Energia

Cały naród ratuje kopalnie

11 czerwca 2014 min
(galeria fotografii)

CBŚ, rząd, spółki energetyczne i w końcu podatnicy – wszyscy ratujemy górnictwo węgla, bo przez lata żaden rząd nie miał odwagi, aby je zreformować.

Tuż przed wyborami do europarlamentu górnicze związki zawodowe zapowiedziały wielką manifestację w Warszawie. Chwilę później premier Donald Tusk był już w Katowicach z Ministrem Spraw Wewnętrznych i przedstawicielem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Efekty spotkania spodobały się górnikom na tyle, że odpuścili przedwyborcze palenie opon w Warszawie.
Eliminacja konkurencji

I oto mamy owoc tego spotkania – 3 czerwca Centralne Biuro Śledcze zatrzymało kierownictwo spółki składywęgla.pl. Razem z nim zabezpieczyło także maszyny, co powinno znacznie utrudnić, jeśli nie uniemożliwić, działanie firmy. Zatrzymani usłyszeli zarzuty wyłudzenia podatku VAT, oszustwa przy sprzedaży węgla i prania brudnych pieniędzy. Zatrzymanie odbyło się na dwa dni przed kolejnym spotkaniem premiera z górnikami, a informacje o działaniach CBŚ z pewnością bardzo ich ucieszyły.

Składywęgla.pl były jednym z najpoważniejszych konkurentów polskich kopalń, bo bardzo skutecznie rozwijały siatkę sprzedaży detalicznej węgla. Miały już ok. 350 punktów w których, jak poinformowała Komenda Główna Policji, sprzedawały węgiel z Rosji. To o tyle ważne, że właśnie na tym węglu dla odbiorców prywatnych kopalnie mogły wypracowywać najwyższe marże. Konkurencja w tym segmencie podcinała im nogi. Akcja CBŚ da trochę oddechu m.in. Kompanii Węglowej, której może grozić bankructwo.

Kolejnym pomysłem jest ograniczenie importu węgla z Rosji. Jak ustalił portal WysokieNapiecie.pl rząd rozważa wprowadzenie norm zawartości uranu i radu, co miałoby uderzyć w paliwo importowane ze wschodu, a oszczędzić polskie.
Odraczanie długów

Ale to nie jedyna "niespodzianka" dla górnictwa. Kolejną jest projekt ustawy posłów PO, zgodnie z którą m.in. zobowiązania Kompanii Węglowej wobec ZUS zostaną odroczone do końca 2015 roku. Projektem zajmuje się już UOKiK, który musi teraz ocenić, czy prolongata jest pomocą publiczną, jaką należy notyfikować w Komisji Europejskiej. To będzie test niezależności urzędu, na czele którego stanął niedawno bliski współpracownik Donalda Tuska – Adam Jasser.
Pompowanie popytu

W dalszej kolejności, jak zwykle, rozważane są możliwości chociaż czasowego wsparcia górnictwa przez bogatsze spółki energetyczne. Nieoficjalnie wiadomo, że resort skarbu – delikatnie mówiąc – niechętnie patrzy na import węgla przez elektrownie, choćby zagraniczny był tańszy lub lepszej jakości. W efekcie wszyscy, w rachunkach za prąd, wspieramy polskie kopalnie.

Ale to nie wszystko, po ostatnim spotkaniu z górnikami premier Tusk poinformował, że rządowy zespół "będzie pracował także nad koncepcjami, w jaki sposób ograniczyć niekorzystny import energii". Przekładając to na język ekonomii, rząd szuka sposobu, aby tańszy prąd z zagranicy nie wypierał droższego polskiego. Chociaż po rewolucji w Kijowie prace nad ponownym uruchomieniem wielkiej linii energetycznej z Ukrainą ruszyły, to wszystko wskazuje na to, że górnicy właśnie skutecznie je zablokowali.
Utrzymywanie nieefektywności

Do długiej listy pomysłów na wsparcie górników należy doliczyć 699 mln zł strat, jakie w ubiegłym roku wypracowała Kompania Węglowa. Prywatny właściciel dawno by takie aktywa zrestrukturyzował albo się ich pozbył, a odzyskane pieniądze zainwestował gdzie indziej. Tak samo powinien postąpić rząd, któremu w końcu powierzamy zarządzanie państwowym majątkiem.

Tymczasem premier zapowiedział właśnie, że żadnych kopalń zamykać nie chce. Zrobił to po spotkaniu ze związkowcami z Kompanii Węglowej, na które nie zaprosił nawet nowego prezesa spółki. Na marginesie pojawia się pytanie jak długo Mirosław Taras wytrzyma takie traktowanie. Taras – jeden z ojców sukcesu lubelskiej Bogdanki – raczej nie przywykł do takiego politycznego wchodzenia z butami do kierowanej przez siebie spółki. A to on ma być ratunkiem dla KW.
Mieszanka ekonomii z polityką

Rząd walczy z polityką klimatyczną UE, aby bronić węgla, bo to najtańsze źródło energii, ale nie chce słyszeć o przywozie tego najtańszego z zagranicy. Chce jak najniższych cen prądu, ale nie, jeżeli będzie z importu. Chce Unii Energetycznej, ale broni się przed napływem energii z innych państw. Wreszcie chce utrzymywać miejsca pracy na Śląsku, ale blokuje gruntowną restrukturyzację jak tylko zwęszy swąd palonych opon.

źródło: http://wysokienapiecie.pl

tytul: USA odchodzą od węglatytul: Afera melioracyjna w woj. zachodnio - pomorskimtytul: Szczecin. Powstaje fabryka, która ma zatrudnić 500 osóbtytul: Francuska elektrownia jądrowa za 8,5 mld euro prawie gotowatytul: Ekolodzy apelują do Japończyków - nie inwestujcie w zatruwanie najbardziej zanieczyszczonych miast w UE.tytul: Organizacje ekologiczne krytykują podział 166 mln euro na ochronę środowiska w Opolskiemtytul: List do Ministra Srodowiska w sprawie zanieczyszczonego powietrzatytul: Kraków tworzy rowerową historię
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app

Biznesmen Marek F. zatrzymany w związku z aferą taśmową

Według nieoficjalnych doniesień, kolejna osoba została zatrzymana w związku z aferą taśmową. Jak podaje portal wyborcza.pl, zatrzymano Marka F. - biznesmena, udziałowca firmy Składy Węgla, jednego z najbogatszych Polaków. Według Wyborczej trwa przeszukanie w domu przedsiębiorcy w Konstancinie.

link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.