×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

16 października 2013
Zasoby naturalne
 

Śledź bałtycki znów z zielonym światłem

Cztery z siedmiu poławianych komercyjnie w Bałtyku stad ryb znajduje się na stabilnym poziomie – o dwa więcej niż w roku 2013. Wśród nich znajdują się także stada śledzia.

Śledź powrócił na zielone światło w zaktualizowanym poradniku ekologicznym WWF „Jaka ryba na obiad?”. Od przypadających na 17 października decyzji ministrów ds. rybołówstwa Unii Europejskiej w sprawie kwot połowowych na rok 2014 zależy, czy pozytywny trend odbudowy bałtyckich zasobów zostanie utrzymany i czy ocalimy łososia bałtyckiego.

Doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że podejmowanie zgodnych z doradztwem naukowym decyzji w sprawie wielkości połowów pozwala na obudowę lub utrzymanie populacji poławianych gatunków ryb na stabilnym poziomie – tłumaczy Piotr Prędki z WWF Polska – Dlatego wzywamy Ministrów do odrzucenia propozycji Komisji Europejskiej, która proponuje połowy łososia bałtyckiego na poziomie wyższym o 40% od tego proponowanego przez naukowców z Międzynarodowej Rady Badań Morza.

Propozycja Komisji Europejskiej stoi w sprzeczności ze zobowiązaniami jakie Unia Europejska podjęła w ramach zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa Unii Europejskiej – tj. odbudową, najpóźniej do 2020 roku, populacji poławianych komercyjnie ryb do stabilnych poziomów. Może też doprowadzić do dalszego spadku liczebności stad łososia i w perspektywie wieloletniej, zagrozić całemu sektorowi rybołówstwa łososiowego.

Jak wynik z raportu przygotowanego dla WWF odbudowa 43 stad ryb do roku 2022 pozwoliłaby polskim rybakom na zwiększenie zysków o 10-20 procent i wyładunków o 45 tysięcy ton rocznie – mówi Prędki – Jednak, aby tak się stało ministrowie muszą opierać swoje decyzje o doradztwo naukowe a nie krótkowzroczne cele ekonomiczne.

Na stan populacji ryb wpływają nie tylko decyzje ministrów rybołówstwa. Każdy z nas poprzez codzienne wybory konsumenckie decyduje o tym, jakie ryby są poławiane. Aby pomóc konsumentom w wyborze niezagrożonych gatunków ryb WWF opublikował właśnie kolejną wersję poradnika „Jaka ryba na obiad?” dostępną na stronie ryby.wwf.pl.

Każdy z umieszczonych w poradniku gatunków ma przypisany kolor, który wskazuje na stan jego populacji – dodaje Prędki. – W ubiegłym roku śledź bałtycki znajdował się na świetle żółtym i zalecaliśmy ostrożność przy zakupie tej ryby. W zaktualizowanym poradniku śledź znalazł się na świetle zielonym – głównie dzięki zrównoważonej eksploatacji stad bałtyckich tego gatunku w zeszłym roku. Mamy nadzieje, że w wyniku właściwych decyzji ministrów także łosoś bałtycki znajdzie się w przyszłości wśród rekomendowanych przez WWF ryb.

źródło: http://www.gospodarkamorska.pl

Zasoby naturalne

Relacja z konferencji w Berlinie „Kiedy koncerny zarządzają protestami” (26.09.2015)
czytaj całość
Chiński import ropy naftowej osiągnął rekordową wysokość w liczbie 7,4 mln baryłek dziennie w kwietniu, deklasując Stany Zjednoczone, które importowały (...)
czytaj całość
19 sierpnia ludzkość wyczerpała zasoby Ziemi. Do końca roku będziemy żyć na ekologiczny kredyt, co jeszcze bardziej zwiększy nasz dług (...)
czytaj całość
Amerykańska prawniczka pomagająca społecznościom lokalnym w USA w walce z wydobyciem gazu łupkowego i ropy łupkowej metodą szczelinowania hydraulicznego , (...)
czytaj całość
Cztery z siedmiu poławianych komercyjnie w Bałtyku stad ryb znajduje się na stabilnym poziomie – o dwa więcej niż w (...)
czytaj całość
Spółka Silurian otrzymała koncesję na szczelinowanie hydrauliczne z użyciem chemikaliów w celu poszukiwania tego surowca.
czytaj całość
Lausitzer Rundschau: W miejscowości Spremberg eksperci dyskutowali o zanieczyszczeniu rzeki związkami żelaza.
czytaj całość
Ministerstwo Zasobów Naturalnych Rosji planuje wydać Gazpromowi pozwolenia na prace na obszarze szelfu arktycznego na przełomie października i listopada.
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej