Energia

Ceny energii będą rosły

14 sierpnia 2014 min
(galeria fotografii)

Na rynku spot zauważalny jest trend nieznacznego, ale ciągłego wzrostu cen energii.

Dołek mamy za sobą i teraz ceny będą rosły - mówi wnp.pl Ireneusz Perkowski, prezes zarządu Tauron Sprzedaż.

- Na rynku spot zauważalny jest trend nieznacznego, ale ciągłego wzrostu cen energii. Dołek mamy za sobą i teraz ceny będą rosły. Dodatkowo, od kwietnia br., do końcowej ceny energii dla klientów końcowych sprzedawcy muszą doliczać koszty obowiązkowych żółtych i czerwonych certyfikatów, co oczywiście wpływa na ceny energii. Opłata zastępcza do czerwonych i żółtych certyfikatów to koszt ok. 7 zł na 1 MWh.

Czy od stycznia 2015 r. można spodziewać się kolejnych podwyżek taryf dla odbiorców indywidualnych?

- Trudno jeszcze mówić o przyszłym roku. Największy wpływ na cenę energii dla klientów końcowych ma cena energii konwencjonalnej. Wiele zależy od tego, jaka będzie średnioroczna cena energii w 2014 r. ponieważ ona jest dla Prezesa URE podstawą do określania poziomu cen na następny rok. Ceny tzw. kolorów i mechanizm ich ustalania są od lat te same. Kto wykonał obowiązek umorzenia świadectw pochodzenia, ma prawo zaliczenia sobie 100 proc. tych kosztów, kto nie, zalicza procentowy udział zgodny z wykonaniem. Elementy najbardziej cenotwórcze są transparentne. Od kilku lat sprzedawcy energii zwiększają koszty własne tylko o poziom inflacji, która jest niewielka, w związku z czym udział kosztów własnych przedsiębiorstw też jest mały. Marża obecnie osiągana w grupie taryfowej G jest na minimalnym poziomie.

Czy utrzymywanie takich niskich marż pozwala na zyski na założonym poziomie?

- Wszystkie spółki obrotu kupują energię mniej więcej w tym samym przedziale cenowym, większość poprzez Towarową Giełdę Energii. Poziom marży zależy od tego, jak ktoś podchodzi do kwestii zysku. Sprzedawcy posiadający miliony klientów mogą sobie pozwolić nawet na niewielkie marże, które w sumie przekładają się na satysfakcjonujące kwoty. Sprzedawcy posiadający niewielką ilość klientów, a chcący ją zwiększyć, muszą konkurować niższą ceną, licząc, że w przyszłości pozwoli im to na osiągnięcie większych zysków.

żródło: http://energetyka.wnp.pl

tytul: Przekop Mierzei Wiślanej: Za sześć lat rozpocznie się budowa kanału?tytul: Interpelacja w sprawie awarii w Elektrowni Kozienice i skażenia Wisły mazutem w lipcu 2014 r.tytul:  Elektrownie będą truły dłużejtytul:  Układy hybrydowetytul: Z Wrocławia zniknie tysiąc pieców węglowych, a powietrze będzie czystsze. Dzięki Kawcetytul: Zarząd Portu Antwerpii naciska na utworzenie stałej stacji bunkrowania LNG. tytul: Rząd wie co będzie z węglem za 10 lat?tytul: Najwięksi truciciele w Polsce
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.