Główna \ Aktualności \
Wrocław, 23 sierpnia 2006

"Bocianowa" wizyta w Turcji

Wizyta przedstawicieli PTPP "Pro Natura" w Turcji w dniach 16 - 23 czerwca 2006 stanowiła kolejny etap realizacji polsko-tureckiego projektu pt. "Bocian biały jako narzędzie pobudzania aktywności społecznej na rzecz ochrony przyrody" finansowanego przez Komisję Europejską. Tureckie Towarzystwo Badania Ptaków KAD zorganizowało warsztaty poświęcone ochronie bociana białego oraz edukacji prowadzonej w oparciu o ten gatunek. Wzięli w nich udział przedstawiciele organizacji i instytucji zajmujących się badaniami i ochroną bociana białego z kilku regionów Turcji oraz przedstawiciele Parku Narodowego Soguksu i władz lokalnych miejscowości Kizilcahamam gdzie znajduje się kolonia 17 gniazd bociana białego. W trakcie warsztatów wymieniano doświadczenia dotyczące renowacji gniazd, zarządzania siedliskami podmokłymi oraz edukacji. Prezentacja polskich osiągnięć w tych dziedzinach spotkała się z uznaniem tureckich partnerów.

Podczas wizji lokalnej w terenie przedstawiciele PTPP "Pro Natura" doradzali jak utrzymać i udoskonalić bocianie żerowiska w dolinie rzeki Kirmir, w którym miejscu najlepiej postawić nowe platformy pod bocianie gniazda, jak najskuteczniej dokonać renowacji kilku zagrożonych bocianich gniazd.

Bardzo ważnym punktem programu wizyty przedstawicieli PTPP "Pro Natura" w Turcji były spotkania w dwóch ministerstwach tureckich w Ankarze: w Ministerstwie środowiska, Parków Narodowych i Leśnictwa oraz w Ministerstwie Edukacji. Rozmawiano m.in. o znaczeniu Turcji jako szlaku migracji ptaków, o potrzebie zinwentaryzowania bocianów w tym kraju oraz planach ochrony bocianich gniazd i siedlisk, a także projekcie włączenia szkół w działania na rzecz bocianów. Strona polska zaprezentowała swoje doświadczenia, dyskutowano o możliwościach rozwoju współpracy międzynarodowej. Spotkania zakończyły się wstępną deklaracją pomocy i poparciem dla działań KAD ze strony obu ministerstw.

Bociany w Turcji chętnie zakładają gniazda na słupach energetycznych, co podobnie jak w innych miejscach na świecie stanowi kłopot zarówno dla ludzi jak i dla ptaków. Tureccy ornitolodzy na różne sposoby próbują radzić sobie z tym trudnym problemem, współpracując z energetykami. Jedną z metod stosowanych w Turcji jest, prócz instalowania platformy, izolowanie przewodów na odcinku 5 m w obie strony od gniazda.
Fot. Krzysztof Konieczny

Bociany w Turcji żerują zarówno w dolinach rzek jak i na terenach suchych, stepowych. Chętnie poszukują pożywienia również na polach ryżowych, co jednak na skutek stosowania dużej ilości środków chemicznych, może stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia ptaków.

Bocian biały jest w Turcji ptakiem lubianym choć częściej niż w Polsce spotyka się przypadki niechęci ze strony ludzi do obecności gniazd na terenie prywatnych posesji. Ludzie boją się spięć powodowanych przez gniazda spoczywające na przewodach a także węży przynoszonych przez ptaki do gniazd, zdarzały się ponoć przypadki ucieczki tych gadów z bocianiego gniazda. Przyrodnicy zajmujący się bocianami doceniają znaczenie edukacji i coraz częściej podejmują rozmaite działania z dziećmi.
Fot. Franziski Arici

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ

Powrót