Klimat

Raport Climate Strategies

10 lutego 2014 min
(galeria fotografii)

Innowacyjność i efektywność energetyczna, a nie ceny energii decydują o konkurencyjności Unii Europejskiej

Unia Europejska nie jest osamotniona w walce ze zmianami klimatu, a dla swojego dobra powinna zachować wiodącą rolę w tej walce – wynika z raportu opublikowanego przez ekspertów organizacji Climate Strategies. Ich zdaniem, to innowacyjność i efektywność energetyczna, a nie ceny energii, mają kluczowe znaczenie dla konkurencyjności gospodarki Unii.

W 2013 roku już w 66 państwach świata funkcjonowały taryfy gwarantowane na sprzedaż prądu z energii odnawialnej. W przypadku niektórych krajów można mówić o boomie w przemianie gospodarki na bardziej przyjazną środowisku. Przykładowo: Indie, Tajlandia czy Chiny stały się  liderami w zmniejszaniu energochłonności produkcji cementu, która to w skali świata odpowiada aż za 5% emisji CO2. W 2012 roku aż 70% nowych mocy w elektrowniach wiatrowych zainstalowano poza Unią. Z kolei liderami jeśli chodzi o sprzedaż samochodów elektrycznych są Stany Zjednoczone, Japonia i Chiny.

Eksperci Climate Strategies przekonują, że Unia powinna nadal przodować w walce ze zmianami klimatu, gdyż zwiększy to jej bezpieczeństwo energetyczne, przyciągnie długofalowe inwestycje i zapewni wzrost innowacyjności, która z kolei przełoży się m. in. na wzrost zatrudnienia.

Ich zdaniem, konkurencyjność europejskiej gospodarki nie zależy w głównej mierze od cen energii. Wydatki na energię w stosunku do PKB są w Europie na podobnym poziomie co w Stanach Zjednoczonych czy w innych gospodarkach, będących głównymi konkurentami UE. W przypadku Niemiec, dla 92% przedsiębiorstw koszty energii stanowią średnio tylko 1,6% wszystkich kosztów. Co więcej, wzrost cen energii powoduje, że gospodarka staje się bardziej energooszczędna, co zmniejsza wpływ kosztów energii na cenę produktów.

Eksperci zauważają jednak, że dla niewielkiej części przedsiębiorstw wydatki na energię są znaczące, stąd potrzeba utrzymania mechanizmów ochronnych dla sektorów energochłonnych. Mimo to, z powodu niewystarczających zasobów surowców i konieczności importu paliw, ceny energii w Europie nadal będą wyższe niż w innych, bardziej zasobnych w surowce regionach. Dlatego Unia powinna się skoncentrować na zniwelowaniu tej różnicy przez wzrost innowacyjności i efektywności energetycznej. 

Unijna polityka klimatyczna i ożywienie europejskiej gospodarki mogą i powinny, zdaniem ekspertów Climate Strategies, iść w parze. Jednak podkreślają oni, że realizując tę politykę należy wziąć pod uwagę istniejące różnice między krajami członkowskimi. Pomoc finansowa ze strony Unii będzie miała szczególne znaczenie w przypadku nowych oraz położonych na południu kontynentu krajów Unii.


Climate Strategies jest zarejestrowaną w Londynie organizacją pozarządową skupiającą ekspertów z różnych krajów zajmujących się ekonomiczną i polityczną analizą europejskiej i światowej polityki klimatycznej.

tytul: Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni stwarza zagrożenie dla zdrowiatytul: Atom będzie dla nas za drogitytul: Ryby wygrały z elektrowniątytul: Nowoczesna elektrownia jądrowa w Finlandii nie wiadomo kiedy i za ile ?tytul: euractiv Energia europejskich mórz i oceanów tytul:  Zamówienia publiczne pod ostrzałemtytul: Kłopotów Elektrowni Północ z ekologami ciąg dalszytytul: PGE stara się o nowe złoża węgla brunatnego
view_list  inne artykuły z tematu Klimat:
mh

Klimat i nauka vs polityka

Obecna sytuacja klimatyczna wymaga drastycznych działań. Trudno ukryć, że większość tych działań i trudnych decyzji musi zostać podjęta przez polityków.

mh

COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla Syrii, wstyd dla USA

Tego można się było spodziewać. Polska została laureatem nagrody „Skamielina dnia”. Ale są inne rewelacje - nie wiadomo tylko czy się cieszyć, czy zapłakać

mh

Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między porozumieniem Paryskim a Katowickim

Warto utworzyć nagrodę imienia Scarlet O’Hary. Przyznawana byłaby wszystkim tym, którzy lubią odkładać sprawy na przyszłość. Nikt tak pięknie bowiem jak bohaterka „Przeminęło z wiatrem” nie mówił: „Nie chcę teraz o tym myśleć. Pomyślę o tym jutro”.

mh

Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanie

Sukces Alternatywy dla Niemiec w ostatnich wyborach do Bundestagu najczęściej tłumaczony jest jako odpowiedź na zbyt progresywną politykę migracyjną rządów Merkel. Powodów jest jednak więcej a poszukiwania prędzej czy później trafią na trop polityki energetycznej i klimatycznej. Dlaczego największa wygrana populistycznej partii wydarzyła się w regionach odkrywkowych? I co ma wspólnego brak pewności ze złością?

mh

Wokół szczytu klimatycznego COP 22 w Marrakeszu – Trzeźwość i sarmatyzm

Po happeningowym Paryżu, trzeźwy Marrakesz. Musimy się bardziej starać, aby zachować dobry klimat

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.