Program edukacyjny "Bocian" na polsko-ukraińskich warsztatach

Międzynarodowa grupa uczestników pierwszych polsko-ukraińskich warsztatów poświęconych ochronie bociana białego.

Dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" -- organizacji współpracującej z PTPP "pro Natura" w ramach programu ochrony bociana białego i jego siedlisk, uruchomiony został polsko-ukraiński projekt mający na celu podzielenie się z naszymi ukraińskimi kolegami polskim doświadczeniem w ochronie bociana białego. W ramach projektu odbyły się dwa dwudniowe warsztaty, których organizatorami było Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" oraz Zachodnioukraiński Oddział Ukraińskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Pierwsze spotkanie miało miejsce po lewej stronie Buga, na polskim Polesiu w Okunince nad Jeziorem Białym w dniach 27-28 lutego 2004, drugie, dokładnie miesiąc później, po stronie ukraińskiej na Wołyniu w Szackim Parku Narodowym, nad Jeziorem Świteź. Uczestnikami warsztatów byli zarówno polscy jak i ukraińscy ornitolodzy, działacze organizacji pozarządowych, pracownicy parków narodowych, przedstawiciele władz oraz służb energetycznych. Program obu spotkań obejmował wystąpienia i dyskusje dotyczące spraw bocianich, m.in. współpracy przyrodników z urzędnikami państwowymi oraz energetykami w kwestii renowacji gniazd, stworzenia społecznego ruchu na rzecz bocianów, prowadzenia edukacji w szkołach. Wśród prelekcji znalazły się prezentacje na temat prowadzenia programu ochrony bociana białego w Polsce oraz programu edukacyjnego "Bocian" przedstawione przez Romka Guziaka i Dorotę Szulc-Guziak z PTPP "pro Natura". Program "Bocian" bardzo spodobał się ukraińskim ekologom, zwłaszcza tym, którzy w swojej pracy zajmują się edukacją. Dzieci wszędzie na świecie są tak samo pełne radości i zapału, dlatego praca z nimi to prawdziwa przyjemność. Ornitolodzy z Wołynia współpracowali już ze szkołami przy obserwacji bocianów i nie wykluczone, że spróbują przetłumaczyć i zaadaptować polskie materiały edukacyjne "Bocian" do warunków ukraińskich.

Na Ukrainie gnieździ się w około 18 000 par bociana białego. Podobnie jak u nas, ptak ten otaczany jest powszechną sympatią ze strony ludzi. Napotyka na podobne problemy, zwłaszcza związane z elektryfikacją. Ukraińscy ornitolodzy monitorują populację tego gatunku prowadząc liczenia na wyznaczonych powierzchniach i rozpoznając zagrożenia, jednak działania ich są rozproszone i nie ma spójnego programu ochrony tego gatunku. Liczymy, że polskie doświadczenia pomogą naszym kolegom zza Buga stworzyć taki ogólnokrajowy program.

Polsko-ukraińskie warsztaty odbyły się dzięki dotacji z programu "Przemiany w Regionie - RITA", finansowanemu przez Polsko-Amerykańska Fundację Wolności i zarządzanemu przez Fundację Edukacja dla Demokracji (www.edudemo.org.pl). Więcej szczegółów na ich temat na stronie www.bocian.org.pl.