×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa
logo
 

4 maja 2014
info
 

Nadchodzi boom na mikroinstalacje

Długo oczekiwany projekt ustawy o OZE może nieco odblokować potencjał inwestycyjny w kraju.

– Prawdopodobnie do końca kwietnia dokument trafi do laski marszałkowskiej – powiedział nam wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz.

Już samo jego zatwierdzenie przez rząd trzy tygodnie temu rozbudziło nadzieje branży energii odnawialnej. Bo choć proponowany w niej system wsparcia oparty na aukcjach, a nie – jak dotąd – zielonych certyfikatach, nie jest idealny, to daje pewne stabilne ramy do dalszego inwestowania w zielone instalacje.

Nadzieje były jednak większe. Niezadowoleni mogą być przy tym głównie najmniejsi gracze chcący wytwarzać energię, zwani prosumentami. Projekt ustawy nie tworzy odpowiednich zachęt do wytwarzania nadwyżek.

– Opłaca nam się produkować tylko na własny użytek. Za każdą sprzedaną megawatogodzinę dostaniemy bowiem nie 100 proc., tylko 80 proc. ceny hurtowej z poprzedniego roku. To daje zaledwie 145 zł za 1 MWh, a odliczając podatek – nawet 112 zł/MWh, czyli 1/6 naszego kosztu zakupu energii z systemu – tłumaczy Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.

Jego zdaniem energetyka prosumencka musi się rozwijać zwłaszcza na wsiach, gdzie już mamy do czynienia z tzw. brownoutem. Chodzi o złą jakość prądu trafiającego do ponad 40 proc. mieszkańców Polski.

Doświadczenia innych

– Statystycznie każdy z nas doświadcza przerw w dostawie energii przez ok. 400 minut w ciągu roku, a są regiony, w których ten poziom przekracza 500 minut. Tymczasem na każdego Niemca przypadają zaledwie 23 minuty – szacuje Żmijewski. Co więcej, w latach 2016–2017 grozi nam niedobór mocy.

Rozwiązaniem może być stworzenie systemu rozproszonej energetyki, jak w Niemczech, gdzie żyje 1 mln prosumentów detalicznych i tyle samo hurtowników.

Spektakularnym przykładem dynamicznie rozwijającego się ruchu prosumenckiego jest też Wielka Brytania z 0,5 mln mikroinstalacji, które powstały w zaledwie cztery lata.

– Portugalia postawiła na energetykę gminną, a Włochy na systemy fotowoltaiczne. 
Z kolei Szwecja już wypełniła cel w zakresie udziału OZE w miksie energetycznym (dziś ma 51 proc. energii ze źródeł odnawialnych), głównie produkując ciepło w mikroinstalacjach – wskazuje prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej.

O tym, jaki skok dokonał się na Wyspach, świadczy choćby fakt, że w sektorze wokół OZE pracę znalazło dodatkowe 30 tys. osób (patrz wykres).

Wielkie możliwości

Polska jest średniakiem w tej stawce, bo ma dziś 11 proc. energii z OZE wobec przypisanego w ramach pakietu klimatycznego celu 15 proc. do 2020 r. Produkowana u nas zielona energia w większości pochodzi z dużych farm wiatrowych. Na ten sektor wydano już 20 mld zł, co przyczyniło się do uruchomienia 3,5 tys. MW mocy zainstalowanej z wiatru.

A jeśli chodzi o mikroinstalacje, to według Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) do początku 2013 r. już 223 tys. Polaków je zamontowało. Przy czym dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozwijał się głównie rynek kolektorów słonecznych oraz kotły na biomasę i pompy ciepła. Jeśli chodzi o fotowoltaikę, to było zaledwie 17 mikro- i małych instalacji o łącznej mocy 1,9 MW przyłączonych do sieci, a także 197 instalacji o mocy 2,73 MW poza siecią, w tym 187 poniżej 40 kW. Dlatego nowe przepisy ustawy i program Prosument faworyzują źródła prądotwórcze, np. panele fotowoltaiczne.

Zdaniem ekspertów potencjał rynku mikroinstalacji jest spory. Określono go m.in. w Krajowym Planie Działania w zakresie OZE, gdzie jest mowa o 2,5 mln prosumentów w 2020 r., którzy będą mieli źródła o łącznej mocy elektrycznej 2 GW i cieplnej 25 GW.

– W Polsce mamy 5,5 mln domów jednorodzinnych, 130 tys. budynków należących do wspólnot mieszkaniowych i ponad 300 tys. bloków należących do spółdzielni mieszkaniowych i samorządów. To jest ten prawdziwy potencjał do rozwoju mikroinstalacji – zaznacza prof. Popczyk.

Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO, nie wierzy w masowy rozwój tego rynku. – Przy tych relacjach kosztów produkcji i cen w zakresie sprzedaży energii z OZE rynek albo się zatrzyma na tym etapie, albo będzie się rozwijał w sposób patologiczny, czyli mikroźródła będą kupować nieliczni bogaci hobbyści lub bardzo wąskie grono amatorów reglamentowanych dotacji, a to nie doprowadzi ani do spadku kosztów, ani do urynkowienia – mówi.

Jak zachęcić

Krzysztof Żmijewski uważa, że aby energetyka prosumencka mogła się rozwijać na szeroką skalę, niepotrzebne są zachęty w postaci dotacji. Konieczna jest raczej motywacja do zaoszczędzenia na opłatach za zużycie i dostawę prądu systemowego. – Chodzi o te 600 zł, które płacimy za 1 MWh wyprodukowanej i przesłanej przez koncern energii – precyzuje.

Prof. Popczyk wskazuje, że prawdziwy boom na mikroinstalacje nadejdzie wtedy, gdy zmieniony zostanie płatnik opłaty przesyłowej. – W obecnej sytuacji technologicznej opłatę za usługę przesyłową powinien ponosić wytwórca. Dziś mamy sytuację taką, jakby Toyota, chcąc konkurować w Polsce nowym modelem samochodu, doliczała nam przy zakupie koszty transportu z Japonii – porównuje profesor.

Jego zdaniem duża presja na konkurencyjne opłaty przesyłowe w Wlk. Brytanii – w obszarze sieci przesyłowych – jest przykładem dobrze rozwijającego się rynku energii elektrycznej. W Niemczech z kolei były zachęty w postaci stałej ceny, więc prosumentom opłacało się obłożyć cały dach panelami i produkować prąd także na sprzedaż. Zamiast prosumentów pojawili się więc „inwestorzy" zarabiający na produkcji energii. Rząd niemiecki błyskawicznie jednak zmienił regulację i naprawił błąd.

– U nas koncerny budują coraz większe, nieprzystosowane do sieci bloki energetyczne, dlatego opłaty przesyłowe rosną. To będzie zachęcać do stopniowego odłączania się od sieci i przechodzenia na własne źródła – ocenia prof. Popczyk.

Jak wyliczył IEO, opłaty za dystrybucję i handel stanowią już połowę ponoszonych przez nas kosztów za dostawę 1 kWh i ich udział systematycznie rośnie. Za pięć lat koszty samej energii stanowić będą ok. 30 proc., a to oznacza, że nie obronią się biznesplany oparte na oszczędzaniu na kupnie energii i ponoszeniu przez przyłączonych do sieci prosumentów pełnych opłat stałych, stanowiących gros kosztów zaopatrzenia w energię.

Ale przemysł jest zawiedziony, bo wsparcie dostaną tylko te źródła OZE, które produkują ciepło wyłącznie w skojarzeniu z energią. A więc nie będą to np. kotły na biomasę, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Katarzyna Motak, prezes Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, zauważa też, że program Prosument NFOŚiGW, który miał być dopełnieniem ustawy o OZE, w ostatniej chwili zmienił założenia.

– Co prawda budżet pozostał na niezmienionym poziomie 600 mln zł, ale teraz doprecyzowano, że tylko 150 mln zł z tej kwoty stanowić będą bezzwrotne dotacje, a pozostała część będzie dysponowana w formie pożyczek. To zmniejsza zasadniczo efekt mnożnikowy dla całej gospodarki z racji rozwoju mikroźródeł – zauważa Motak.

Jak szacuje, powstanie od 
5,5 tys. mikroinstalacji – przy założeniu, że w przeważającej większości będą to inwestycje duże, warte ok. 120 tys. zł – do 22–23 tys., jeśli ludzie decydować się będą na panele fotowoltaiczne, które można założyć już za ok 27 tys. zł. Te inwestycje dadzą pracę dodatkowo 10 tys. osób. Wcześniejsze wyliczenia mówiły o 70 tys. mikroinstalacji i 43 tys. nowych etatów.

żródło: http://www.ekonomia.rp.pl

info

Debata przedwyborcza z cyklu „Ekopatrioci” w Zgorzelcu z udziałem kandydatów PSL, Koalicji Obywatelskiej (Zieloni) i Lewicy (SLD).
Kochamy Sołę! Zapraszamy na powakacyjne sprzątanie rzeki i pełen atrakcji festyn ekologiczny. 21 września nad Sołą na oświęcimskich bulwarach spotkają (...)
W poniedziałek, 9 września aktywistki i aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku.
Opakowania nadające się do recyklingu są warunkiem funkcjonowania gospodarki  obiegu zamkniętego. Aby szybko i niezawodnie określić możliwości recyklingu nowych opakowań, (...)
Niezwykłe spotkanie szykuje się 6 września w Berlinie. Odbędzie się tam wielki finał akcji Clean River Projekt. W spotkaniu weźmie (...)
500 km edukacji ekologicznej z siodełka. Odwiedzone największe, ale i najmniejsze mazurskie porty, przystanie, mariny, tawerny, wodne stanice, gospodarstwa agroturystyczne, (...)
Posprzątajmy Mazury z elektroodpadów! Zbiórka elektrośmieci będzie prowadzona 26 lipca w godzinach od 10 do 14.00 w Giżycku na skwerze (...)
26 lipca w Giżycku rozpocznie się IV edycja projektu edukacyjnego „Cycling Recycling". W planie jest przejechanie największej mazurskiej pętli rowerowej, (...)
W dniach 29-30 czerwca odbyła się 53. edycja Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego „Trzy Zapory" na rzece Sole. – To był wyjątkowy (...)
W dniach 29-30 czerwca odbędzie się 53. edycja Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego „Trzy Zapory" na rzece Sole. – To będzie wyjątkowy (...)
więcej
2019-06-21
Najlepsza ekoakcja w 2018!
2019-06-19
Spływ "Trzech Zapór" i sprzątanie Soły
2019-06-17
Laureaci konkursu fotograficznego WWF
2019-06-10
EkoJanosik wybrany!
2019-06-10
Gołdapa, Sapina, Rospuda -posprzątane!
2019-04-17
Łańcuch ludzi: międzynarodowy protest przeciwko rozbudowie kopalni Turów na Dolnym (...)
2019-04-05
Czysta Oława, czysta Odra, czysty Bałtyk
2019-04-03
Śmieci w rzekach!
2019-03-31
SprzątamMy ze świadomością!
2019-03-28
sprzątaMy ze świadomością
2019-03-28
Recykling zakwitnie w Kielcach
2019-03-26
Razem zatrzymajmy zaśmiecnie wód!
2019-03-25
Teraz jest szansa, aby przygotować się do zmian
2019-03-24
212 km, 35 h, 2 kajaki, "0" śmieci!
2019-03-20
Nie wrzucajmy marzanny do wody!
2019-03-11
Pierwszy Dzień Wiosny - Recykling Rejs 2019
2019-03-10
Czysta Kępa, czysty Wrocław, czysta Odra, czysty Bałtyk!
2019-03-03
Kajak Jamboree za nami
2019-03-01
Głosowanie na EkoWalentynki do 8 marca!
2019-02-27
Kajak Jamboree, 2 marca 2019, Gdynia
2019-02-25
Eko-Inspiracja 2018. Plebiscyt.
2019-02-25
Orły przednie w Tatrach
2019-02-19
Spotkania z cyklu "Recykling Rejs 2019"
2019-02-16
Prosimy, zagłosuj na EkoWalentynki!
2019-02-13
EkoWalentynki 2019
2019-02-05
Selektywnie zbieramy, nie spalamy!
2019-01-31
Kajak Jambore, 2 marca 2019, Gdynia
2019-01-29
Pierwszy Dzień Wiosny na Odrze
2018-12-26
EkoWalntynki 2019 - czyli kochamy recykling cały rok!
2018-12-18
Recykling Dał Owoce
2018-12-03
Recykling daje owoce w Siemianowicach Śląskich
2018-11-30
Recykling daje owoce w Zabrzu cd
2018-11-24
Recykling daje owoce w Warszawie cd
2018-11-22
Recykling daje owoce w Lublińcu cd!
2018-11-17
Strażnicy rzek WWF
2018-11-09
Recykling daje owoce w Zabrzu
2018-11-07
Ekolodzy dla Niepodległej!
2018-11-06
Opakowanie – nie śmieć!
2018-10-30
Akcje "Świeć przykładem" na Śląsku
2018-10-30
Recykling daje owoce w stolicy
2018-10-30
EkoWalntynki 2019. Zapisy ruszyły!
2018-10-27
Recykling daje owoce w Rajczy!
2018-10-26
Recykling daje owoce w Lublińcu!
2018-10-25
Orły zapraszają na film
2018-10-24
Recykling daje owoce w Warszawie!
2018-10-23
Recykling daje owoce w Czarnej!
2018-10-22
Recykling daje owoce w Dobrodzieniu!
2018-10-18
Ma w domu 500 orłów przednich.
2018-10-15
Orły przednie znów się pojawiły w Beskidzie Śląskim
2018-10-15
Recykling daje owoce w Cieszynie!
2018-10-11
Orły przednie lecą do Stafanka
2018-10-09
Zatrzymajmy zaśmiecenie wód!
2018-10-08
Warszawa zaświeciła przykładem!
2018-09-30
Warszawa zaświeci przykładem!
2018-09-26
Orły przednie w Beskidzie Śląskim
2018-09-24
Orły przednie na Szczelińcu
2018-09-22
Sprzątanie na i pod wodą, na i pod ziemią!
2018-09-17
Eko spotkania, wystawy, akcje - Gołdap 2018
2018-09-12
Za góry elektrośmieci, w góry jadą dzieci!
2018-09-10
Orły przednie odwiedzą Beskid Śląski!
2018-09-09
Opakowanie - nie śmieć!
2018-09-06
Clean up the World 2018
2018-09-04
Ostatnie 3 miejsca - akcja Recykling Daje Owoce
2018-08-28
Zapraszamy w góry (czyste)!
2018-08-16
Projekt Baltic Sea Food
2018-08-10
Spotkania i wystawy pod znakiem recyklingu!
2018-08-07
Sprzątanie Wodnego Świata - Gołdap 2018
2018-08-02
Recykling Daje Owoce na Mazowszu i Górnym Śląsku
2018-07-30
1200 km edukacji ekologicznej!
2018-07-03
Cycling Recycling 2018 - Wisła z prądem!
2018-07-03
Izery posprzątane!
2018-06-24
Posłuchaj! Wiosła cień!
2018-06-22
Wokół Śniardw
2018-06-22
Nagrody V Bałtyckiego Forum Ekologicznego 2018
2018-06-05
Kajakowy Eko-Patrol opłynie Śniardwy!
2018-06-03
Orły Przednie poleciały w Karkonosze i Izery
2018-05-30
Sprzątanie Karkonoszy i Gór Izerskich! Zapraszamy!
2018-05-22
Orły Przednie lecą w Karkonosze!
2018-05-19
Nysa Łużycka prosi o pomoc!
2018-05-15
Śniardwy muszą być czyste!
2018-05-11
Weź Oddech - spływ Nysą Łużycką!
2018-05-08
Ratujmy Śniardy przed zaśmieceniem!
2018-05-01
Rzeki bez granic!
2018-05-01
"Śmieci skrzydeł nie mają" w Sudetach!
2018-04-23
Recykling rejs - finał w Nowej Soli
2018-04-18
Konferencja w Brzegu na brzegu (Odry)
2018-04-16
Dzień Ziemi na Odrze
2018-04-12
Śmieci skrzydeł nie mają w Szwajcarce
2018-04-09
Wieszamy orła w Szwajcarce już 12 kwietnia!
2018-04-06
Recykling Rejs z Michałem Pirógiem