyłącznie wymogi unijne albo kwestia dobrej kultury i szacunku do zasad współżycia społecznego – do których firmy też są zobowiązane. To także, a może przede wszystkim kwestia obarczania społeczeństwa kosztami własnej działalności gospodarczej.

Bezpośrednie koszty zanieczyszczenia powietrza w Unii Europejskiej wynoszą około 23 mld euro rocznie. To znacznie więcej niż koszty, jakie ponosimy za zmniejszenie ilości zanieczyszczeń. Polskie władze zdają się tego nie rozumieć, a rachunek zapłacą przecież podatnicy.

autor: Małgorzata Smolak, prawniczka Fundacji ClientEarth

źródło: http://csr.forbes.pl

Analiza przygotowana przez Client Earth

tytul: Sąd unieważnił uchwałę sejmiku ws. zakazu palenia węglem w Krakowietytul: Aktualny stan prac nad programem wieloletnim Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańskątytul: Przekop Mierzei Wiślanej: Za sześć lat rozpocznie się budowa kanału?tytul: Interpelacja w sprawie awarii w Elektrowni Kozienice i skażenia Wisły mazutem w lipcu 2014 r.tytul:  Układy hybrydowetytul: Ceny energii będą rosłytytul: Z Wrocławia zniknie tysiąc pieców węglowych, a powietrze będzie czystsze. Dzięki Kawcetytul: Zarząd Portu Antwerpii naciska na utworzenie stałej stacji bunkrowania LNG.
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.