×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

23 lutego 2015
info
 

Newsletter 01/2015

styczeń 2015

W tym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo m.in. informacje o tym jak wielkopolscy rolnicy bronią swej ziemi przed "odkrywkowym kataklizmem", o fatalnej kondycji polskich kopalni węgla kamiennego i, niejako w odpowiedzi na to, o ciekawej propozycji debaty prowadzącej do umowy społecznej w energetyce, a także o ratowaniu "poprawką prosumencką" kiepskiej ustawy o odnawialnych źródłach oraz o topnieniu polskich marzeń o łupkowej potędze – po wycofaniu się z Polski koncernu Chevron i film przedstawiający austriackie gminy Güssing i Mureck, które postawiły na odnawialną samowystarczalność energetyczną dając pracę mieszkańcom a tym gminom rozwój.

Życzymy Państwu pożytecznej i inspirującej lektury.

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

„Jesteśmy rolnikami, nie górnikami” - protest przeciwko budowie kopalni odkrywkowej Miejska Górka-Poniec-Krobia

(źródło: stopkopalni.pl)
500 ciągników i kilkutysięczny pochód przez kilka godzin spowalniały ruch na krajowej „Piątce”. W ten sposób rolnicy protestowali przeciwko budowie kopalni odkrywkowej w południowej Wielkopolsce. To jedna z największych manifestacji ostatnich lat w tym województwie. – Nie damy zniszczyć dorobku naszego życia – zapowiadają mieszkańcy.
Więcej>>

Polscy rolnicy szykują powstanie

(źródło: The Guardian / eko.org.pl)
Firma HEINZ i rolnicy z zachodniej Polski walczą z planami budowy kopalni węgla brunatnego. Nie oddadzą ziemi pod kopalnię odkrywkową. Eksperci twierdzą, że w przypadku powstania kopalni zniszczone zostaną 22 miejscowości. Kopalnia odkrywkowa planowana jest tam przez polski koncern energetyczny PAK.
Więcej>>

Pod Prąd - Informator lubuski 1 (21) / 2015

(źródło: eko.org.pl)
A w numerze m.in. o tym jak arogancja polskiego rządu utrudnia obywatelom produkcję prądu i ułatwia koncernom zanieczyszczanie środowiska, o apetycie PGE na aktywa Vattenfallu w Niemczech i w kontrze do tego – ósmym na niemieckich Łużycach marszu gwiaździstym pod hasłem zaprzestania planów budowy nowych kopalni węgla brunatnego, w którym wzięli udział także polscy Łużyczanie ze stowarzyszenia "Nie kopalni odkrywkowej".
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 9 stycznia 2015
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)
A w nim m.in. o tym, że rok 2014 był najcieplejszym w historii Niemiec, że 57 proc. mieszkańców Brandenburgii jest przeciwko budowie nowych kopalni węgla brunatnego i ma dość poświęcania na to terenów chronionych.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2015
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)
A w nim m. in. o tym, że berlińska izba deputowanych jest przeciwna planom budowy kopalni Welzow-Süd II, które zagrażają pozyskiwaniu wody pitnej dla Berlina oraz są niezgodne z celami klimatycznymi niemieckiej stolicy.
Więcej>>

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Wojna na Ukrainie a polityka energetyczna UE

(źródło: zielonewiadomosci.pl)
Uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu ziemnego i ropy naftowej jest dla niej sporym zagrożeniem. Warto pamiętać, że Rosja może się zbroić i zachowywać agresywnie dzięki pieniądzom, jakie kraje Unii Europejskiej wydają na wspomniane surowce.
Więcej>>

Potrzebna umowa społeczna w energetyce

(źródło: ekonomia.rp.pl)
Energetyka jest sprawą zbyt poważną aby decyzje o niej pozostawić na wyłączność energetykom – piszą w Rzeczpospolitej eksperci Radosław Gawlik i Marcin Stoczkiewicz.
Więcej>>

Nikt nie ma złudzeń w sprawie zamykania kopalń

(źródło: Rafał Zasuń, wysokienapiecie.pl)
Rząd wiedział to na bank, a związkowcy prawdopodobnie też: porozumienie z 17 stycznia w części dotyczącej rezygnacji z zamykania nierentownych kopalń jest niewykonalne - ze względu na treść Decyzji Rady UE nr 787 z 2010 r. Pozwala ona na pomoc tylko dla zamykanych kopalń, i tylko do 2018 r.
Więcej>>

PGE patrzy na Vattenfall. Będzie kopalnia bez elektrowni?

(źródło: zielonagora.gazeta.pl)
Nasz największy producent prądu jest zainteresowany transakcją, która może być warta od 2 do 3 mld euro. - Musimy zbudować silnych energetycznych czempionów narodowych. Nie wykluczam akwizycji przekraczających granice państwowe - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński.
Więcej>>

Dość czarne statystyki dla unijnego węgla kamiennego

(źródło: eko.org.pl)
Polskie górnictwo od kilku lat dominuje w unijnym górnictwie węgla kamiennego. Jednak popyt na ten surowiec słabnie, a ponadto zaspokajany jest on już głównie importem spoza krajów UE.
Więcej>>

Davos: Antyglobaliści "nagradzają" Chevron

(źródło: wyborcza.biz)
Najgorsi z najgorszych - w tym roku nagroda Public Eye Award została przyznana jednej firmie spośród dotychczas "wyróżnianych". Dostał ją Chevron za zatrucie ropą lasów deszczowych i unikanie odpowiedzialności.
Więcej>>

Atom

Zaskakujący zwrot ws. elektrowni atomowej. Polska straci miliony złotych?

(źródło: biznes.onet.pl)
Elektrownia atomowa w Polsce łapie kolejne opóźnienie. Tuż przed świętami spółka stworzona do jej budowy PGE EJ1 poinformowała o zerwaniu kontraktu z australijską firmą WorleyParson, która prowadziła badania środowiskowe i lokalizacyjne dla tej inwestycji (o czy informowaliśmy w poprzednim numerze – red.). Ten zaskakujący ruch znacząco opóźni powstanie elektrowni atomowej i przyniesie Polsce milionowe straty.
Więcej>>

Czy rząd chce elektrowni atomowej w Polsce?

(źródło: wiadomosci.onet.pl)
- Program Polskiej Energetyki Jądrowej powinien zostać zawieszony - mówi Onetowi Ludwik Dorn, obecnie poseł niezrzeszony.
Więcej>>

RPA nie chce być już uzależniona od węgla, miliardy dolarów na energię atomową

(źródło: srodowisko.abc.com.pl)
Republika Południowej Afryki, jedna z najbardziej zależnych od węgla gospodarek świata (wydobywa ponad 220 mln ton węgla rocznie i powstaje z niego ponad 90 proc. prądu), emituje rocznie grubo ponad pół miliarda ton dwutlenku - połowę emisji całej Afryki. Chcąc się wywiązać ze swego zobowiązania redukcji (do 2025 r.) emisji gazów cieplarnianych o ponad 40 proc. wybrała, budzący wątpliwości, program rozwoju energetyki atomowej.

Komentarz redakcji:
Atom? W Afryce? Czyżby w RPA lobby atomowe zwyciężyło ze Słońcem?
Więcej>>

Atom najczystszym źródłem energii

(źródło: geekweek.pl / Independent)
Grupa 75 czołowych biologów świata ma w przyszłym miesiącu opublikować w magazynie Conservation Biology list otwarty, w którym nawołują oni do porzucenia źródeł energii takich jak ropa, gaz czy węgiel na rzecz dużo bardziej ekologicznych rozwiązań – głównie atomu.

Komentarz redakcji:
Biolodzy za atomem? Pewnie posłuchali głosu zwierząt, roślin, oceanów .... i mieszkańców Fukushimy... albo innych bardziej prozaicznych głosów.
Więcej>>

Niska emisja 

Himalaista Andrzej Bargiel walczy ze smogiem w Zakopanem (FILM)

(źródło: chronmyklimat.pl)
Ludzie pytają, co w górach jest ważne, a ja odpowiadam, że to samo, co w życiu: oddychanie – mówi wybitny narciarz wysokogórski Andrzej Bargiel w spocie „Walka o oddech”, promującym kampanię Podhalańskiego Alarmu Smogowego.
Więcej>>

Ministerstwo Środowiska reaguje na antysmogowe akcje obywateli

(źródło: gramwzielone.pl)
Jednym z priorytetów resortu będzie w tym roku walka z zanieczyszczeniem powietrza. Ministerstwo przygotuje (do połowy lutego) Krajowy program ochrony środowiska, który ma zawierać konkretne, adresowane do samorządów kierunki działań i rozwiązania legislacyjne prowadzące do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.
Więcej>>

Muszyna chce pozwać ekologów, domaga się odszkodowania

(źródło: wyborcza.biz)
Burmistrz Muszyny żąda milionowego odszkodowania od ekologów, którzy uznali, że niezgodnie z prawem pobiera opłatę uzdrowiskową od kuracjuszy. Zapowiada też pozew sądowy, do którego dołączą inne uzdrowiska.

Komentarz redakcji:
Pan Burmistrz dr Golba dużo ryzykuje, bo jeśli wygra proces i okaże się, że zgodnie z prawem pobiera opłatę za zatrute powietrze to dopiero będzie rwetes. Może lepiej Panie Burmistrzu zamiast się procesować po prostu "uzdrowić" powietrze w uzdrowisku.
Więcej>>

W Solankach płacą za brudne powietrze? Radny pyta prezydenta

(źródło: express.bydgoski.pl)
Inowrocław ma być jednym z trzech miast w województwie, które nie spełniają kryteriów uzdrowiska. Powietrze nie odpowiada normom. Radny powiatowy Jacek Olech skierował w tej sprawie zapytanie do prezydenta Ryszarda Brejzy.
Więcej>>

Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach – winne piece na węgiel

(źródło: chronmyklimat.pl)
Rozmowa Piotra Siergieja z Andrzejem Gułą z krakowskiego Instytutu Ekonomii Środowiska o zanieczyszczeniu powietrza w polskich miastach i działaniach Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Więcej>>

By mieć czyste powietrze potrzebujemy krajowego systemu gospodarowania energią

(źródło: chronmyklimat.pl)
To bardzo ważne by samorządy miały swoje przedstawicielstwo na poziomie kraju, mogły wymieniać się swoimi doświadczeniami i uzyskiwać wytyczne jak opracowywać i realizować gospodarkę niskoemisyjną.
Więcej>>

Dramat w Szanghaju, zanieczyszczenie powietrza 15-krotnie większe od normy

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Gospodarcza stolica Chin, Szanghaj, został 25 stycznia w niedzielę na 20 godzin spowity gęstą warstwą popiołu – wynika z danych opublikowanych przez władze. Poziom pyłu PM2,5, czyli bardzo małych mikroskopijnych cząstek zawieszonych w powietrzu, który powoduje poważne szkody dla zdrowia, osiągnął w szczytowym momencie 360 mikrogramów na metr sześcienny.
Więcej>>

Smog znów zawisł nad chińską stolicą. Wszyscy chodzą w maseczkach

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Poziom zanieczyszczenia w Pekinie przekroczył w czwartek (15 stycznia) ponad 20-krotnie dopuszczalne normy, na co wpływ ma panująca nad Chinami cyrkulacja powietrza. Gigantyczna inwersja sprzyja osiadaniu zanieczyszczeń tuż przy powierzchni ziemi, co może powodować poważne problemy zdrowotne wśród osób mających problemy z układem oddechowym – informuje AFP.
Więcej>>

Łupki

Chevron wycofuje się z Polski

(źródło: obywatelekontroluja.pl)
31 stycznia 2015 r. agencja Reuters podała informację, że Chevron po 6 latach ostatecznie wycofuje się z poszukiwania gazu z łupków w Polsce i w całym regionie. Dodatkowym powodem wycofania się Chevronu z Polski jest także to, że firma musiała zmierzyć się z ostrymi protestami społecznymi.
Więcej>>

Szkocja wstrzymała wydawanie zezwoleń na gaz łupkowy

(źródło: tvn24bis.pl)
Władze Szkocji ogłosiły (28.01.2015) wstrzymanie wydawania zezwoleń na prace związane z wydobyciem gazu łupkowego do czasu zbadania wpływu szczelinowania hydraulicznego na zdrowie oraz innych konsekwencji tej metody.
Więcej>>

