×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

11 lutego 2014
info
 

newsletter 01/2014

styczeń 2014

W kolejnym, otwierajacym rok 2014, styczniowym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo interesujące artykuły i dokumenty dotyczące polskich i zagranicznych problemów energetycznych. Jak zwykle sporo informacji dotyczy naszych zachodnich sąsiadów. Po pierwsze dlatego, że z determinacją transformują swą energetykę, a po wtóre, że i u nich wielka korporacyjna energetyka też nie składa broni. Dlatego mieszkańcy z obu stron Odry i Nysy Łużyckiej mają wiele wspólnych problemów. Warto więc wzajemnie uczyć się od siebie, bo wspólna Europa zobowiązuje do solidarności.
Zapraszamy do lektury.

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

„Pod prąd” - Informator Lubuski 1(8)/2014

Lubuski "kompleks energetyczny" jest ciągle najbardziej zapalnym polskim "problemem odkrywkowym". Dlatego regularnie publikujemy kolejne numery "Pod Prąd", by wszystkim zainteresowanym przybliżyć tę problematykę. W tym numerze m.in. o tym, że całkowita niezależność finansowa Stowarzyszenia „Zmieńmy razem Gminę Brody” od PGE jest fikcją.

Więcej>>
 

M. Iwanowski - rzecznik prasowy zarządu woj. lubuskiego: PGE trochę chce, trochę musi

Ciekawy tekst, choć autor ląduje na manowcach i powtarza mity w kluczowych, strategicznych kwestiach, jak np., że:
- kopalnia i elektrownia w Gubinie są strategiczne z punktu widzenia bezpieczenstwa energetycznego kraju (nie są, bo to prywatna, komercyjna inwestycja PGE a nie rzadu),
- Niemcy, zamykajac elektrownie atomowe, postawili na węgiel?! (nie, bo Niemcy postawili na OZE i oszczędzanie energii a węgiel jest stosowany tylko jako paliwo przejściowe...).

Więcej>>
 

Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2014
(BRUNICOWY ROZGLĔD)

Drodzy Czytelnicy,
od wczoraj na biurku nowego ministra energetyki Sigmara Gabriela leżą wytyczne do ponownego opracowania ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dokładna ocena tego projektu jest na razie trudna. Konkretne efekty będą zależały od politycznego „przeciągania liny” zarówno na scenie politycznej, jak i za jej kulisami. Na chwilę obecną przekazujemy następujące wiadomości:

Więcej>>
 

Węgiel Łużycki, 7 stycznia 2014
(BRUNICOWY ROZGLĔD)

Drodzy Czytelnicy,
redakcja Węgla Łużyckiego życzy Wam wszystkim szczęśliwego Nowego Roku oraz sukcesów we wdrażaniu transformacji energetycznej. Ostatni Marsz Gwiaździsty potwierdził, że mamy wiele energii i motywacji do zmiany! W numerze także m.in. o solastalgii – nowo opisywanym problemie zaburzeń psychicznych wywołanych zniszczeniem środowiska naturalnego,  w szczególności stron ojczystych. Z tym właśnie wiąże  się również protest Serbołużyckiego Związku Artystów krytykującego politykę dotyczącą zasobów naturalnych i energetyki przyczyniającą się do zniszczenia serbołużyckiego osadnictwa w Niemczech.

Więcej>>
 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

    Polityka i wydarzenia

Kłopoty transformacji energetycznej (Energiewende) w Niemczech przez duże rabaty dla koncernów węgla brunatnego

Wydobycie węgla brunatnego krytykowane jest nie tylko ze względu na metodę odkrywkową, która zamienia powierzchnię ziemi w krajobraz księżycowy. Elektrownie, w których spalany jest węgiel brunatny to istna fabryka spalin. Poza szkodliwym dla klimatu dwutlenkiem węgla, emitują one tlenki siarki, tlenki azotu, pyły i metale ciężkie. Emisja trucizn jest znacznie większa niż w elektrowniach węgla kamiennego – pisze w bardzo ciekawym artylule Stefan Schulz (tłumaczenie Hanna Schudy).

Więcej>>
 

Odrodzenie w sektorze węgla brunatnego zrównuje z ziemią średniowieczne osiedla
w Europie

Europejski apetyt na tanią energię przyczynia się do ponownego uruchamiania kopalni, w których wydobywany jest najbardziej zanieczyszczony rodzaj węgla.

Więcej>>
 

Działania przeciwko energetyce opartej na węglu brunatnym na terenie Łużyc
Podsumowanie niemieckich działań w 2013 r.

Dnia 16 września w Cottbus Umweltgruppe Cottbus (UGC) wraz z innymi partnerami przekazało władzom 120 tys. podpisów złożonych przeciwko powstaniu kopalni. UGC wzięło również czynnie udział w pięciodniowym spotkaniu poświęconym opracowywaniu planu powstania kopalni. Opisywane działania nie pozostały bez znaczenia, ponieważ być może już po raz trzeci społeczeństwo weźmie w tej sprawie aktywny udział.

Więcej>>
 

    Atom

Igrzyska energetyczne i zimowe w jednym
Powstanie elektrownia atomowa! Rząd przyjął program jądrowy.

Brawo za optymizm, bo w programie stwierdza się m.in., że ostrożnie szacowane nakłady inwestycyjne związane z przygotowaniem i realizacją budowy pierwszej elektrowni o mocy ok. 3000 MW mogą kształtować się na poziomie 40-60 mld zł, przy uwzględnieniu nakładów na przygotowanie terenu i infrastrukturę pomocniczą.
Ale dla przeciwników atomu jest nadzieja. W Polsce droga od programu do rzeczywistości często okazuje się drogą donikąd.
A w tym samym mniej więcej czasie niektórzy chcieliby jeszcze w Polsce olimpiady zimowej
http://pracownia.org.pl/aktualnosci,1024
Tak, na oko, koszt "obu igrzysk" to grubo ponad 100 mld złotych.
Czy naprawdę musimy się wzorować  na niedorzecznej "carskiej hojności" Putina.

Wiecej >>
 

Rzeczywiste koszty energetyki jądrowej

Ciągle aktualna pozostaje druzgocąca dla atomu ocena prof. dr. hab. inż. W. Mielczarskiego:
"Program polskiej energetyki jądrowej jest nierealny. Źle przygotowany, z elementarnymi
błędami (...)"

Więcej>>
 

PSL za rezygnacją Polski z elektrowni atomowej. Co zrobi Piechociński?

Podczas posiedzenia Rady Naczelnej PSL zgłoszono w sobotę projekt uchwały, w którym za postulat programowy Stronnictwa uznaje się rezygnację Polski z planu budowy elektrowni atomowej.
Wreszcie część liderów PSL zaczyna rozumieć, gdzie są ich interesy i elektorat. Na pewno nie we francuskich lub amerykańskich przestrzałych elektrowniach atomowych. Dużo bardziej w rozproszonych, odnawialnych energiach właściwych dla wsi w XXI w. Piechociński jest chłopakiem z miasta, nie czuje swojego elektoratu i daje sie głupio kupić mitom o polskiej  jądrówce..

Więcej>>
 

Finlandia buduje elektrownię atomową. I chce poznać opinię Podlasian

Do końca stycznia każdy mieszkaniec województwa może wyrazić swoje zdanie na temat siłowni atomowej, która ma w najbliższych latach powstać na wschodnim wybrzeżu Zatoki Botnickiej.

Więcej>>
 

    Łupki

Łupkowy chaos zamiast El Dorado - porażający raport NIK o gazie łupkowym

Styczniowy raport NIK na temat poszukiwania, wydobywania i zagospodarowania gazu łupkowego okazał się dla administracji państwowej druzgocący.

Więcej>>
 

Chevron - nie zgadzamy się

Oglądnij! - trwa niecałą minutę, ale robi wrażenie.

Więcej>>
 

Odnawialne źródła energii (OZE)

Organizacje ekologiczne apelują do premiera ws. ustawy o OZE

Kilkadziesiąt organizacji zrzeszających branżę odnawialnych źródeł energii oraz ekolodzy zaapelowali w liście otwartym do premiera Donalda Tuska o odrzucenie projektu ustawy o OZE.

Więcej>>
 

Cel to rozwój OZE - Niemcy i Francja stworzą superkoncern energetyczny

O planach budowy niemiecko-francuskiego giganta energetycznego nastawionego na OZE poinformował prezydent Francji Francois Hollande. Koncern ma się skupić na realizacji wspólnych projektów z zakresu energetyki odnawialnej, rozwoju nowoczesnych sieci energetycznych
i magazynowania energii.
Czy wicepremier Piechociński - chłopski intelektualista i lobbysta węglowy coś z tego zrozumiał?

Więcej>>
 

Minister środowiska krytycznie o projekcie ustawy o OZE

Jego wątpliwości budzi m.in. zaproponowana zasada sprzedaży energii przez prosumentów, jak również regulacje dla sektora energetyki wodnej.
Czyżby Minister Środowiska chciał być ministrem środowiska??? Przyzwyczailiśmy się już, że mamy ministrestwo d/s łupków, atomu albo jakiegoś biznesu ale nie... środowiska. Co na to Premier?

Więcej>>
 

Niemcy podglądają Ziemię i uczą się od niej

Niemcy od dawna byli szczególnie aktywni w obserwowaniu funkcjonowania Ziemi i zaprzęganiu zaobserwowanych prawidłowości do działań praktycznych. Zwykle umieli oni także zręcznie łączyć wiele dziedzin wiedzy. Obecnie przedmiotem tych naukowych i praktycznych dociekań są obłędnie duże ilości prądu z naturalnych źródeł błądzące w sieciach energetycznych — zagadnienie łączące energetykę, geografię, zarządzanie, ekologię i wiele innych dziedzin. Niemcy są bliscy poznania, jak ta obfitość prądu naprawdę działa.

Więcej>>
 

    Słońce

Rynek energii słonecznej w USA wzrósł w 2013 r. o około 30% !

Około 13% instalacji słonecznych na świecie znajduje się właśnie w Stanach Zjednoczonych. Ich właścicielami są nie tylko firmy. Przybywa coraz więcej osób fizycznych produkujących energię ze słońca. Statystycznie w USA co 4 minuty montowana jest nowa instalacja solarna. Taki wzrost jest rezultatem spadku cen jak i poprawy efektywności sprzętu. A w Polsce, tak często zapatrzonej w USA? Czy słońce tak nas oślepiło, że jakoś nie dostrzegamy praktycznych możliwości jego wykorzystania?

Więcej>>
 

    Wiatr

dr Leszek Pazderski: Wiatr zamiast węgla

Budowa nowych bloków Elektrowni Opole to poważny błąd, zarówno ekonomiczny, jak ekologiczny, za który my Polacy wkrótce drogo zapłacimy.

Więcej>>
 

    Klimat

Komisja Europejska przedstawiła cele na 2030 rok

Redukcja emisji CO2 o 40% w stosunku do 1990 roku oraz 27% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł w całej Unii Europejskiej.

Więcej>>
 

Włącz się w NEO – ENERGETYCZNĄ REWOLUCJĘ!

Folder informacyjny na temat Inteligentnych Sieci Energetycznych (ISE).

Więcej>>
 

Komisja zatwierdza przydział 404,6 mln bezpłatnych uprawnieńdo emisji gazów cieplarnianych...

Komisja Europejska uznała polski plan zakładający przeznaczenie 404,6 mln uprawnień do emisji dwutlenku węgla na modernizację sektora energii elektrycznej za zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa.

Więcej>>
 

Co wiemy o stanie powietrza po 2013 r.?

Rok 2013 był Rokiem Powietrza. Czy był godnie obchodzony? Możemy się o tym dowiedzieć, zapoznając się z materiałami Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EAA), która dokonała krótkiego podsumowania swoich ubiegłorocznych raportów.

Więcej>>
 


Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE."
STOWARZYSZENIE EKOLOGICZNE EKO-UNIA, UL. BIAŁOSKÓRNICZA 26,
50-134 WROCŁAW, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

 

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej