×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

30 sierpnia 2014
info
 

Newsletter 08/2014

intro

sierpień 2014

W kolejnym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo m.in. relację ze wspaniałej, wielotysięcznej, międzynarodowej akcji Łańcuch ludzi STOP Odkrywce oraz informacje o gigantycznych światowych dopłatach do paliw kopalnych, o uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny zakazu palenia węglem na terenie Krakowa, oraz bardzo ciekawą dyskusję między wolnorynkowym Forum Obywatelskiego Rozwoju a zwolenikami energii odnawialnej, ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju.

Życzymy miłej i pożytecznej lektury

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Łańcuch ludzi STOP odkrywce! - relacja

Łącznie aż 7,5 tys. ludzi stanęło w łańcuchu i połączyło niemieckie Kerkwitz i polskie Grabice!!! Udało się! - pisze i dziękuje uczestnikom Iwo Łoś z Greenpeace Polska.
Więcej>>

Zbigniew Barski – Wójt gminy Gubin dziękuje za Łańcuch ludzi

Więcej>>

Stop odkrywce - wywiad z Anną Dziadek

Wywiad dla Gazety Regionalnej (wyd. Żary, 12.08.2014), w którym Anna Dziadek mówi m.in.:
- Tak jak kiedyś wóz drabiniasty ciągnięty przez konie odszedł do przeszłości tak i teraz kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego - powoli, ale nieuchronnie będą likwidowane. Po co więc inwestować w planowanie „fabryki furmanek”?
Więcej>>

Przeciw odkrywkom w Kleczewie

Ponad sto osób pikietowało przed siedzibą PAK KWB „Konin” w Kleczewie. Mieszkańcy, rolnicy i ekolodzy sprzeciwiają się w ten sposób nowym odkrywkom.
Więcej>>
Zobacz także>>

Węgiel Łużycki, 18 sierpnia 2014
BRUNICOWY ROZGLĔD

Nie tylko słowem zachęcano do udziału w Łańcuchu ludzi. Zespół „Berlinska droha” uwodził i zapraszał serbołużyckim śpiewem i muzyką.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 6 sierpnia 2014
BRUNICOWY ROZGLĔD

Prezydent Federalnego Urzędu Ochrony Środowiska, Maria Krautzberger, uważa, że budowa kopalni Welzow-Süd II koło Cottbus to „zła droga”. „Landy, które chcą nadal produkować prąd z węgla brunatnego nie prowadzą dobrej polityki ekologicznej oraz społeczno-gospodarczej” – powiedziała gazecie „Berliner Zeitung. „Aby zrealizować nasze cele polityki klimatycznej musimy ograniczyć podaż energii produkowanej z paliw kopalnych, stawiać na odnawialne źródła energii oraz znacznie podwyższyć stopień efektywności energetycznej”.

Komentarz redakcji: Ta wypowiedź wskazuje, że niemieccy urzędnicy ochrony środowiska naprawdę serio traktują to co robią.
Więcej>>

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Z węglem aż po grób, czyli koniec marzeń o zielonej energii w Polsce!

Według przygotowanego przez rząd Donalda Tuska dokumentu, przez najbliższe 30 lat głównym źródłem energii nadal będzie węgiel.
Więcej>>

Interpelacja w sprawie awarii w Elektrowni Kozienice i skażenia Wisły mazutem

W lipcu miała miejsce awaria w Elektrowni Kozienice, drugiej co do wielkości w Polsce. (...) Do rzeki wyciekło 9 ton mazutu.
Więcej>>

Elektrownie będą truły dłużej

Niestety, prezydent podpisał ustawę nowelizującą prawo ochrony środowiska wskazującą, że rząd robi wszystko, aby ominąć europejskie zobowiązania i zapewnić elektrowniom węglowym status quo.
Więcej>>

Rząd wie co będzie z węglem za 10 lat?

Nie można myśleć tylko o tym jak uratować Kompanię Węglową do najbliższych wyborów. Potrzebna jest wizja jak ta spółka ma prosperować przez wiele lat.
Więcej>>

Dopłaty do paliw kopalnych na świecie – 544 miliardy (!) dolarów rocznie

Przeciwnicy energii odnawialnej z upodobaniem podkreślają jej ekonomiczną nieopłacalność i konieczność dotowania tej nieefektywnej, ich zdaniem, energii. Czy zatem płacimy za energię, pochodzącą z paliw kopalnych, prawdziwie rynkową cenę?
Więcej>>

"Tani węgiel" czy energetyczna wolność?

Przeciwdziałanie rozgrywaniu „bronią energetyczną” przez rząd Rosji np. poprzez wspólne negocjacje warunków importu surowców jest politycznie nierealne. Musimy przechodzić na lokalne, niewyczerpywalne zasoby energii.
Więcej>>

Chińskie miasta rezygnują z PKB jako miary rozwoju

Ponad 70 chińskich miast i powiatów zrezygnowało z używania wskaźnika PKB (produktu krajowego brutto) jako sposobu oceny lokalnych rządów. Już nie wzrost gospodarczy będzie głównym kryterium oceny urzędników, ale wysiłki związane z ochroną środowiska i zmniejszaniem nierówności społecznych.
Więcej>>

"Projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 r. - postęp czy rozczarowanie?"

O tym dyskutowali w radiu TOK FM (w cyklu Energia dla Klimatu):
Małgorzata Smolak - prawniczka z Fundacji Clienth Earth, Iwo Łoś - koordynator Kampanii Klimat i Energia w Greenpeace Polska, Radosław Gawlik – współorganizator audycji, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA i prowadząca audycję redaktorka Ewa Podolska.

Więcej>> (logo TOK FM po prawej stronie)

Atom

Greenpace zaskarżył program polskiej energetyki jądrowej

Fundacja Greenpeace Polska złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, skargę dotyczącą Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ).
Więcej>>

Wielka Brytania: dwie elektrownie atomowe wstrzymały pracę z powodu usterki

(źródło: biznes.pl)
Francuski koncern EDF wyłączył dwie z ośmiu swoich brytyjskich elektrowni atomowych. To wynik pęknięć w wytwornicy pary jednego z reaktorów elektrowni Heysham 1 na północy Anglii. Wyłączona została także elektrownia Hartlepool.
Więcej>>

Niska emisja

Sąd unieważnił uchwałę sejmiku ws. zakazu palenia węglem w Krakowie

Wojewódzki Sąd Administracyjny (pierwsza instancja) uchylił zakaz palenia węglem na terenie Krakowa.
Więcej>>

i także w tej sprawie:

Uchylona uchwała antysmogowa. Sąd wierzy w węgiel

Dziwne to orzeczenie. Prawo do trucia jest w Krakowie ważniejsze niż prawo do oddychania czystym powietrzem – pisze (w krakow.gazeta.pl) Michał Olszewski.
Więcej>>

Najwięksi truciciele w Polsce

Polskie elektrownie należą do największych emitentów CO2 oraz innych szkodliwych substancji w całej Unii Europejskiej.
Więcej>>

Wybory samorządowe a niskoemisyjna gospodarka. Płonne nadzieje

Czy w programach i debatach wyborczych pojawi się temat lokalnej gospodarki niskoenergetycznej. Powinien, zwłaszcza tam, gdzie kandydujące ugrupowania będą prezentować nową wizję rozwoju, gdzie poważnie traktuje się zrównoważony rozwój.
Więcej>>

Łupki

Łupkowe wątpliwości

Gaz łupkowy daje złudzenie, że grę w sięganie po coraz trudniejsze zasoby da się przeciągać w nieskończoność – pisze Marcin Popkiewicz.
Więcej>>

Niemiecki Urząd Ochrony Środowiska apeluje o zakaz szczelinowania

(źródło: http://gazlupkowy.info.pl/ tlum. z http://www.foodandwaterwatch.org/)
"Szczelinowanie jest i pozostanie niebezpieczną technologią, i z tego powodu wymaga znacznych ograniczeń mających na celu ochronę środowiska i zdrowia. Dopóki nie da się dokładnie przewidzieć zagrożeń związanych z tą technologią i im zapobiec, w Niemczech nie powinno stosować się szczelinowania w celu wydobycia gazu łupkowego i metanu z pokładów węgla" – stwierdza Maria Krautzberger, szefowa tego urzędu.

Więcej>>

Lotos: Podmorski gaz łupkowy nie opłaca się

(źródło: wprost.pl)
Dostępne obecnie technologie nie pozwalają w sposób opłacalny wydobywać gazu lub ropy w formach łupkowych pod dnem morza. W rezultacie nigdzie na świecie nie jest prowadzona taka działalność.
Więcej>>

Gaz łupkowy w USA zagraża afrykańskim eksporterom ropy

(źródło: biznes.onet.pl)
Boom na gaz łupkowy w USA jest zagrożeniem dla eksporterów ropy naftowej z zachodniej Afryki.
Więcej>>

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o podatku węglowodorowym

Od roku 2020 firmy, które będą wydobywały w Polsce gaz z łupków zaczną płacić specjalne podatki.
Więcej>>

Odnawialne źródła energii (OZE)