Spór o gaz łupkowy w Wielkiej Brytanii

(źródło: stefczyk.info)
Choć moratorium na szczelinowanie wygasło już ponad dwa lata temu, jak dotąd żadna z firm zainteresowanych brytyjskimi łupkami nie zdecydowała się na drugie podejście do tej decydującej fazy poszukiwań.
Więcej>>

USA: Na skraju łupkowego bankructwa

(źródło: dw.de)
Obecny kryzys amerykańskiego sektora łupkowego jest dla USA pierwszy w historii. Nigdy przedtem ropy i gazu z łupków nie wydobywano.
Więcej>>

Odnawialne źródła energii (OZE)

Społeczeństwo do posłów. Żądamy zielonego światła dla energetyki obywatelskiej

(źródło: koalicjaklimatyczna.org)
83 organizacje, firmy i instytucje wystosowały list do posłów wzywający do poprawienia ustawy o odnawialnych źródłach energii. List został przekazany posłom przed 84. posiedzeniem Sejmu (13-16.01.2015), na którym odbyło się drugie czytanie ustawy.
Więcej>>

Sejm uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii - komentarz Instytutu Energetyki Odnawialnej

(źródło: ieo.pl)
Podczas głosowania przyjęto (wbrew stanowisku rządu) tzw. poprawkę prosumencką dotyczącą wprowadzenia, po raz pierwszy w Polsce, systemu taryf gwarantowanych (FiT) dla najmniejszych wytwórców energii z OZE – mikroprosumentów eksploatujących najmniejsze mikroinstalacje o mocach poniżej 10 kW.

Komentarz redakcji:
To bardzo cieszy, że w Sejmie znalazła się większość wspierająca obywatelską energetykę, niestety w Senacie większość ma obywatelska tylko z nazwy Platforma i obawiamy się, że tam lobby energetyki koncernowej może tę prosumencką poprawkę skasować.
Więcej>>

Los poprawki prosumenckiej nadal nieznany

(źródło: koalicjaklimatyczna.org)
Na łączonym posiedzeniu senackich komisji Gospodarki Narodowej i Środowiska nie doszło do ostatecznych rozstrzygnięć w sprawie zapewnienia cen gwarantowanych dla najmniejszych przydomowych instalacji OZE. Posiedzenie zostało zwieszone do dnia 4 lutego, dzień przed posiedzeniem plenarnym Senatu, na którym mają odbyć się głosowania nad ustawą o odnawialnych źródłach energii.
Więcej>>

Kto i dlaczego boi się prosumenta?

(źródło: odnawialny.blogspot.com)
Bój idzie o to, czy obywatel zostanie wtłoczony w model biznesowy państwowego monopolu i sprowadzony do roli biernego odbiorcy energii i płatnika – pisze na swoim blogu Grzegorz Wiśniewski, szef Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO).
Więcej>>

Ustawa o OZE - nie cieszy, gdy jest

(źródło: eko.org.pl)
Przyjęta przez Sejm ustawa o OZE nadal jest szkodliwa dla polskiej gospodarki. Obroniono jedynie nowe przepisy dla przydomowych elektrowni - komentuje Anna Ogniewska, ekspertka Greenpeace ds. odnawialnych źródeł energii.
Więcej>>

Z ostatniej chwili (!) - informacja specjalna ws. ustawy o OZE

po wielu perturbacjach i faktycznym skasowaniu w Senacie poprawki prosumenckiej wczoraj (20 lutego) Sejm senacki "hamulec" odrzucił i tę poprawkę jednak przyjął. To duży sukces wielu ludzi i organizacji, i pierwszy realny krok do energetyki obywatelskiej. Dziękujemy Wam wszystkim za poparcie i nacisk w tej sprawie, i posłom, że dali się przekonać do tego (już i tak spóźnionego o parę lat) rozwiązania. Teraz ustawa czeka już tylko na podpis Prezydenta. Więcej o tej sprawie w najbliższym numerze naszych Wiadomości.

Redakcja

Czego możemy się uczyć z niemieckiej Energiewende?

(źródło: wysokienapiecie.pl)
Z dyskusji przetaczającej się w polskich mediach można odnieść wrażenie, że Niemcy nie realizują spójnej i długofalowej polityki klimatyczno-energetycznej, a bezpieczeństwo energetyczne największego społeczeństwa w UE jest zagrożone. Spróbujmy przedstawić szerzej – nie tylko z perspektywy koncernów węglowych i atomowych – sytuację za naszą zachodnią granicą – piszą Dariusz Szwed i Radosław Gawlik. Autorzy nie tylko polemizują z tezami artykułu Rafała Zasunia (Węglowa schizofrenia Niemiec – TU)  ale też prezentują własną ocenę i możliwe pozytywne wnioski dla Polski.
Więcej>>

Miliard złotych więcej na OZE i ochronę środowiska z NFOŚiGW

(źródło: chronmyklimat.pl / Newseria.pl)
Fundusz wyda 6,6 mld zł z środków własnych oraz unijnych. Ruszył już nabór wniosków w sprawie przystąpienia banków do programu Prosument. Za pośrednictwem wyłonionych instytucji finansowych Polacy będą mogli ubiegać się o dopłaty do instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Więcej>>

Społeczeństwo obywatelskie głównym podmiotem produkcji energii z OZE

(źródło: gramwzielone.pl)
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) dokonał krytycznej oceny stanu wdrożenia dyrektywy 2009/28/WE o promocji odnawialnych źródeł energii w wybranych krajach Unii Europejskiej, wskazując na potrzebę priorytetowego wsparcia dla obywateli chcących produkować energię w źródłach rozproszonych.
Więcej>>

Ustawa o OZE – korzystna dla bezpieczeństwa Polski

(źródło: chronmyklimat.pl)
Przyjęte w ustawie o OZE rozwiązania nie są doskonałe, brak w nich zapisów dotyczących spółdzielni energetycznych, mieszkaniowych, czy wspólnot, ale przybliżają one Polskę do globalnych trendów rozwoju energetyki.
Więcej>>

Energetyczna alternatywa - słońce świeci wszędzie :)

(źródło: eko.org.pl)
Film jest naszym (EKO-UNII) głosem w dyskusji o kształcie polityki energetycznej Polski. Przedstawia austriackie gminy, które postawiły na samowystarczalność, energetykę prosumencką, opowiada o prostych i świetnie działających prawach ekonomicznych. Gminy Güssing i Mureck produkują energię same.
Więcej>>

W czerwcu rusza Centrum Badawcze PAN poświęcone OZE

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
W Gminie Jabłonna koło Warszawy powstaje nowoczesne Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk poświęcone energii odnawialnej. Jego otwarcie zapowiedziano na czerwiec 2015 r.
Więcej>>

Politechnika zbada najbardziej opłacalne instalacje OZE

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Jaki układ instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii sprawdza się najbardziej w konkretnych warunkach zbada m.in Politechnika Białostocka.
Więcej>>

Wspólnota mieszkaniowa oszczędza na energii dzięki instalacji OZE

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Wspólnota mieszkaniowa "Śląska 12" w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie) zainwestowała w instalację złożoną z paneli fotowoltaicznych o mocy 40 kW i pompy ciepła. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić głównie na energii cieplnej.
Więcej>>

W. Brytania: 700 MW domowych instalacji PV w 2014 r. dzięki FiT

(źródło: gramwzielone.pl)
Dane przekazane przez brytyjskie ministerstwo energetyki i zmian klimatu potwierdzają dobrą kondycję brytyjskiego rynku prosumenckiego.
Więcej>>

Pakistan stawia na prosumentów i wprowadza net-metering

(źródło: gramwzielone.pl)
Rząd Pakistanu wprowadzi szereg regulacji mających wspierać rozwój rodzimego rynku domowych mikroinstalacji OZE.
Więcej>>

Malmö: zrównoważone miasto przyszłości

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Szwedzkie miasto Malmö to wzorcowy przykład zrównoważonego rozwoju. Pozytywne zmiany zaczęły się od dzielnicy portowej - niegdyś wymarłej, a dziś kwitnącej i zasilanej wyłącznie energią z OZE. Do 2030 r. w podobny sposób ma funkcjonować całe miasto.
Więcej>>

Norweski dom produkuje więcej energii niż zużywa

(źródło: oze.pl)
Norwegowie zaprojektowali eksperymentalny dom, który produkuje trzy razy więcej prądu niż zużywa. Wszystko dzięki nowoczesnej architekturze oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
Więcej>>

Słońce

Fotowoltaika najszybciej taniejącą technologią OZE

(źródło: gramwzielone.pl)
Tak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency - IRENA) koszt produkcji energii w instalacjach fotowoltaicznych w ostatnich latach spadał najszybciej spośród wszystkich technologii wytwarzania zielonej energii. Np. koszt małych, domowych instalacji fotowoltaicznych spadł od 2008 r. - według obliczeń IRENA - o 70 proc.
Więcej>>

Energetyka słoneczna – coraz szybszy rozwój w Emiratach Arabskich

(źródło: ebe.org.pl)
Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapowiedziały zwiększenie inwestycji w energetykę słoneczną, bo w dłuższej perspektywie lepiej mieć własne niezależne od wahań na rynku węglowodorów źródło energii.

Komentarz redakcji:
"Siedząc na ropie" myślą przyszłościowo, czego tak brakuje naszym politykom.
Więcej>>

Gmina Wola Uhruska (Lubelszczyzna) zbudowała farmę fotowoltaiczną

(źródło: gramwzielone.pl)
Budowa farmy fotowoltaicznej w Woli Uhruskiej kosztowała 3,2 mln zł, z czego 1,2 mln pochodziło z unijnej dotacji otrzymanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa lubelskiego na lata 2007-2013.
Więcej>>

Uliczne lampy zasilane energią słoneczną i wiatrową

(źródło: technowinki.onet.pl)
Wbrew pozorom oświetlenie ulic stanowi całkiem poważną pozycję w miejskich budżetach. Technologia opracowana przez hiszpański startup Eolgreen pozwoli znacznie ograniczyć koszt miejskiego oświetlenia.
Więcej>>

Zasilany energią słoneczną samolot ruszy w poróż dookoła świata

(źródło: whatnext.pl)
W dzisiejszych czasach technologia zasilania słońcem to nie nowość, ale ten samolot jest wyjątkowy; 72-metrowy potwór jest szerszy od Boeinga 747 (rozpiętość skrzydeł 60 m), ale waży jedynie 2300 kg.
Więcej>>

Wiatr

Energia wiatrowa pokrywa już 39 proc. zapotrzebowania Danii na elektryczność

(źródło: biznestuba.pl)
W roku 2014 energia z wiatraków pokryła ponad 39 procent zużycia prądu elektrycznego Danii. To już kolejny duński rekord świata i dobry wskaźnik w drodze do celu, którym jest bycie pierwszym krajem wolnym od energii z paliw kopalnych w 2050 roku.
Więcej>>

Na ustawę o OZE energetyka wiatrowa czekała 4 lata

(źródło: innpoland.pl)
Dla biznesu 4 lata to cała wieczność, szczególnie przy inwestycjach na taką skalę. Według raportu Ernst&Young o wpływie energetyki wiatrowej na polską gospodarkę, średni nakład inwestycyjny na budowę lądowej farmy wiatrowej to 6,6 miliona złotych na 1MW mocy zainstalowanej.
Więcej>>

Acciona wybuduje trzecią farmę wiatrową w Polsce

(źródło: gramwzielone.pl)
Farma Wiatrowa Poniec II (o łącznej mocy 30 MW) powstanie w gminie Poniec, pod Gostyniem, w województwie wielkopolskim.

Komentarz redakcji:
Miejmy nadzieję, że już za chwilę wiatr wywieje z tego województwa – ku radości wielkopolskich rolników – odkrywkowe ambicje "kopalnianego lobby".
Więcej>>

2 GW nowych mocy w kanadyjskich elektrowniach wiatrowych w 2014 roku

(źródło: chronmyklimat.pl / renewables.seenews.com)
Koszty wybudowania 37 nowych farm wiatrowych wyniosły w sumie 2,5 mld euro. 40 proc. nowych farm wiatrowych jest własnością lub współwłasnością organizacji ludności indiańskiej First Nations, samorządów lokalnych lub farmerów.
Więcej>>

Klimat

Klimatyczne podsumowanie roku 2014 i prognozy na 2015 – w radiu TOK FM

(źródło: eko.org.pl)
Redaktor Ewa Podolska i Radosław Gawlik w rozmowie z prof. Zbigniewem Karaczunem podsumowują klimatyczne wydarzenia ubiegłego roku i stawiają prognozy na rok bieżący.
Więcej>>

Prognozy IPCC dla Polski i regionu

(źródło: chronmyklimat.pl)
W cyklu „Prognozy IPCC dla Polski i regionu” Marta Śmigrowska omawia zmiany klimatu w obecnym stuleciu i potrzeby adaptacyjne w poszczególnych dziedzinach życia. 

cz. 1: Upały i zdrowie Polaków
Zagrożenia dla zdrowia Polaków i koniecznych zmianach w służbie zdrowia.
Więcej>>

cz. 2: Bioróżnorodność i turystyka
Wpływ drastycznych upałów na florę i faunę oraz na turystykę i szukaniu dobrej strategii adaptacji w tych obszarach.
Więcej>>

cz. 3: Susze i straty w rolnictwie
O stosunkach wodnych w naszym regionie i poszukiwaniu rozwiązań, które złagodzą skutki susz i zapewnią nam bezpieczeństwo żywnościowe.
Więcej>>

Firmy dbające o klimat zarabiają więcej

(źródło: chronmyklimat.pl)
Duże polskie spółki giełdowe zaczynają dostrzegać problem zmian klimatu. To dobrze, bowiem jak wynika z raportu EY oraz organizacji pozarządowej CDP, spółki dbające o klimat mają dużo lepsze wyniki finansowe od konkurencji.
Więcej>>

Australia w opałach, liczba gorących dni podwoi się w ciągu najbliższych 75 lat

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Roczna liczba dni bardzo gorących w Australii może się dwukrotnie zwiększyć w ciągu najbliższych 75 lat – wynika z prognozy skutków zmian klimatu sporządzoną przez australijską agencję nauki CSIRO. W miastach takich jak Alice Springs liczba dni z temperaturami powyżej 35 stopni wzrośnie z aktualnych 94 do 190 – stwierdził Kevin Hennessy.
Więcej>>

Na Bajkale stan wyjątkowy z powodu niskiego poziomu wody

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Na Bajkale wprowadzono stan wyjątkowy z powodu niskiego, bliskiego krytycznemu, poziomu wód - podało radio Echo Moskwy. Poziom wody w Bajkale jest po raz pierwszy od 60 lat tak niski.
Więcej>>

Brytyjczycy potwierdzają, rok 2014 jednym z dwóch najgorętszych w historii

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Poprzedni rok, wraz z 2010, był najgorętszym w całej historii pomiarów meteorologicznych – wynika z podsumowania brytyjskiego centrum Met Office. Według japońskich i amerykańskich danych rok 2014 był najcieplejszym od 1850 roku.
Więcej>>

Największa od 85-ciu lat susza w Brazylii

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
21 stycznia na konferencji prasowej minister środowiska Brazylii, Isabella Teixeira, oświadczyła, że susza w kraju jest największa od co najmniej 1930 roku. Główny rezerwuar wody dla największej miejskiej metropolii na południowej półkuli naszej planety – brazylijskiego Sao Paulo – może w ciągu 80-ciu lat całkowicie wyschnąć – informuje agencja AFP. Teraz, czyli w szczycie pory deszczowej, woda wypełnia jedynie 6 proc. (!) objętości zlewni Kantareyra, z której pochodzi woda dla miasta.
Więcej>>

Czy do 2050 r. wyginą m.in. tygrysy, pandy i nosorożce?

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Globalne zmiany klimatu, a także dalsza działalność człowieka mogą doprowadzić do gwałtownego wzrostu ryzyka wyginięcia kolejnych gatunków zwierząt – informuje agencja Associated Press.
Więcej>>

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA 
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej