OZE

Ustawa o OZE nie sprzyja rozwojowi energetyki odnawialnej we wschodniej Polsce

13 sierpnia 2014 min
(galeria fotografii)

Zdaniem prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) Grzegorza Wiśniewskiego wschodnie województwa dysponują dużym potencjałem do rozwoju rozproszonej generacji energii z OZE.

Dodatkowo tego typu model wytwarzania jest szansą na rozwiązanie problemów przestarzałych i niedostatecznie rozwiniętych sieci energetycznych skutkującego przerwami w dostawach energii pojawiającymi się często we wschodniej Polsce. Zdaniem prezesa IEO, rozwojowi OZE na wschodzie kraju nie sprzyjają jednak regulacje z projektu ustawy o OZE. 

W wywiadzie dla wnp.pl Grzegorz Wiśniewski informuje, że województwa wschodnie są szczególnie predestynowane do rozwoju energetyki opartej o źródła biomasowe, a także posiadają podobne jak w innych częściach kraju warunki do rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej. W przeciwieństwie do zachodniej i centralnej części kraju wschodnia Polska nie ma natomiast warunków do rozwoju energetyki geotermalnej i wodnej. 

Zdaniem prezesa IEO energetyka rozproszona to szansa dla wschodniej części kraju ze względu na ograniczone możliwości przyłączania się do sieci, a także ze względu na dużą odległość od źródeł wytwórczych, które są skupione w innych częściach kraju, co przekłada się na gorszą jakość dostaw energii i na relatywnie wyższy wzrost jej cen. 

- Badania prowadzone na przykład w gospodarstwach rolnych woj. warmińsko-mazurskiego wskazują, że znacznie powyżej średniej krajowej wrosły okresy przerw w dostawach prądu, a koszty energii stanowią już kilkanaście procent w kosztach produkcji rolnej, tj. dwukrotnie więcej niż w UE. Ze statystyk wynika, że w ciągu ostatniej dekady ceny energii i gazu najszybciej rosną w Polsce wschodniej - informuje na łamach wnp.pl Grzegorz Wiśniewski i dodaje, że w tej części kraju energetyka prosumencka i OZE cieszą się relatywnie dużym zainteresowaniem wśród samorządowców. 

Według prezesa IEO, w celu rozwijania potencjału energetyki odnawialnej w Polsce wschodniej należy zwiększyć możliwości dostępu do kapitału głównie dla małych i średnich firm i samorządów - jeśli z przyznanych im środków korzystaliby odbiorcy końcowi, w tym prosumenci. - Pomoc potrzebna jest bowiem nie tyle stosunkowo dużym organizmom jak miasta, czy gminy, ale firmom i ludziom na terenach najsłabiej zurbanizowanych - mówi w wywiadzie dla wnp.pl Grzegorz Wiśniewski. 

Grzegorz Wiśniewski dodaje, że rozwojowi OZE we wschodniej Polsce nie będzie sprzyjać procedowana w Sejmie ustawa o OZE. - Rozwój energetyki odnawialnej powinien służyć spójności społeczno-gospodarczej w unijnym rozumieniu, ale moim zdaniem tak skonstruowana ustawa o OZE jak w wersji projektowanej nie będzie sprzyjała wykorzystaniu potencjału OZE Polski wschodniej, bo w gruncie rzeczy prowadzi do utrzymania staus quo, a być może też przysłuży się do pogłębiania drenażu tych regionów - wnp.pl cytuje Grzegorza Wiśniewskiego. 

Cały wywiad jest dostępny pod tym linkiem. 

gramwzielone.pl

tytul: Z Wrocławia zniknie tysiąc pieców węglowych, a powietrze będzie czystsze. Dzięki Kawcetytul: Zarząd Portu Antwerpii naciska na utworzenie stałej stacji bunkrowania LNG. tytul: Rząd wie co będzie z węglem za 10 lat?tytul: Najwięksi truciciele w Polscetytul: Niekończące się upały tytul: Tani węgiel czy energetyczna wolność?tytul: Szczyt Klimatyczny 23 września 2014 r.tytul: Polish Energy Partners planuje zbudowanie wiatrowych elektrowni morskich o mocy około 1200 MW.
view_list  inne artykuły z tematu OZE:
mh

Morska energetyka wiatrowa - lider OZE1

Morska energetyka wiatrowa rozwija się bardziej dynamicznie niż jakakolwiek inna technologia produkcji energii elektrycznej na świecie2. 

mh

Na Dolnym Śląsku powstał trzeci samorządowy klaster energii

Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy na Dolnym Śląsku.

mh

Umowa partnerska pomiędzy PGE Obrót a TÜV SÜD Polska

Jedna z najbardziej znanych marek na świecie wspiera PGE Obrót przy produktach o charakterze technicznym. Celem jest podnoszenie jakości obsługi PGE przy wykorzystaniu doświadczenia TÜV SÜD.

mh

Chiny zachorowały na OZE

W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze.

mh

wyborcza.biz: Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energii

Od 1 września Warszawa daje 15 tys. zł na budowę minielektrowni słonecznych, a RWE chce ich zakup rozkładać na raty. - Polacy chcą zielonej energii - wynika z sondażu CBOS.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.