Energetyka wiatrowa i słoneczna – opłacalność

Rozwiązanie problemu wskazanego w tytule jest tak naprawdę podstawą do ekonomicznego myślenia o rewolucji energetycznej. A przy okazji na podstawie dziwnych wyliczeń działy PR wielkich koncernów energetycznych próbują udowadniać i przekonywać publikę, że energia odnawialna jest nieopłacalna i nigdy opłacalna nie będzie. To samo, choć w znacznie prymitywniejszy sposób, robią tuby propagandowe Kremla.
Więcej>>

Miliardy złotych z Unii na oszczędzanie energii

(źródło: ekonomia.rp.pl)
W latach 2014–2020 modernizacja energetyczna budynków spożytkuje co najmniej 1,5 miliarda euro. To pieniądze głównie z nowych programów regionalnych.
Więcej>>

"Ustawa o OZE nie sprzyja rozwojowi energetyki odnawialnej we wschodniej Polsce"

Zdaniem prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) Grzegorza Wiśniewskiego wschodnie województwa dysponują dużym potencjałem do rozwoju rozproszonej generacji energii z OZE.
Więcej>>

Kto ma rację w niemieckim sporze o Energiewende?

Federalny Trybunał Obrachunkowy (odpowiednik polskiego NIK-u – przyp. red.) ostro skrytykował rząd kanclerz Angeli Merkel za energetyczną transformację - Energiewende. Rząd odpowiada, że audytorzy popełnili błąd, biorąc pod uwagę wyłącznie aspekty finansowe.
Więcej>>

Słońce

Energia słoneczna może trafić pod strzechy

Amerykańscy naukowcy stworzyli przezroczysty koncentrator słoneczny. Brzmi skomplikowanie? Pomyślcie więc o lupie, którą zapewne bawiliście się w dzieciństwie.
Więcej>>

Energia słoneczna w Arabii Saudyjskiej? A jednak, bo tania

Dzięki coraz tańszym modułom, niższym kosztom systemu oraz wzrostowi konkurencji na rynku PV, także w obszarach rozwoju technologii, koszty energii słonecznej znacznie spadły w ciągu ostatnich pięciu lat. W efekcie energia słoneczna jest tańsza, niż większość innych źródeł energii.
Więcej>>

Wiatr

Wiatrakom pod wiatr. W Pałacu Prezydenckim m.in. o energetyce odnawialnej

Jak pogodzić energetykę odnawialną, opartą o elektrownie wiatrowe, z ochroną krajobrazu - zastanawiali się uczestnicy debaty w Pałacu Prezydenckim. Podstawą dyskusji był raport NIK krytycznie oceniający zasady, według których samorządy wybierają lokalizacje turbin wiatrowych.
Więcej>>

Spadają koszty morskiej energetyki wiatrowej

Kraje, które jak Dania postawiły na rozwój morskiej energetyki wiatrowej, spodziewają się znacznego zmniejszania kosztów tej technologii, a co za tym idzie – niższych rachunków za prąd dla konsumentów.
Więcej>>

W USA tydzień energii wiatrowej

USA nadal jest światowym liderem w dziedzinie energetyki wiatrowej – drugie miejsce na świecie w zainstalowanej mocy (co zaspokaja już 4,5 proc. rocznego zapotrzebowania kraju na energię elektryczną). Wynika to z dwóch raportów opublikowanych 18 sierpnia przez amerykański Departament Energii.
Więcej>>

Klimat

Poniżej cztery odnośniki do bardzo ciekawej dyskusji klimatyczno-polityczno-gospodarczej:

Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) ostrzega

Unia Europejska zamierza jeszcze bardziej ograniczać polską gospodarkę regulacjami klimatycznymi.
Więcej>>

Odpowiedż klimatologów z portalu Naukaoklimacie.pl

Eksperci FOR argumentują, że nie ma w ogóle potrzeby ograniczania emisji, ponieważ wzrost średniej temperatury Ziemi i poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest wynikiem naturalnych procesów, zachodzących co ok. 25 tys. lat. Stwierdzenie to jest zupełnie niezgodne ze stanem obecnej wiedzy naukowej.
Więcej>>

Polemika z FOR - Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej

Wątpliwe argumenty antyklimatyczne i nieuzasadniony atak na OZE w publikacji think-tanku prof. Balcerowicza.
Więcej>>

I odpowiedź FOR na powyższy artykuł Grzegorza Wiśniewskiego

Krytykujemy subsydiowanie OZE i odgórnie narzucaną politykę klimatyczną.
Więcej>>

Mniej elektrowni, więcej myślenia – proponują Brytyjczycy

Walka ze zmianami klimatu może przy okazji rozwiązać niektóre problemy gospodarcze i społeczne w Wielkiej Brytanii – dowodzi najnowszy raport THINKTANK IPPR, o którym pisze Michał Olszewski.
Więcej>>

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej