artykuł

Filipiny: jak pomóc, gdzie wpłacić

15 listopada 2013 min
(galeria fotografii)

Filipińczycy w zniszczonych regionach ciągną już resztkami sił. Niszczone wielokrotnie państwo, o złej infrastrukturze, także tej sanitarnej i wodnej nie tym razem nie podźwignie się bez pomocy z zewnątrz

Filipiny nawiedza średnio 8 tajfunów oraz około 900 trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów w ciągu roku. Najwięcej na świecie. Dlaczego jest tam tyle katastrof?

Na otwarciu Szczytu Klimatycznego w Warszawie 11 listopada przedstawiciel Filipin Yeb Sano opowiadał o skutkach tajfunu Haiyan, który w ciągu weekendu spustoszył jego ojczyznę.

„Zniszczenie jest niewyobrażalne. Nie mogę znaleźć słów na to co się dzieje. […] Czekam na wieści od mojej rodziny. Mam już kontakt z moim bratem, który na szczęście przeżył katastrofę. Przez ostatnie dwa dni zbierał ciała własnymi rękami. Nie je i jest bardzo zmęczony... Pomoc żywnościowa nie może dotrzeć do najbardziej zniszczonych rejonów”

Na fali emocji Yeb Sano zapowiedział głodówkę dopóki państwa nie nie podejmą wiążących decyzji w sprawie klimatu. „To co przechodzi moje państwo to wina ekstremalnych zmian klimatycznych. To co się dzieje to szaleństwo”.
 

Kraj burz

Według raportu sporządzonego przez Światową Organizację Zdrowia i Centrum ds. Epidemiologi i Katastrof Katolickiego Uniwersytetu w Louvain na Filipinach ginie rocznie najwięcej osób w związku z klęskami żywiołowymi. W 2012 roku zginęło tam 2385 osób, (drugie na liście Chiny to 802 ofiary), a 85 procent katastrof to właśnie tajfuny i powodzie i lawiny błotne wywołane silnymi deszczami.

Haiyan jest jednym z najpotężniejszych tropikalnych cyklonach jakie nawiedziły Filipiny od kiedy prowadzone są badania. Wiatr wiejący 341 km/h (najwięcej w historii) zabił według szacunków ponad 10 tysięcy osób. Swoje domy musiało opuścić 100 tys. dzieci poniżej 5. roku życia, 60 tys. kobiet w ciąży i karmiących matek.

Ale nad Filipinami prawie nigdy nie jest spokojnie. Na 80 tajfunów jakie tworzą się rocznie nad Pacyfikiem, średnio aż 19 przechodzi nad Filipinami, a od sześciu do dziewięciu zagraża życiu człowieka. Równie niebezpieczne są trzęsienia ziemi – choćby w październiku 2013 w wyspę Bahol uderzyło najgorsze trzęsienie od dwóch dekad. 220 ofiar.

7,106 puzzli

Dodatkowo sytuację pogarsza geografia Filipin. Państwo leży na 7,106 wyspach z czego ponad dwa tysiące jest zamieszkane. Tylko 20 procent dróg w państwie jest utwardzonych, a kolejne tajfuny i trzęsienia ziemi nie pozwalają na rozbudowę infrastruktury. Nawet mimo zwiększenia przez prezydenta państwa Benigno Aquino wydatków na drogi o 47 procent od 2010 roku.

„Klęski żywiołowe wpływają na ubóstwo w państwie. Przez brak infrastruktury w państwie powoduje, że tysiące ludzi nie ma dostępu do ośrodków handlu. Ale ulice, a zwłaszcza drogi poza miastami nie mogą być naprawione po latach katastrof” - wskazuje raport Banku Światowego z 2012 roku.

- Filipińczycy w zniszczonych regionach ciągną już resztkami sił. Niszczone wielokrotnie państwo, o złej infrastrukturze, także tej sanitarnej i wodnej nie tym razem nie podźwignie się bez pomocy z zewnątrz – mówi Zofia Dulska z polskiego oddziału UNICEF.

Polskie organizacje pomocowe już zaapelowały o pomoc dla Filipińczyków:

UNICEF Polska>>

Polska Akcja Humanitarna>>

źródło: newsweek

tytul: GREENPEACE wspiął się na ministerstwo gospodarki w proteście przeciwko Szczytowi Węglowemutytul: Raport NGO: Banki inwestują w wydobycie węglatytul:  Międzynarodowy Marsz dla Klimatu - COP 19 - Warszawa 16.11.2013tytul: Światowe NIE dla Elektrowni Północ  – międzynarodowa akcja wysyłania listów do inwestoratytul: Rząd próbuje „puścić z dymem” sektor odnawialnych źródeł energii. tytul: Energia obywatelska dla dobrego klimatu: Otwarta debata o Polsce i jej przyszłości tytul: Europa nie poradzi sobie bez węglatytul: Stop nieodpowiedzialnej polityce Wrocławia wobec zieleni.
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Recykling Dał Owoce

Od września do grudnia został zorganizowany cykl akcji hasłem "Recykling Daje Owoce".

mh

"Świeć Przykładem"

W zamian za elektroodpady i zużyte baterie Warszawianki i Warszawiacy dostaną ekologiczne latarki, a to wszystko w ramach akcji "Świeć Przykładem", która będzie zorganizowana 18 i 19 listopada w sklepie Strefa Wnętrza (Leroy Merlin) przy ulicy Ostrobramskiej 73B w Warszawie. Elektroodpady, począwszy od drobnych (lampki LED, kabelki ...) po duże elektrograty (lodówki, pralki, telewizory ... ) będą bezpłatnie przyjmowane na parkingu przed sklepem w godzinach od 10 do 16.

mh

Śmieci skrzydeł nie mają!

Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów.  Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach.

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.